FESTIVALY PODVINÍ A FOLKOVÉ PODVINÍ

HLEDÁNÍ NEJEN NA PODVINÍ:
 

Podviní - festivaly pod širým nebem - rocková i folková muzika v krásném parku v pražských Vysočanech - starší ročníky...
FOLKOVÉ PODVINÍ 2014

5.6.2014 od 16:30 hod
11. ročník open air festivalu v kamenném hradišti vysočanského PodviníJIŘÍ DĚDEČEK - ZHASNI - GABRIELA VERMELHO & GaRe - JAROSLAV SAMSON LENK & SLUNEČNO - DEVÍTKA - Pan JIŘÍ SUCHÝ!!!


Jedenáctý ročník Folkového Podviní se opravdu vydařil, jak počasím, účastí i kvalitou. A klobouk dolů před Jiřím Suchým, který vystoupil na našem festivalu po večerním divadelním představení ve svém Semaforu a byl v naprosto nádherné formě.

Nahlédněte do fotogalerie a naviděnou za rok na Folkovém Podviní 2015 nebo už v září na "rockově tvrdším" Podviní 2014Jedenáctý ročník festivalu FOLKOVÉ PODVINÍ zahájí klasik českých písničkářů a velký milovník francouzských šansonů pan JIŘÍ DĚDEČEK. Málokdo z našich písničkářů má takový cit pro jazyk, jako právě tento pán. V časech, kdy vládla v Československu rudá hvězda a neméně rudé ideje, vystupoval Jiří Dědeček v legendárním duu s Janem Burianem. Pak už kráčeli každý svou cestou. On sám natočil za tu dobu slušnou řádku desek, napsal něco knížek a něco jich i přeložil. Mezi lahůdky z jeho tvorby patří bezesporu např. CD "Žalozpěv pro lehký holky" (jím přebásněné texty francouzského písničkáře G. Brassense). Nejnovější titulem Jiřího Dědečka je loňské CD "Kočky z Letný" - písničky o Praze a ... Jeho písně se dostávají k srdci buď ostrým řezem nebo si umějí najít i jiné, méně divoké a přímočaré cesty.

Poté se na pódiu objeví folková kapela ZHASNI z Nového Boru. Tento velmi příjemný soubor má už za sebou dvě regulérní alba "Je to tak nutný..." a novější "Na druhém nádvoří", které bylo v loňském roce nominováno na cenu Anděl v kategorii Folk a Country. Písničky samé jsou velmi příjemný a vlastně křehký folk, a to i přesto, že v obsazení nechybí bicí, ani basová kytara. Krásné melodie houslí, akustické kytary a kláves doplňují decentní perkuse a čistý mužský i dívčí vokál. A zajímavé je, že v této kapele najdeme nyní i bývalou zpěvačku skupiny Šantré Inku Tognerovou. Že je na co se těšit, je jasné nad slunce!

Třetím z letošních účinkujících bude virtuózní houslistka a zpěvačka GABRIELA VERMELHO & GaRe. Ti, kteří chodí pravidelně na vysočanské FOLKOVÉ PODVINÍ, mohli tuto výjimečnou dámu, pohybující s lehkostí sobě vlastní v oblastech jazzu, vážné hudby, muzikálu, rockové alternativy ... i herectví, vidět už před několika lety s její další kapelou Maraca. Ale Gabriela nedávno přivedla na svět hned dvě děťátka. To první vozí v kočárku, a to druhé je její zbrusu nové CD se skupinou GaRe, nesoucí název "GaBaRet". A právě s ním bude nyní k vidění i v kamenném hradišti. Na nové desce zhudebnila texty básníka Jana Velíška a její písně nám otevřou dveře do dávných kabaretů, plných veselí, líčidel i smutku, který se mnohdy ukrývá až kdesi hluboko v duši. Stačí zmínit dvě jména z historie: Kurt Weill a Bertolt Brecht a směr je dostatečně naznačen. Vždyť mezi kabaretními kousky na nové desce nechybí ani úprava legendární písně Mackie Messer. Nechte se touto divokou dámou a jejím ansámblem zatáhnout do zakouřených útrob kabaretů a věřte, že nebudete litovat.

Poté se v duších opět rozjasní a scénu festivalu zaplní JAROSLAV SAMSON LENK a jeho projekt SLUNEČNO. Samson před několika lety natočil s přáteli stejnojmennou krásnou desku, o které dodnes bohužel mnozí ani neví, a k jejímu uvedení odehrál s touto podařenou společností i pár koncertů. Ale vzhledem k množství a vytíženosti účinkujících, nebylo příliš příležitostí vidět tento program živě a v plné parádě. A protože Hop Trop a Samson k tomuto festivalu prostě neodmyslitelně patří, slovo dalo slovo a domluvili jsme se, že by v letošním programu SLUNEČNO rozhodně nemělo chybět! A tak budete mít jedinečnou příležitost vidět na vlastní oči a slyšet na vlastní uši, že se Samsonovými písničkami přichází skutečná pohoda a najednou je slunečno i tam, kde to nejvic potřebujeme. Je to podivně krásný pocit, když člověk poslouchá písničku a zčista jasna v ní najde i sebe. A to pan Samson jako jeden z mála, umí moc dobře. Nezbývá, než se těšit, že bude slunečno!

A snad předposlední z letošních folkových radostí bude vystoupení kapely DEVÍTKA. Na festivalu Prahy 9 je to více než symbolické a je asi jen málo těch, kteří žijí folkovou muzikou a tuto kapelu by neznali, nebo o ní alespoň neslyšeli. Kapela existuje už přes dvacet let a má na svém kontě, jak jinak, devět oficiálních CD. Její členové, mimo své vlastní tvorby, spojily své nástroje, hlasy i síly na dlouhá léta s Pavlem Žalmanem Lohonkou a stali se jeho Spolem. Byl to nepochybně šťastný krok, neboť díky této spolupráci vznikly nádherné desky, jako třeba "Láska a smrt" či "Nápis na štítu domu" a několik další moc pěkných Žalmanových alb, na kterých se významě podíleli a povedli mu je přivést na svět. Ale byla by škoda si nevšímat i vlastní tvorby kapely Devítka, která existovala před Žalmanem a existuje i po ukončení jejich spolupráce. Mimo jiné, nedávno Devítka vydala své živé CD z loňského roku, na němž je rovných jednadvacet písniček. Nádherné hlasy Jindřišky a Honzy Brožových jsou obrovskou devízou kapely a navíc jistotou, že nás večer čeká krásný koncert.

A jak bude vypadat závěr letošního jedenáctého ročníku FOLKOVÉHO PODVINÍ? Dopadne-li všechno dobře a vypadá to, že dopadne, tak se o závěr letošního večera postará sám pan JIŘÍ SUCHÝ a jeho nesmrtelné semaforské evergreeny! Je-li někdo skutečnou žijící legendou, pak je to právě tento klasik! Jeho písně znají opravdu všichni a vzácnějšího hosta na závěr večera bychom si asi mohli jen těžko přát. Kalibru tohoto pána se může rovnat jen málokdo a navíc, nikdo takový mě ani nenapadá. Pan Jiří Suchý je nádherným příkladem toho, že klasici nepatří toliko do čítanek!

A co napsat více? Snad jen, že se těšíme na další krásný večer i Vás,přátelé!

A samozřejmě - VSTUP VOLNÝ!PODVINÍ 2013
čtvrtek 5.9. od 16:30

V přírodním parku Vysočanského Podviní pro Vás zahráli:

 • THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE
 • BBP - podzemní orchestr
 • DIM LOCATOR (GB/Ger/Au)
 • ZUBY NEHTY
 • OTK
 • Co říci a vyhnout se frázím?
  Obloha vymetená, počasí věru letní, mraky lidí a nebe bez mraků, staří rockeři i dorost - a konec konců, i ti nejmladší rockeři, holdující toliko mléku.... Všeho dost a bez pekelně dlouhých front, kavárna Už jsme doma, pivo Slepého krtka i i starého Ferdinanda, čajový stan, stánek Polí pět se skvostnou muzikou i literaturou ... a hlavně - pět porcí dobrý muziky!!!
  Díky, že jste byli v ten pravý čas na tom pravém místě a za rok naviděnou!!!

  Pár fotek po rozkliknutí:

  14 ALTERNATIVNÍCH ROCKŮ V PŘÍRODNÍM PARKU VYSOČANSKÉM

  Drazí a milí, co čert chtěl a nebo nechtěl, ale je to skutečně tak. Už čtrnáctý ročník festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ nám vesele buší na vrátka!

  A těžko by asi šlo, aby se právě festival s tímto jménem odehrál kdekoli jinde, než právě v nádherné scenérii přírodního vysočanského parku.Tento už tradiční kulturní hodokvas, pořádaný Devátým pražským obvodem a RAT, zahájí letos v 16:30 legendární kapela OTK. Dnes už kultovní kapela pražské indie scény, v čele s Ondřejem Ježkem (mj jedním z nejlepších a nejvyhledávanějších studiových mistrů zvuku) funguje už od roku 1988. V roce 2003 obdrželi mládenci od Akademie populární hudby sošku zlatého Anděla, a to za album "Sona a Kuva" v kategorii alternativní scéna. Jejich následující album "Okolo" se v roce 2008 stalo pro změnu albem roku. S Ondřejem Ježkem a jeho pra podivným zpěvem je to jako s Woody Allenem. Máte jen dvě možnosti, buď ho milujete a nebo ho prostě nemáte rád. A věřte, že výrazně lepší variantou je milovat! OTK mají svůj nezaměnitelný zvuk i rukopis, je tedy víc než jasné, že by byla velká škoda nebýt právě letos na festivalu už opravdu od začátku.

  Jako druhá kapela se na pódiu objeví sličné dámy z kapely ZUBY NEHTY. Představovat tuto kapelu je asi opravdu zbytečné a je těžké si představit, že by toto dívčí uskupení v historii naší rockové hudební scény chybělo. Přes punkový PLYN slečny přešly na legendární DYBBUK, aby se z něho posléze staly ZUBY NEHTY. A přesto, že se ve skupině sem tam objeví i nějaký chlap (Marvin, Martin Černý, Jarda Svoboda, Honza Maxa), je jasné, že poetika a kouzlo jejich písní patří toliko rockovým děvám. Písničky jako Mouchy v bytě, Hrob je prázdný, Vodopády, Diamant, Paní I (až tuším čtyři), Kobylka, Noční dítě či svého času velká hitovka Ptáci, chyběly v domácí rockotéce asi málokoho z nás. Jsou to písničky, které hladí po srdci a nebo do něj řežou jako ostré střepy, ale jedno mají společné: kdykoli je radost je slyšet! A mimo starých hitů nás jistě dámy poctí i nějakou novější skladbou, neboť na novou desku ZUBŮ i NEHTŮ čekají už nemálo let asi mnozí z nás.

  Jako třetí vystoupí australskoanglická kapela DIM LOCATOR. Tento soubor povstal z popela legendárních berlínských Fatal Shore, kapely, která přestala existovat po smrti jedné ze dvou ústředních postav, v Berlíně žijícího Australana Bruno Adamse. DIM LOCATOR vystupují od roku 2011, leč, vzhledem k tomu, že dvě třetiny kapely sídlí v Berlíně, hraje toto uskupení v Čechách bohužel jen velmi občasně. V temně laděném bandu se sešli tři výrazné osobnosti světové rockové scény - v Praze již léta žijící "tichý Angličan" Phil Shöenfelt (kytara/zpěv - hrál či hraje v kapelách Southern Cross, Fatal Shore, Khmer Rouge, The Nikki Sudden Band ...), postava rockové scény, bez které by Praha snad už ani nebyla Prahou, a dva berlínští Australané, bubeník Chris Hughes (Hugo Race and The True Spirit, Fatal Shore, Once Upon A Time, Nina Hagen ...) a baskytarista Dave Allen (Hugo Race and The True Spirit, Lunar Lounge ...). Temné shöenfeltovské songy doprovází divoké bicí Chrise Hughese a do pevných kolejí zase bezpečně vrací pevné basové linky Mr. Dava. Hudba ovlivněná kapelami jako jsou např. Caveovy The Birthday Party, Stooges či Can. Je pěkné, mít v Praze skutečnou žijící rockovou legendu - buďme tedy za Mr. Phila rádi! a nenechme si ujít koncert kapely, která za to bezpečně bude stát!

  Předposlední vystoupí místní patrioté, BBP - podzemní orchestr a jeho hosté. Toto podivné, mnohočlenné uskupení patří k tomuto festivalu stejně jako krysař, svolávající svůj věrný rockový lid. Již čtrnáct let plují na tomto korábu pod vlajkou zmíněného krysaře a bdí nad tím, aby si festival udržel svou nekomerční tvář a nestal stejným jako stovky ostatních. Jejich dlouhé kompozice i zpěvné písně, v nichž se potkávají tóny violy, příčné flétny, saxofonu či klarinetu s rachotem kytar, bicích či zvonkohrou xylofonu a ostrým švištěním pily, jsou čímsi mezi šíleným dílem Jana Švankmajera a temnou poezií podzemí. Kapela, i když pozvolna - přece stále, pracuje na nové desce "Je čas", která by měla spatřit světlo světa na jaře 2014, a to samozřejmě u Guerilla Records. Proto mimo starých podzemních evergreenů zazní i kusy zbrusu nové a nepochybně koncert zpestří i několik zajímavých hostů. Nebojte se tančit na melodie posledního valčíku našich životů.

  A pak přijde závěr letošního PODVINÍ 2013 a s ním i THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE! Kapela, kterou a nebo o které neslyšeli pouze hluší. Ale i ti o ní nepochybně alespoň četli. Ať už dobré nebo špatné, ať už pravdu a nebo lež. A že o ní bylo napsáno věru mnohé. Za časů rudé hvězdy nad krajinou Československou se stali nejzatracovanější "hudební" skupinou a příkladem největšího úpadku mládeže. Přesto, i v podmínkách represí a persekucí dokázali Plastici přivést na svět skutečné klenoty české rockové hudební pokladnice, jakými jsou například jejich alba: Pašijové hry velikonoční, Co znamená vésti koně, Egon Bondy's Happy Hearts Club Banned, Hovězí porážka či Půlnoční myš. Jsou to desky, které patří do toho opravdu nejlepšího, co tady v české rockové hudbě vůbec vzniklo. O tom se dají vést spory, dá se s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat! Na skutečnosti samé, věřte či nevěřte, to vůbec nic nemění. Po smrti geniálního a výhradního skladatele PPU Milana "Mejly" Hlavsy, se kapela nakonec rozhodla pokračovat dál. A i když už je hudebně samozřejmě trochu jinde, než byla v letech sedmdesátých, je dobře, že stále existují, protože muzika Plastiků je opravdu jedinečná! Je v ní, a vždycky byla, podivná magičnost, kterou v sobě nemá nikdo jiný.

  Buďme rádi, že "Plastické Lidi z Vesmíru" stále ještě můžeme slyšet naživo a navíc právě v Podviní!!!

  Věru pěkná a vlastně ta nejlepší tečka za čtrnáctým ročníkem festivalu PODVINÍ 2013. Ale to všechno je naštěstí stále ještě před námi.

  A co ještě dodat? Snad jen: NAVIDĚNOU V PODVINÍ, PŘÁTELÉ!!!

  P.S.: Nebude tradičně chybět ani pojízdná prodejna POLÍ PĚT - www.polipet.cz - s jen těžko sehnatelnými lahůdkami ze světa alternativní a nezávislé hudby i literatury.
  Taktéž občerstvení bude dost, účast s dobrým živým pivem přislíbil mimo jiné i jeden z nejmenších pivovarů u nás - Slepý krtek z Ujkovic...  FOLKOVÉ PODVINÍ 2013
  aneb 1O LET FOLKU A TRAMPSKÉ PÍSNĚ V PARKU VYSOČANSKÉM

  Dnes už je nad slunce jasné, že spojení dvou třináctek přináší štěstí. Třináctý rok a třináctý den v měsíci by dávaly tušit smůlu na každém kroku, leč pravý opak byl naštěstí pravdou.

  Jen pár dní před festivalem skončila vodní apokalypsa v Praze, ale hlavně jejím širokém a dalekém okolí. Když tu, po nekonečném čase padající vody, stal se zázrak. Pán Bůh nahoře stiskl ten den vypínač a rozsvítil slunce na plný výkon. Odporno a déšť vystřídalo nádherné letní počasí a výroční, desátý ročník FOLKOVÉHO PODVINÍ byl patrně odměnou všem přítomným za prožitý nekonečný nečas.

  Kamenné hradiště i park se až po okraj naplnilo muzikou, lidmi a navíc sluncem. Buď se tomu říká zázrak a nebo odněkud klika. Víc jsme si skutečně ani nemohli přát.

  A tentokrát se na desátý ročník sešlo tolik hlav a uší, jako dosud nikdy. Snad za to mohlo krásné počasí, snad věru pěkný program, snad přeložená COUNTRY FONTÁNA, snad ..., ale pravděpodobně všechno dohromady a ještě tisíc dalších nepodstatných maličkostí.

  Každopádně se opravdu nedá říci nic jiného, než že se desátý ročník tohoto festivalu vskutku skvěle vydařil. Spokojeným přítomným i sobě to odpoledne a večer zahráli: legendární trampgrassová kapela PABĚRKY, divoké uskupení PONOŽKY PANA SEMTAMŤUKA, šafránový písničkář JAROSLAV HUTKA, červenočerné kvarteto KLÍČ, sám Samson Veliký s malou, osmistrunnou kytárou Matyldou (během svého krátkého vystoupení nechal vousatým kámošem decentně ořezat své nové cd "Van Men Šou Lajf"). A jako zlatý hřeb se na závěr večera na pódiu objevili všichni tři - legendární křižáci trampské písně, kapela HOP TROP. Samson a prává i levá ruka ďábla, pánové Šroub a Huberťák. Večerní tmou zněly písničky, které zná snad každý, kdo alespoň jednou zavadil o les, vlaky a touhu, nenechat se spoutat městem. Písničky, které otevírají ústa i srdce. A tak Tři kříže, Vodáckou holku ... nezpíval jen Hop Trop na pódiu, ale i celé údolí.

  Po deseti letech nezbývá než říct, že "Udělat v Podviní i folkový festival, Jitko, opravdu nebyl špatný nápad!" Více než tisíc spokojených přítomných toho bylo víc než dobrým důkazem!

  Díky i Vám za krásné odpoledne a večer a za rok zase naviděnou, přátelé!!! • * HOP TROP
 • * Jaroslav Samson Lenk - ořez nového živého CD "Van Men Šou Lajf"
 • * KLÍČ (kvartet)
 • * PABĚRKY
 • * JAROSLAV HUTKA
 • * PONOŽKY PANA SEMTAMŤUKA


 • Věřte či nevěřte, i festivaly mají svá kulatá výročí!

  A skoro se tomu ani věřit nechce, leč je to opravdu už deset let, co v kamenném hradišti vysočanského přírodního parku proběhl první ročník festivalu FOLKOVÉ PODVINÍ. Spojení hudby s krásným prostředím parku dává těmto koncertům neopakovatelnou a těžko popsatelnou atmosféru, kterou, aby člověk pochopil, musí zažít.

  Toto příjemné hudební setkání se už stalo nedílnou součástí kulturního života devátého pražského obvodu.

  Festival za 10 let existence ozdobila mnohá zvučná jména: Hop Trop, Spirituál Kvintet, C&K Vocal, Robert Křesťal a Druhá Tráva, Vašek Koubek, Vláďa Merta, Martina Trchová Trio, Paleček a Janík, Nezmaři, Paběrky, Miki Ryvola, Žalman a Spol, Pavlína Jíšová, Máci, Samson a Jeho Parta, Šantré, Petr Kalandra Memory Band...

  A kdože nás čeká na letošním výročním, desátém ročníku FOLKOVÉHO PODVINÍ? Festival zahájí skuteční klasici, a to sice trampgrassová kapela PABĚRKY banjisty Marko Čermáka. Jeden ze zakládajících členů legendárních Greenhorns a otec neméně legendárních White Stars, držitel několika, i světových, hudebních cen, malíř, ale především tramp tělem i duší. Paběrky hrají už od roku 1985 a to ve více méně stále stejném složení. Z jejich kontrabasu, banja, mandolíny, kytary a šesti vokálů můžeme slyšet ty ryzí, pravé trampské písně, co se hráli u ohňů ve zlatých letech šedesátých. Romantiku, o níž mnozí jen zpívají, tito lidé opravdu žijí.

  Jako druhý se na podiu objeví soubor s prapodivným názvem PONOŽKY PANA SEMTAMŤUKA. Žánrově nezařaditelné pětičlenné uskupení, u něhož je označení "crazy" jen slabým náznakem skutečnosti. Jazz, šraml zakouřených lokálů, folk s odérem world-music, i divoké častušky ze Žižkova, Ruska či Mexika ... Hravé songy v podání banja, kytar, akordeonu, trubky, bicích a tuby. Zcela ideální na pohřby, svatby, do cirkusu i řádně zahuleného lokálu, na promenádu do lázní nebo vlastně kamkoli jinam. Stejně, jako jsou nezařaditelní, se hodí kamkoli a nebo nikam. Zkrátka, to se musí vidět a slyšet!

  Poté se na pódiu objeví další legenda, bez které by česká folková muzika nebyla tam, kde je. Písničkář sdružení Šafrán JAROSLAV HUTKA. Jím zhudebněné Sušilovy balady se dávno staly součástí naší národní lidové pokladnice. Začínal už v polovině šedesátých let, vedle Petra Kalandry, Vlasty Třešňáka, a než upadl v nemilost, coby vlasatec a signatář Charty 77, podařilo se mu ještě v Čechách vydat oficiální LP "Stůj břízo zelená" a "Vandrovali hudci". Po letech strávených v exilu se vrací v roce 1989 zpátky domů a vystupuje doprovázen vynikající kytarou bluefectového mistra Radima Hladíka. Píseň "Náměšť" se stala neoficiální hymnou sametové revoluce. A na takové lidi bychom zapomínat neměli. Jsme rádi, že právě Jaroslav Hutka a jeho písničky nebudou chybět ani na našich folkových kulatinách.

  A další perličkou bude bude vystoupení skupiny KLÍČ, která se před lety podivně ztratila z pódií. Nad oblíbenou kapelou se zavřely vody a léta plynula. Ale na jejich písničky nějak nešlo zapomenout. Chyběly asi nejen nám, ale i kapele.

  A hlavně, všichni se občas odněkud a někam vracíme. A tak určitě nejen my máme radost, že se vrací i Klíč, coby kvarteto, a že ho uvidíme a uslyšíme právě v Podviní! A ještě jedna dobrá zpráva - kapela právě dokončuje svoje první DVD, které by se mělo objevit někdy na podzim, a současně natáčí i zcela nové CD chystané na příští rok. Cosi tedy klíčí a i my můžeme mít ten kousek kliky a štěstí a být u toho.

  Poté se už na pódiu objeví maličká kytara a sám Samson Veliký, coby skromný předskokan sám sebe. V krátkém bloku představí několik písní ze svého nového sólového cd "VAN MEN ŠOU LAJF", které bude vzápětí na přání autora, zarytého pohana a přesvědčeného ateisty, místo křtu řádně "ořezáno".

  A aby toho nebylo málo, zjeví se na pódiu i pravá a levá ruka ďábla, pánové Huberťák a Šroub a trojice sťatá HOP TROP začne něžně zatloukat své zlaté hřeby do ticha večera. Písničky o tom, co každý z nás prožil či prožívá, nebo co by minimálně prožít chtěl. Máme je hluboko pod kůží, protože jsou i o nás. Na nic si nehrajou a to je asi ten pravej důvod, proč je máme tak rádi! Je krásný, když člověk cítí, že tomu co slyší, může i věřit.

  Lepší finále desátého FOLKOVÉHO PODVINÍ si těžko můžeme přát! Podběl, Tři kříže, Švorcák, Vodácká holka, Jonatán ... přijďte poznat tu magii a kouzlo večera, kdy se do padající tmy zpívá nejen na pódiu, ale i všude kolem a lidi k sobě najednou mají tak nějak blíž. Jsou to čím dál vzácnější okamžiky. Nechte tedy doma výjimečně vypnutou televizi a přijďte spolu s námi prožít něco, co se v obýváku prožít nedá.

  Zkrátka, přepněte alespoň pro tento večer na živý program! Věřte, že to bude stát za to! Jména letošních účinkujících hovoří více než jasně a nám i vám nezbývá, než se těšit na příjemné setkání!

  Přijďte spolu s námi oslavit desáté narozeniny FOLKOVÉHO PODVINÍ.

  A vstup - VOLNÝ!!!

  dr. Otto Sepl  Jak se na Podviní dostanete? Asi raději nechte auto doma, moc míst k parkování v okolí není, park Podviní je v pěším dosahu od stanice metra Vysočanská směr nádraží Vysočany...

  Jo a dostatek občerstvení je dnes samozřejmostí na každé akci, na Podviní je to navíc za rozumné ceny...  PODVINÍ 2012 - čtvrtek 6.9.2012

  TWISTED ROD * ZRNÍ * The RITCHIE SUCCESS * BBP - podzemní orchestr * FPB / UJD


  PODVINÍ 2012 aneb POŘÁDNÝ TANEC NA ZELENÉM PARKETU
       Třináctý ročník open air festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ se navzdory pověrám spojeným s číslem 13 nadmíru vydařil. Netradiční zaměření festivalu k nám přivádí milovníky nekomerční scény z široka i daleka a bylo vidět, že tento hudební hodokvas už patří mezi skutečné tradice. Beatový lid v širokém věkovém rozpětí zaplnil louku a poslouchal i tančil do rytmů TWISTED ROD, ZRNÍ, THE RITCHIE SUCCESS, BBP - podzemního orchestru a samozřejmě legendárních FPB!
       O tom, že bylo toho večera v Podviní opravdu pěkně a veselo, hovoří, mimo snad více než tisícovky návštěvníků, nejlépe fotografie z večera samého. Celou fotogalerii zobrazíte po kliknutí na některý z obrázků. A nám nezbývá, než se těšit, co přinese příští rok a 14. ročník festivalu - PODVINÍ 2013.  V přírodním parku vysočanského Podviní proběhne už třináctý ročník rockového festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ 2012. Festival už dávno patří k tradici kultury a života devátého pražského obvodu.Díky jeho netradičnímu zaměření ho navštěvují ho lidé nejen ze všech koutů Prahy, ale i z širokého a vzdáleného okolí.


  Letošní ročník zahájí rock"n"roll / rockabilly band TWISTED ROD. V klasickém a zcela postačujícím obsazení kytara, bicí, kontrabas válcují tito tři mládenci s přehledem pódia i tančící slečny a pány, co se dostanou do jejich nebezpečné blízkosti. Své i vypůjčené hity pálí do éteru s jistotou rock"n"rollových střelců, kteří nemají ve zvyku minout cíl. Svižné rytmy se sypou ze strun s potřebnou lehkostí a při jejich koncertech je opravdu těžké nechat nohy v klidu odpočívat. Ostatně, stačí být v Podviní včas a uvidíte i uslyšíte sami.


  Jako druhá se objeví na pódiu pětičlenná kladenská kapela ZRNÍ. Ve zvuku této "relativně" křehké kapely je, mimo akustických i elektrických kytar a bicích, velmi zásadní zvuk houslí. Jejich hvězda kupodivu stoupá strmě vzhůru, což je o to příjemnější, že hudba ani texty nejsou vůbec hloupé. Písně Zrní by se snad daly charakterizovat slovy: nevšedně o všedních věcech. Jsou plné dynamiky, napětí a chvění slov v magickém prostoru času. Ne náhodou si tuto kapelu vyhlédla a oblíbila jistá Radůza, která jim také produkovala jejich debutové album "Hrdina počítačové hry jde do světa". Tato první deska je velmi vydařená a koncerty neméně skvělé. Není tedy divu, že letos brázdí Zrní festivaly jako divé. Mimo jiné je bylo možné letos vidět například i na multižánrovém festivalu v Boskovicích. Není tedy asi pochyb, že je nač se těšit!


  Poté se na pódiu objeví legendární formace The RITCHIE SUCCESS. Ryzí zástupci alternativní scény v Čechách. Kapela, která ve studiu geniálního zvukaře Ondřeje Ježka přivedla na svět vynikající desku "Chloroform", jež by si zasloužila výrazně větší pozornost, než se jí v médiích dostalo. O výjimečnosti kapely svědčí například i to, že předskakovala Trickymu (spolupracovník Massive Attack) při jeho pražském koncertě, či v Košicích kultovní švýcarské kapele Young Gods. Němčina v textech, ale i samotná hudba mohou evokovat i taková jména jako Einsturzende Neubauten. Temný sound kapely je na českou scénu dost jedinečný a je velká škoda, že The Ritchie Success už vystupují jen zcela výjimečně. O to větší je naše potěšení, že se objeví právě v Podviní!


  Předposledním souborem letošního PODVINÍ budou místní temní patrioté, Podzemní orchestr BBP. Početný soubor po pěti letech natáčí nové CD "Je čas", které by mělo vyjít na jaře příštího roku, a to na dobré značce Guerilla Records. Na tomto festivalu BBP vystupují zpravidla s hosty a je velmi pravděpodobné, že ani letos nebude o překvapení nouze. A hýbe-li komerce světem, rozhodně nehýbe tímto podivným souborem. Už téměř třicet let si kráčí svou cestou a je dost patrné, že na tom ani v budoucnu nehodlá nic měnit. Ještě nebyl postaven hostinec "Konec iluzí", ani vyroben jukebox, z něhož by se právě v něm na přání sypaly "veselé" písně podzemního orchestru. Škoda. Nezbývá tedy, než přijít tančit na jejich smrtící rytmy a melodie právě sem!


  A o skvělý závěr večera už se postarají legendární punkoví intelektuálové z Teplic, kapela FPB (Fourth Price Band - Čtvrtá Cenová Skupina). Tedy pro upřesnění - neméně legendární UŽ JSME DOMA, kteří vzkřísili její punkové evergreeny. A kdo jiný, než ti, kteří je kdysi přivedli na svět? Jinými slovy - současnou sestavu UJD doplní původní kytarista FPB Romek Hanzlík a v divokých rytmech zazní legendární hity jako Ztratil jsem občanku, Egoista, Kárný tábor, ale snad i takové kusy, jako píseň kultovních The Residents "Santa Dog". Kapela FPB měla od samého počátku v roce 1981 ve vodách českého punku poměrně výsadní postavení. Mimo vlastní texty, které byly na punkovou kapelu velmi atypické, zhudebňovali i klasiky české poezie. A jejich propracované, strukturované skladby se nahony lišily od běžné české punkové scény. A právě z FPB se po čase zrodil jeden z mála našich ve světě známých alternativních souborů UŽ JSME DOMA. Kdo jiný by tedy měl stát u zmrtvýchvstání této punkové legendy! Jedno je jasné - písně FPB nezahraje nikdo lépe než UJD! A navíc - kapela s tímto programem vystupuje jen zcela výjimečně a nám je velkou ctí, že právě u nás!!!


  To nejlepší nakonec a nechat v sobě znít slyšené. To bude ta pravá punková tečka za třináctým ročníkem festivalu PODVINÍ. Ale, přátelé, to všechno máme ještě před sebou! Stačí být v ten pravý čas na té správné louce a v tom správném parku. A pak, ať už hovoří jen múzy mezi struny vpletené!!! Naviděnou v Podviní!!! VSTUP VOLNÝ!!!

  FOLKOVÉ PODVINÍ 2012 - čtvrtek 7.6. od 16:30

  v kamenném hradišti přírodního parku vysočanského Podviní

  Počasí vyšlo jak z katalogu cestovní kanceláře, muzikanti zahráli výborně k všeobecné spokojenosti, co chtít víc?
  Nahlédněte do fotogalerie z festivalu a zavzpomínejte na příjemné odpoledne a večer. Odkazy na další fotky a snad i videa najdete na naší facebookové stránce facebook.com/podvini Nebojte se zakliknout "Líbí se mi" a přidat nějaký komentář.


  FOLKOVÉ PODVINÍ 2012 - čtvrtek 7.6.2012

  NEZMAŘI a Miki Ryvola
  Martina Trchová TRIO
  PETR KALANDRA MEMORY BAND + Oskar Petr a Jiří Charypar
  Václav KOUBEK
  TLUPA TLAP


     Pevným krokem přichází měsíc červen a s ním i devátý ročník festivalu devátého pražského obvodu - FOLKOVÉ PODVINÍ. Tomu se říká dvě nabité devítky ve správný čas a na správném místě! Tato příjemná akce patří už bezpečně k jistým milníkům a ke kulturní tradici života Prahy 9. Však návštěvníci, a folkumilní lidé lesní, se na toto odpoledne a večer sjíždějí do přírodního parku vysočanského Podviní nejen z celé Prahy, ale i z širokého dalekého okolí. Spojení kamenného hradiště v přírodním parku s melodiemi folkových a trampských písní má v sobě kouzlo, které se nedá příliš popsat - je lepší ho zažít!
      Letošní ročník otevře vystoupení skupiny TLUPA TLAP. Šestičlenná kapela s širokým nástrojovým obsazením hraje chytrou, hravou muziku, s neméně hravými, ale i poetickými texty. Nejde rozhodně o folkovou kapelu s klasickým nástrojovým obsazením. Mezi nástroji nechybí bicí souprava, saxofon, klavír, el. kytary, příčná flétna... Něžný dívčí vokál i drsnější zpěv pánů, každá písnička jinak barevná. Přirovnat jejich písničky například k hudbě skupiny Nerez by sice určitě šlo, ale zcela výstižné by to, zcela určitě, nebylo. Jak lze očekávat, neunikli ani různým oceněním na přehlídkách a festivalech. Co říci více? Jsou to prostě "krásný písničky" a to je asi daleko podstatnější, než jakákoli žánrová krabička. Přijďte si sami poslechnout, protože to zkrátka stojí zato!
      Poté naplní ticho kamenného hradiště lehce rozvrzaný zpěv a tahací harmonika pana VÁCLAVA KOUBKA. Někdo má zlato v hrdle, někdo v srdci. A to je případ právě tohoto jarmarečního chasníka v odřeném fráčku a lehce zmuchlaném cylindru. Nezničitelný šansonier ulice a života patří k zaprášeným klenotům české hudební scény. Není nikdo podobný! Vašek Koubek je jen jeden - každým coulem unikát. Veselé i tesklivé písně prokládá čtením krátkých a neskutečně vtipných povídek ze života, které nedávno vyšly konečně i na dvou CD. Jsou tedy dostupné jak v podobě knižní, tak i v mistrově nezaměnitelném přednesu. V jeho písničkách je všechno to krásné, co díky šílené době pomalu mizí z našich životů. A věřte, že každý, kdo to cítí, rozumí tomu podivnému zarostlému muži s tahací harmonikou, v níž ukrývá stovky cizích i našich osudů.
      A pak už nás čeká MARTINA TRCHOVÁ TRIO. Slečna nejen s krásnou tváří, ale především jedním z nejkrásnějších hlasů na naší folkové scéně. Po prvním CD "Čerstvě natřeno" s kytaristou J. M. Rakem, K. Skalníkovou, Mário Bihárim, Z. Vřešťálem a V. Sázavským... se díky svým písničkám velmi rychle dostala do širokého povědomí folkových příznivců. Od roku 2009 hraje v triu s excelentním kytaristou Patrikem Henelem a kontrabasistou Radomírem Polívkou. Společně přivedli na svět další Martinino album s názvem "Takhle ve mně vyjou vlci". Nádherná deska, která jde ještě hlouběji do srdce i pod kůži. A konec konců, i pod nehty. Něha, vášeň, láska i její odvrácená strana, smutek i radost jsou věci, které patří k životu každého z nás, ať už chceme nebo ne. V písničkách Martiny Trchové jsou střepy citů i pocitů, které nosí v sobě mnozí z nás, a to v té nejkrásnější podobě. Trio už pracuje na nových písních, tak nám nezbývá než doufat, že nová deska na sebe nedá dlouho čekat. Každopádně je jasné, že ochutnávku uslyšíme i tento večer.
      Jako předposlední se na pódiu objeví PETR KALANDRA MEMORY BAND s hosty Oskarem Petrem a Jiřím Charyparem. Tedy více než živá vzpomínka na legendární kapelu MARSYAS. Zazní nesmrtelné hity v podání těch nejzasvěcenějších a nejpovolanějších a věřte, že ve zpěvu Míry Kužely uslyšíte hlas samotného Petra Kalandry. Je až neuvěřitelné, jak stejné je zabarvení hlasu, kterým zpěvák Memory Bandu vládne. A když se k němu přidá Oskar Petr, není pochyb, že na nebi i na zemi bude znít blues toho, kdo mu prodal své srdce i duši. Dokud se budou hrát jeho písně, bude stále mezi námi, nesvatej Petr, kterej už zaklepal na nebeskou bránu. A těším se, že s námi bude i v Podviní!
      A závěr letošního devátého FOLKOVÉHO PODVINÍ už bude patřit další legendě, bez které by český folk nebyl českým folkem, a to sice skupině NEZMAŘI. Skupinou, existující už od roku 1978, prošla i taková jména jako Pavlína Jíšová (Žalman a spol.), Lenka Slabá (Spirituál Kvintet), Šárka Benetková... Dlouhou dobu s kapelou Nezmaři spolupracuje i Miki Ryvola z legendárních HOBOES. Dá-li Bůh, vystoupí v Podviní nejen Nezmaři, ale i Miki Ryvola.
      Přejme si, ať nám přeje počasí a Svatý Petr je nám milostiv. Těšíme se na viděnou na devátém ročníku Folkového Podviní, přátelé!
     Vstup dle staré dobré tradice ZDARMA!


  -->
  Sledujte naši stránku na facebooku, ...  PODVINÍ 2011 - čtvrtek 8.9.2011 od 16:30

  Nedělní lidé - Ty Syčáci - BBP Podzemní orchestr - TRABAND - Kill the Dandies!


  Počasí na letošním Podviní zahrozilo temnými mraky, ze kterých naštěstí téměř nesprchlo. Naštěstí to velkou část lidí neodradilo a večírek se skvěle vydařil...
  Vizte Konstantinovu fotodokumentaci na http://www.konstantin.cz/podvini/podvini2011/


  PODVINÍ 2010 - čtvrtek 9.9.2010 od 16:30


 • ZUBY NEHTY
 • SOUTHERN CROSS + Phil Shoenfelt
 • BBP - podzemní orchestr
 • JEŠTĚ JSME SE NEDOHODLI
 • UŽ JSME DOMA

 • Fotogalerie Konstantinova zde: http://www.konstantin.cz/podvini/podvini2010

  Samozřejmě nejen Konstantin fotil na Podviní, vizte další fotokousky:
 • http://www.rajce.net/a3923435
 • http://vsabo.rajce.idnes.cz/festival_PODVINI_2010/
 • http://www.kachlik.eu/index.php?action=showThumbnail&gallery=./koncerty&album=23
 • http://slida.rajce.idnes.cz/Podvini_9.9.2010/

 • PODVINÍ 2010 - ROCKOVÝ HODOKVAS POD NEBEM VYSOČANSKÝM

  Ve čtvrtek 9.9. proběhl ve vysočanském přírodním parku už jedenáctý ročník rockového festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ 2010.

  Přestože se slunce schovávalo za mraky, plnil se park hudbymilovným lidem už od samého začátku. Nebylo divu, neboť festival zahajovala legendární dívčí kapela ZUBY NEHTY. Bylo vidět, že Pražané mají své rockové princezny rádi. Přes brzkou hodinu odpolední byla louka před pódiem zaplněna tančícími fans z Prahy i vzdálených koutů země České už během jejich úvodního setu. A bylo i mnoho těch, kteří svou oblíbenou kapelu nestihli a marně pak zamačkávali slzu v oku. Krásný úvod, krásné písně a především krásné rockerky na pódiu - co více si přát!

  Po dívčí něze i nářezu vstoupila na pódium kapela SOUTHERN CROSS se svým temným pěvcem Philem Shöenfeltem. Tichý, nikoli Američan, ale Brit, podbarven výbornou kapelou, sázel své temné balady jednu za druhou a jeho Pražané mu rozuměli. Phil Shoenfelt už patří k Praze stejně, jako zvonící smrťák ke Staroměstskému orloji. Southern Cross zahráli své legendární písně i malou ochutnávku ze zbrusu nového CD "Paranoia.com", které 12.10. pokřtí v žižkovském Paláci Akropolis.

  Podzemní orchestr BBP zaplnil pódium jak hudebníky, tak i nástroji a tradičně ozdobil ještě před vystoupením mikrofony a bicí soupravu množstvím plastických hlav panenek, ďáblů a kašpárků. Prostě všeho, co člověk v životě potkává. O tom, že by tento početný soubor byť jen zavadil o cosi, čemu se říká komerce, se dá s velkým úspěchem pochybovat. Přesto na jejich veselé i smutné valčíky, tanga či pekelnou dechovku přítomní tančili. Místní patrioti podzemí Prahy 9 předložili k tanci jak písně ze svých CD, tak i několik novinek jako ochutnávku z pozvolna připravované nové desky. A je celkem symbolické, že během vystoupení podzemního orchestru se začalo pozvolna stmívat.

  Rudý karafiát v klopě nažehlených obleků a surrealisticky-dekadentní něžné písně, to jsou legendární brněnští JEŠTĚ JSME SE NEDOHODLI. Jejich nesmrtelné hity o tom, kterak a kam se valí svět či Nejtajnější tajnej nás vrátili zpátky do neveselých let osmdesátých. Tato kapela je důkazem toho, že i v totalitě moci se šlo usmívat i vysmívat. A tak už nejen znalci vědí, že Mirek Dušín podepsal Chartu a kdo na letadélku Káněti přeletěl hranice. Inu legendy jsou legendy a je skvělé, že právě tato je stále živá!!!

  A závěr festivalu už patřil jen kultovní kapele české i světové nezávislé scény, kterou lze uvést slovy: Peklo i nebe v podobě UŽ JSME DOMA. Tato původně teplická kapela brázdí domovinu i svět už rovné čtvrtstoletí a je tedy nad slunce jasné, že nás vbrzku očekává bouřlivá oslava jejich 25. výročí. Nedávno UJD pokřtili své nové album "Jeskyně", bylo tedy jasné, že v Podviní zazní i několik písní z tohoto hlasitého a kulatého miminka. Stalo se! Podviním duněly rytmy a melodie užjsmedomých evergreenů i zbrusu nových kusů a Naviják byl nahozen! Lid tančil, zpíval a alespoň pro tento okamžik i žil! Tato kapela je radost a energie, která uvolněná buší daleko rychleji než jakékoli srdce i hodiny. A pak to přišlo, poslední úder do kytar i bubnů a jedenáctý ročník festivalu byl za námi! Bylo evidentní, že všichni pod pódiem i na něm jsou nadMíru spokojení a šťastní. A o tom by to asi v životě mělo být!

  No, a nám nezbývá, než se těšit na další, už dvanáctý ročník tohoto oblíbeného festivalu Devátého pražského obvodu. Je hezké a dobré udržovat tradice a tento festival je na našem obvodě bezesporu jednou z nich! Mějte se krásně a za rok zase naviděnou v Podviní!!!

  dr. Otto Sepl

  Psáno pro časopis DEVÍTKA, foto Konstantin

  PODVANÁCTÉ O PODVINÍ A PODIVNÉM BEATU VE VYSOČANECH

  Nedělní lidéDvanáctý ročník festivalu Devátého pražského obvodu PODVINÍ 2011 se i přes mírnou nepřízeň nebes vydařil skvěle. Ač obloha měla zamračenou tvář, kytary a bubny duněly parkem bez ohledu na počasí.

  Odpoledne alternativní a nezávislé beatové scény otevřela kapela NEDĚLNÍ LIDÉ. Trombón, divoké kytary a jedinečná basa nenechaly nikoho na pochybách, že hudební slavnost začíná pěkně, a navíc od podlahy. Inu, alternativa - jak má beat!

  Ty syčáci TY SYČÁCI, v čele s Petrem Vášou, ukázali všem, co je krása šílená. Lví hříva neuchopitelného pěvce vlála pódiem a nad hlavami přítomných letěly písně o vlasech, víře a andělích. Dlužno říci, že Syčákům přítomnost bicích za zády jednoznačně sluší. Pamětníci legendární brněnské kapely Z KOPCE vědí nepochybně, o čem je zde hovořeno. Jako by ti syčáci navázali lano na to nejlepší z Brna a osmdesátých let. A ještě k tomu neztratili ani ždibec z tehdejší energie. Koncert tohoto uskupení nemá vpodstatě smysl popisovat, protože to se prostě musí vidět!


  Podviní 2009 je za námi. Minimálně tisíc lidí vidělo výtečný koncert kapel Majerovy Brzdové tabulky, Rudovous, BBP, Krásné nové stroje a Visací zámek. Fotky Kytkovy a Konstantinovy najdete kliknutím zde na náhledy:


  PODVINÍ 2009 - 10.9.2009 v 16:30

 • MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY
 • RUDOVOUS
 • BBP
 • KRÁSNÉ NOVÉ STROJE
 • VISACÍ ZÁMEK

 • I letošní rok je plný kulatých výročí. A ač je to neuvěřitelné, tak právě letos je tomu rovných 10 let, co byl v přírodním parku vysočanského Podviní přiveden na svět tento festival RAT a MČ Prahy 9. Od počátků je zaměřen na nekomerční a alternativní scénu, čímž se výrazně liší od mnoha jiných pražských festivalů. Za léta své existence se na této scéně objevila taková jména jako The PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE, UŽ JSME DOMA, MCH BAND, NAHORU PO SCHODIŠTI DOLŮ BAND, HUDBA PRAHA, VLASTA TŘEŠŇÁK + BAND ... a mnoho dalších. Díky podpoře radnice Městské části Prahy 9 existuje tento dnes už opravdu poměrně známý festival vskutku rovných deset let a to je výročí, které si zaslouží řádně oslavit. A právě my doufáme, že i vy budete u toho! Neboť program jubilejního PODVINÍ jest vskutku více než lákavý.


  Oslavu desátého výročí zahájí dnes už legendární uskupení s podivným názvem MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY. Jejím zakladatelem je i Petr Linhart, kdysi člen jedné z nejzajímavějších, snad ještě folkových skupin u nás, a to ČP 8. Tvorba MBT je barevná a pestrá. Mají za sebou už mnoho CD a každé z nich je mírně či výrazně odlišné od předchozího. Dokáží být meditačně tiší i bigbeatově hluční a ve všech svých polohách jsou neuvěřitelní a úžasní. Asi i díky tomu s nimi v posledních letech začala vystupovat i paní zpěvačka Alice Holubová, jejíž hlas zdobí krásné písně na Skácelovy texty, které přivedl na svět soubor Hradišťan. Ať s jejím vokálem, či bez něj, je tato kapela jedním z nejzajímavějších hudebních uskupení na českém poli alternativní scény.


  Jako druzí na nepovinné podviné oslavě vystoupí rovněž kultovní a legendární pánové z pekelného tělesa RUDOVOUS. Kouzelně a neopakovatelně nakřáplý rock´ n´ schrammel shrapnel chanson band, jehož historie sahá až k roku 1994. Hlava této chobotnice, bubeník a pěvěc Bonzo, má kouzelný a podmanivý hlas, jakoby s panem Tomem Waitsem byli rodní bratři. Kdoví, řvali-li oba do stejných polštářů, by neopakovatelně zabarvili svoje čisté a křehké hlasy. Asi je to tak, že Amerika i Čechy mají své Toma. Či snad Bonza? A přesto právě v hudbě Rudovousu je tolik českého ze špinavých a dávno zmizelých lokálů a pražských ulic. Zvuk akordeonu, klarinetu a poctivá beatová rytmika vás nenechají stát na jednom místě. A není ani vyloučeno, že dojde i na Cizinu a Profesionály! Co koncert této kapely, to malá oslava. A pro letošní Podviní se těžko hodí něco lépe!


  Poté přijde čas skutečné alternativy a podzemí a na podiu se objeví až čtrnáctičlenný podzemní orchestr BBP, který tento festival provází už od jeho kolébky. Doufejme, že na jeho hrob je ještě času dost. Ale to nezáleží na nás ani na vás. Podzemní orchestr si právě na tuto kouzelnou akci zve téměř pravidelně do svých řad ještě další vzácné hosty, tak věřme, že ani tento kulatý rok neučiní výjimku a opět nás mile překvapí. Jejich taneční i netaneční písně proniknou do srdce a zůstávají. Je lepší, říkat tomu láska, než infarkt. Každopádně se na nepříliš častá vystoupení tohoto obskurního tělesa jen obtížně zapomíná. Hudebně i vizuálně je to jen těžko popsatelné - lépe je přijít a vidět na vlastní oko. A jsou to právě oni, kteří už léta přicházejí pravidelně v září a rytmu krysařovy píšťaly s nekomerční tváří tohoto půvabného festivalu. Jsou důkazem toho, že podzemí Prahy je stále plné podivné hudby, která se jinde slyšet nedá. Stačí přiložit ucho k zemi a poslouchat. Učiňte tak a tančete vesele v rytmu svých posledních kroků. BBP vás rádi doprovodí!


  Předposlední kapelou, která roztančí i mrtvé, budou legendární KRÁSNÉ NOVÉ STROJE. Tento rovněž početný soubor s výraznou dechovou re-sekcí patří dnes už k absolutní klasice. Vidět je naživo se poštěstí už jen vyjímečně, ale o to větší je to tedy bonbónek pro všechny, kteří budou přítomni. Kultovní kapela se neuvěřitelně rytmicky zmítá pod taktovkou šíleného dirigenta a výtvarníka Stanislava Diviše už od osmdesátých let a název KRÁSNÉ NOVÉ STROJE je pro ni zcela výstižný. Je-li na české rockové scéně něco skutečně neuvěřitelného - pak jsou to právě KNS. Jejich nesmrtelné hity, jako např.: Tanec vloček, Felicie či Třezalky šílené by měly znít na vlnách rozhlasových místo písní padlých veteránů české popové scény osmdesátých let. Leč taková doba ještě nenastala a patrně nikdy nenastane. Těšme se tedy, že je budeme moci slyšet alespoň my a to právě tady v Podviní a naživo!!!


  A zlatý hřeb večera zarazí do desátého ročníku festivalu PODVINÍ nejslavnější metal-punková legenda posledních asi stošedesáti let - VISACÍ ZÁMEK. V původní sestavě hrají tito věrozvěsti punku v luzích českých snad už od počátku světa, tedy alespoň toho, který je pevně uzamčen a visí nad stověžatou Matičkou měst. Kdo nikdy neslyšel hity VZ nemá sluch a nebo není a nikdy nebyl. Zámci nás odkojili a bezpečně nás vedou životem až na jeho konec. A to se bojím, že ještě zdaleka nejsme poslední generací, která je tímto hudebním virem zasažena. Je to neuvěřitelné, ale jen oni jsou nesmrtelní! Zatímco jiní stárnou, umírají a rozpadají se, tito divocí mládenci stále holdují chmelovému džusu a těší se neuvěřitelnému zdraví i punkové pohodě. A visí-li nad festivalem PODVINÍ poslední léta Damoklův meč, pak vězte, že tohoto večera nad ním bude viset i ZÁMEK VISACÍ! A bude-li to konec, pak pěkný a divoký!!!

  V rámci festivalu by se měl v Podviní už tradičně objevit i prodejní stánek POLÍ PĚT (www.polipet.cz) s produkty nezávislé a alternativní kultury. Tudíž budete mít možnost pořídit si knihy, CD... z produkce nezávislých vydavatelství, které se v běžných obchodech nevidí.

  Tak tedy, přátelé, těšíme se naviděnou a budeme společně s vámi doufat, že nám tento pěkný festival alternativní hudební scény bude zachován i pro časy budoucí.

  A tradičně něco hezkého na závěr: VSTUP VOLNÝ!!!


  Otto Sepl  Jo a jak se na Podviní dostanete? Asi raději nechte auto doma, moc míst k parkování v okolí není, park Podviní je v pěším dosahu od stanice metra Vysočanská směr nádraží Vysočany...  Photon Europe

  FOLKOVÉ PODVINÍ 2009

  Fotogalerie z letošního vydařeného Folkového Podviní 11.6. 2009:

  DRUHÁ TRÁVA a Robert Křesťan *** HOP TROP *** LÍSTEK *** 4 ZDI *** NESTÍHÁME

  Letošní ročník oblíbeného folkového festivalu je v pořadí už šestým, který se v kamenném hradišti tohoto vysočanského parku uskuteční. Je to jedno z nejkrásnějších přírodních zákoutí na území Prahy 9. A dlužno říci, že tak nádherných míst pro konání hudebních akcí pod širým nebem je na celém území Prahy asi opravdu pekelně málo.

  Hudební festivaly, pořádané Odborem kultury našeho devátého obvodu, se v tomto přírodním parku naštěstí už dávno staly tradicí a našli si své věrné návštěvníky nejen v celé Praze, ale i jejím širokém a dalekém okolí.

  Letošní ročník festivalu zahájí folkové duo NESTÍHÁME. Ve vodách českých už dosti známá formace. V roce 2007 vydali tito pánové své zdařilé cd "Víceméně v klidu". Dva věru pěkně sezpívané mužské hlasy, dvě kytary, chytré texty a to vše se dohromady funguje jako opravdu milé a křehké písně. Nechte k sobě připlout jejich zprávu v lahvi a další slova i melodie, které se vám příjemně usadí hluboko v paměti a věřte, že hned tak vás neopustí.

  Po těchto mládencích se objeví na pódiu čtveřice zvaná LÍSTEK. Kapela, která jako jedna z mála v Čechách využívá ve svých písních překrásný zvuk panovy flétny. Tento nástroj v rukách své rusovlasé paní doprovází zpěv, kytary, kontrabas a banjo. Lístek vystupuje od roku 1990 a má na svém kontě už dvě cd: "Skály kvetou" a "Den pramenů". Že je věru nač se těšit, dokazuje i to, že kapela je dnes držitelem Port, Krtečků zahradních i dalších žánrových ocenění. Někteří z vás Lístek znají už nejen z festivalů a koncertů, ale i z televizního pořadu Aport, kde se pánové a tajemná dáma rovněž objevili. Tedy - těšme se!

  Tím třetím na prknech, která v Podviní znamenají folk, bude kapela s podivným názvem 4 ZDI. Toto folkové uskupení sídlí v Pelhřimově a hraje od roku 2003. A co všechno se vejde mezi čtyři zdi teď uslyšíte i vy. Vícehlasé zpěvy, jimž vévodí dívčí vokál, šesti i dvanáctistrunná kytara, basa, mandolína, housle, perkuse jsou zárukou toho, že když budou v rukách právě tohoto souboru, tak vy se rozhodně nudit nebudete. Důvěrně prozradím, že kapelník přivádí na svět nejen melodické písně, ale i samotné kytary, mandolíny ... V roce 2006 vydala kapela první cd "Mezi tebou a mnou". Tak věřme, že přijdou i jeho další, neméně příjemní následníci. Ano, 4 Zdi ukrývají mimo jiné i krásný dívčí vokál. Ten, který právě tohoto večera bude patřit i vám.

  A pak už přijde vyvolená trojice ztracených i zatracených, skuteční klasici trampské písně i života, tři esa v rukávu - prostě kapela HOP TROP. Samson, Šroub a Huberťák - tři dřevorubci, kteří otesají i to vaše srdce do správného tvaru i rozměrů. Jejich písničky patří už ke klasice a nechybí v žádném pořádném zpěvníku, ani u žádného ohně pravověrných, tedy trampů. Písně tohoto vousatého tria jsou ten nejlepší flastr na bolavou duši. Asi proto, že jsou prostě hodné a pravdivé. A to se dnes už moc nenosí. Zaplať pánbůh za ty tři a horu krásných písní!!!

  Závěr letošního FOLKOVÉHO PODVINÍ už bude patřit nezaměnitelnému chraplavému vokálu Roberta Křesťana a písním jeho DRUHÉ TRÁVY. Je úplně jedno, nakolik je jejich hudba bluegrassem a nakolik čímkoli jiným. Podstatné je, že jsou jedineční a ještě k tomu, při vší skromnosti, opravdu skvělí! Vyjímečné spojení výborných muzikantů a charismatického hlasu. Pamětníci dodnes vzpomínají na legendární píseň "Panenka" a kapelu Poutníci, v níž toho času zněl ten drsný hlas zarostlého pěvce a banjisty, který dnes už neodmyslitelně patří právě ke kapele Druhá Tráva. Robert Křesťan se svým bandem před časem natočil i CD složené pouze z Dylanových písní, jejichž texty sám přeložil. Tak doufejme, že nás nemine ani ochutnávka z této lahůdky. A to bude taková pěkná tečka za tím naším večerem. Opakuji, to bude ...


  Program věru pestrý a bohatý. Nezbývá, než se těšit a doufat i v přízeň Svatého Petra, aby nám k té príma muzice dopřál i kousek slunce a ždibec modré oblohy.
  A co říci závěrem: "Naviděnou v Podviní!!!" VSTUP VOLNÝ!!!


              Otto Sepl

  PODVINÍ 2008

  Letošní ročník se vydařil jak počasím, tak návštěvností. Díky všem, kdož jste přišli.
  Konstantinovy fotky jsou tady: http://www.konstantin.cz/podvini/podvini2008/
  Nejen Konstantin fotil, nějaké zajímavé fotky najdete zde:
  http://maykl.rajce.idnes.cz/Podvini_2008/

  Máte někdo něco dalšího? Video třeba na youtube? Ozvěte se, ideálně pošlete link do Vzkazniku...


  čtvrtek 11.9. od 16:30
  rockový festival v přírodním parku vysočanského Podviní (cca 7 min. od metra Českomoravská)

  HUDBA PRAHA - UŽ JSME DOMA - BBP - ZIMA - BOBR CHUTNÁ DVAKRÁT

  A je to tady! Rockový festival Devátého pražského obvodu PODVINÍ se po loňském roce ticha vrací opět do života. A to, přátelé, svým devátým ročníkem. Na plakáty se vrací postavička podivného pištce, svolávajícího svůj věrný lid. A rovněž se vrací původní dramaturgie rockového festivalu nekomerčních kapel. Poslední ročníky tohoto hudebního setkání hovoří o jeho oblibě více než jasně a počet kolem tisíce návštěvníků rovněž. A co, že bude letos ku slyšení a vidění v úžasném prostředí přírodního parku vysočanského Podviní?
  Festival zahájí kapela, která prý nic moc neřeší - krasobluslaři BOBR CHUTNÁ DVAKRÁT. Ledy jsou tenké a hranice mezi styly rovněž. Nechť jejich kytary a bubny duní a jsou vskutku punkově rockové!
  Po Bobru vyleze na prkna, která znamenají svět, rakovnická kapela ZIMA. Je opravdu škoda, že o tomto souboru není slyšet více, protože jejich osobitá hudba by si to rozhodně zasloužila. O této kapele se vskutku nedá prohlásit, že by, byť jen omylem, někdy zabloudila do komerčních vod. A to je moc dobře. Není pochyb, že vás chladné písně této kapely velmi rychle zahřejí. Nenechte si je rozhodně utéct! Alespoň uvidíte, že skvělá hudba se valí na Prahu právě z Rakovníka.
  Jako třetí vám zahraje na tenkou strunu vašich zastavených srdcí podzemní orchestr BBP.
  Pánové a dámy z tohoto početného tělesa představí patrně podivné taneční kusy ze svého posledního CD "TOLIK ŠTĚSTÍ". A nepochybně se dočkáme i zajímavých hostů. Tento soubor patří ku Praze 9 stejně jako ona k němu a po několika prázdninových festivalech po republice se tedy tito podzemní věrozvěsti vracejí opět domů, zpátky pod zem.
  Předposledním bonbónkem bude vystoupení kultovní kapely UŽ JSME DOMA, kterou, jako jednu z mála českých, znají dobří lidé po celém světě. UJD vystupují už přes dva roky s novou a ďábelsky rychlou trubkou svého obřího muže. Stará divoká krev se opět vlila zpátky do žil. A fantastická energie valící se z pódia těžko nechá někoho sedět. Staří dobří UŽ JSME DOMA jsou zpátky a víme všichni, že tuhle kapelu nemůže nikdy nikdo nahradit! Ano, je zase čas otevřít brány andělského pekla UJD.
  A zlatý hřeb večera bude zaražen do této noci vystoupením legendární kapely HUDBA PRAHA. Více než důstojní pokračovatelé odkazu Jasné Páky přežili krušná komunistická léta a stále neučesaní stojí na pódiích dodnes. Jejich vystoupení jsou sice daleko vzácnější, než za starých časů, ale o to větší důvod k radosti alespoň máme. A jak říkávali rudí, nikoli však bratři: "zítra se bude tančit všude!" Na tuhle kapelu se jim vždycky tančilo moc špatně, ale o to lépe se bude tančit nám!!! "Moje máma, moje máma ...", ale vždyť to všichni znáte. Tak naviděnou v Podviní, přátelé!!!
  A dobrá zpráva nakonec: VSTUP - jako vždycky VOLNÝ!!!

                    dr. Otto Sepl  FOLKOVÉ PODVINÍ 12.6. 2008 od 16:30

  V kamenném hradišti v přírodním parku vystoupili:

  PABĚRKY (kultovní trampgrassová kapela Marko Čermáka)
  NOVÁ SEKCE (poctivej bluegrass)
  MY3AVI "alternativní jazz-folk" :))
  JIŘÍ SCHMITZER (muž, který se nevejde do žádné žánrové krabičky)
  MÁCI (jedinečné vystoupení již 15 let neexistujícího Samsonova souboru)
  Samson a jeho parta (tuto tvář Samsona již z Podviní znáte)
  Jako vzácný Samsonův host vystoupil skvělý mandolinista Radim Zenkl

  Kdož jste chyběli, pochybyli jste, ale dobře vám tak, všichni byste se tam stejně nevešli...

  Fotky pro vás nafotili Elanorka, Otto a Konstantin, račte kliknout na banner...
  Fotogalerie z Folkového Podviní 2007

  Čtvrtek 7.6.2007 - Imperial, Šantré, Václav Koubek, Pepa Lábus a spol., Samson a jeho parta, HOP TROP

  Podařená akce, plno lidí, výbornej zvuk, nálada i počasí... Dobrá tradice. Bude se ale udržovat?
  O festivalech v Podviní a Proseckých Májích možno diskutovati na novém diskusním fóru: vstup zde

  O festivalu Folkové Podviní 2007 se zjara rozepsal Otto pro regionální noviny DEVÍTKA:

  FOLKOVÉ PODVINÍ 2007 - 7.6. od 16:30 v kamenném hradišti přírodního parku vysočanského Podviní

  PROGRAM : IMPERIAL - ŠANTRÉ - Václav KOUBEK - Pepa LÁBUS a Spol. - SAMSON A JEHO PARTA - HOP TROP


  Ano, je to tak. Letošní ročník tohoto příjemného folkového festivalu Prahy 9 bude už čtvrtým v pořadí. A stejně jako na rockový festival, se sem, do kamenného hradiště přírodního parku vysočanského Podviní, sjíždějí příznivci folkové a trampské hudby z celé Prahy a okolí. FOLKOVÉ PODVINÍ je festivalem, který za dobu své existence je už jistou zárukou více než příjemně stráveného odpoledne a večera.

  Letošní ročník zahájí zdaleka už ne neznámý bluegrassový IMPERIAL. A jak se říká: Tam, kde není modrá tráva, nemůže být ani nebe modré. Dopřejeme vám obého sdostatek a myslím, že trocha bluegrassové poezie nejen nikoho nezabije, ale ještě k tomu mnoho z vás potěší.

  A po ošatce modré trávy se vám dostane křehké krásy zpěvačky a písní skupiny ŠANTRÉ. Kapela patří k tomu nejlepšímu a nejzajímavějšímu, co se dá na folkových pódiích vůbec spatřit a hlavně slyšet. Právě dokončuje své CD a kdo z vás měl rád písničky starého Nerezu se skvělou Zuzanou Navarovou, bude nepochybně nadmíru spokojen. Neváhejte a nechte vstoupit do svého srdce křehké a krásné písně kapely Šantré. Poté se objeví neskutečný muž, který je doma vskutku kdekoli.

  Folková pódia, rockové festivaly, poutě a jarmarky, to vše jsou místa, kam prostě a jaksi odjakživa patří podivná postavička i písně VÁCLAVA KOUBKA. Osobitý harmonikář, cestovatel, příležitostný vegetarián, pastevec a kdoví, co všechno ještě - toť batoh kouzelných příběhů a písní se stručnou jmenovkou Venca Koubek! Některé lidi je prostě radost potkávat a pan V.K. mezi ně rozhodně patří!!!

  A pak už vystoupí velmi příjemné uskupení PEPA LÁBUS A SPOL. Jejich severské balady vás dovedou do zemí, o kterých čítáte a sníte. Pestré nástrojové obsazení posouvá tuto kapelu za hranice žánrů. Těžko říci, je-li to folk, rock nebo ještě něco jiného. Ale každopádně je to hlavně dobré a to je to podstatné! Kdo tento soubor nezná, bude mile překvapen, kdo zná, ví dobře, že je skutečně nač se těšit.

  O skvělý závěr večera se postarají, jak už velí tradice, nestoři tohoto festivalu SAMSON A JEHO PARTA. Samsonovy písničky v sobě mají něco, co se dnes už jen těžko hledá a co je i vskutku těžko popsatelné. Je v nich jakési kouzlo, které jinde nenajdete. Jsou to příběhy - moje, tvoje i našich kámošů a přátel. Stačí jen otevřít oči a srdce a poslouchat.

  A o zlatý hřeb večera se postará trojice boží HOP TROPu. Těžko najít povolanější klasiky žánru, jenž zove se hudbou trampskou. Věru, že divocí trampové i leckterý paďour usedlý zasní se při jejich křehkodrsných písních s romantikou míst a časů, které nám všem více či méně chybí. Co více si přát - nežli je slyšet hrát. Tři kříže nakonec a trampové a fajn lidé všech kaňonů a koutů prérie české: "Spojte se!!!" A vězte, že čtvrté Folkové Podviní vás očekává!!!

  Těšíme se naviděnou, a vy, teď už také víte, že je vskutku proč a nač se těšit!
  A VSTUP, PŘÁTELÉ, JAKO VŽDYCKY VOLNÝ!!!

  dr. Otto Sepl     


  DEVÍTKA - květen 2007 /článek ke čtvrtému ročníku tohoto festivalu z místních regionálních novin/


  Časem se právě tady dozvíte lecos o historii největšího hudebního festivalu Prahy 9 a podzemního nakladatelství RAT.

  Budou zde k nahlédnutí fotogalerie z minulých ročníků, včetně plakátů a výčtů všech souborů, které na této příjemné akci toho či onoho roku vystoupily.

  A doufejme, že tyto stránky nebudou už pouze vzpomínkové a že se rockový festival PODVINÍ a jeho mladší sourozenec FOLKOVÉ PODVINÍ, a nejmenší, zato nejstarší hudební festival Prahy 9 - Prosecké Máje, nestanou pouhou minulostí a podaří se je udržet a zachovat. A to v té podobě a s takovou dramaturgií, s jakou si získaly vaši značnou přízeň a s jakou existovaly a vyvíjely se až do dnešních dní.

  Tedy jednou větou: Doufejme, že se podaří udržet a zachovat skutečnou kulturu na území Prahy 9. Díky skvělým lidem z místního Odboru kultury a celkovému přispění Radnice tohoto pražského obvodu vznikly skutečně dobré festivaly nejen pro místní, ale i pro lidi z celé Prahy a širokého okolí.

  Liší se od ostatních festivalů spojením dvou výrazných drobností, které né-li všichni, pak opravdu mnozí ocení. A to sice dobrým programem a stručnou informací: VSTUP VOLNÝ!!!

  Myslím, že letitá historie a rostoucí oblíbenost těchto akcí je důkazem toho, že se v průběhu let podařilo na tomto pražském obvodě vytvořit něco hodnotného a smysluplnného, i svým způsobem unikátního, co v jiných částech Prahy nemají.

  Chraň to Bůh i lidé moudří a dobří!!!

  dr. Otto Sepl    

  Stránku o nejstarším festivalu Prahy 9 - Proseckých májích - festivalu nezávislé rockové hudby - najdete na www.konstantin.cz/proseckemaje.

  Pokud máte něco, s čím byste se chtěli pochlubit, fotky, odkazy na reportáže apod.,
  mailněte mi: konstantin zavináč centrum tečka cz ...

  Dík, Konstantin


  Hosting sponzorsky poskytuje Altairis, jednička v ASP.NET - Michale, díky!


  Zatím koukněte na pár galerií mých fotek z minulých ročníků:

 • 8.9.05 se uskutečnil další ročník rockového festivalu Podviní...
 • 9.9.04 se uskutečnil další ročník rockového festivalu Podviní...