PROSECKÉ MÁJE

HLEDÁNÍ NEJEN NA MÁJÍCH:
 

Festival nezávislé a alternativní scény
Zahrada Pavana, ul. U prosecké školy, Praha 9, Starý Prosek


Prosecké máje mají pořád svou stránku na facebooku, stejně jako festivaly Podviní.


PROSECKÉ MÁJE 2024

čtvrtek 23.5. od 16:30

zahrada PAVANA, ul. U prosecké školy (7 min. od metra Prosek)

BBP - podzemní orchestr - A.Polanský vs. E.Langmann - Postižená oblast - PŮVODNÍ BUREŠ

.

Tradičně: Vstup volný!

PROSECKÉ MÁJE 2023

čtvrtek 25.5. od 16:30

zahrada PAVANA, ul. U prosecké školy (7 min. od metra Prosek)

BBP - podzemní orchestrDŘEVĚNÉ PYTLÍ V JUTOVÝCH UHLÍCH

PŘETLAK VĚKUc

The DVORACKS ...

Tradičně: Vstup volný!
Přátelé!
Vypadá to, že je nám virus čínské chřipky nakloněn a že se další ročník Proseckých májů uskuteční, dokonce bez roušek, teček a jiných nepříjemností. Na druhou stranu, raději ještě tři vlny covidu než Putinovu "speciální operaci"... No, koncem května už budeme vědět víc...


PROSECKÉ MÁJE 2022

čtvrtek 26.5. od 16:30

zahrada PAVANA, ul. U prosecké školy (7 min. od metra Prosek)

BBP - podzemní orchestr

CHÓR VÁŽSKYCH MUZIKANTOV

NEDĚLNÍ LIDÉ

PŮVODNÍ BUREŠ ...


Tradičně: Vstup volný!


Drazí přátelé, diky čínskému moru a situaci, která tady už déle než rok vládne, nám bohužel nezbývá nic jiného, než se už podruhé smířit s tím, že ani letos festival PROSECKÉ MÁJE neproběhne. Chceme, aby tento festival byl příjemnou akcí, jako celá ta dlouhá léta, a to bohužel za současných možností a podmínek nejde ani náhodou.

Doufali jsme, že to letos už konečně zase vyjde a bude lépe, ale je vidět, že v Čechách se, bohužel, zázraky nedějí.

Mrzí nás to stejně jako Vás, ale nezbývá, než věřit, že za rok už se konečně na MÁJÍCH zase potkáme, přátelé!!!Mateřská škola na Proseku, dnešní Pavana, v roce 1935...

Drazí přátelé,

je nám opravdu líto, ale obětí čínského koronaviru se letos stává nejen letošní ročník festivalu PROSECKÉ MÁJE (21.5. 2020), ale i 17. ročník Open Air Festivalu FOLKOVÉ PODVINÍ (4.6. 2020).

Stejně jako všechny ostatní festivaly a venkovní akce na celém území Čech a Moravy jsme nuceni tento rok obě tyto akce odvolat.

Mrzí to nejen nás, ale i účinkující a kapely, které se těšily, že pro Vás letos zahrají. A věřte, že je proč uronit slzu, neboť programy obou akcí byly věru dosti vydařené.

Ale nedá se nic dělat, v Číně pro nás všechny vymysleli lepší program.

Nezbývá, než to zkusit přežít a nejen doufat, ale i se těšit, že za rok se ve zdraví a pohodě, a navíc bez půvabných roušek a respirátorů, na obou tradičních festivalech Prahy 9 zase sejdeme!!!

Podzimní rockové PODVINÍ je zatím ve hvězdách...ČTVRT STOLETÍ ALTERNATIVY aneb 25 LET FESTIVALU PROSECKÉ MÁJE

30.5. 2019 od: 16:30


MCH BAND
BBP - podzemní orchestr
FASK LUMA
PŮVODNÍ BUREŠ

VSTUP VOLNÝ!

Drazí přátelé, čas trhl oponou a festival alternativní a nezávislé scény PROSECKÉ MÁJE slaví rovných 25 let své existence. A to už stojí za otevření lahve šampaňského a pěknou oslavu! A kde jinde, než na tradičním místě, v příjemném stínu zahrady Pavana. MÁJE jsou nejstarším hudebním festivalem Prahy 9 a RAT a už dlouhá léta patří k půvabným kulturním tradicím našeho obvodu. A jsou i dost dobrým důkazem toho, že Starý Prosek má skutečně své podzemí, kde se dá narazit i na určité formy podivného života a ještě podivnější hudby.

Oslavu čtvrtstoletí festivalu otevře svým blokem zbrusu nových i zcela starých, obroušených evergreenů legendární uskupení PŮVODNÍ BUREŠ. Tato psychopunkfolková kapela provází festival už drahná léta a bylo by hříchem, kdyby na takto zásadní oslavě chyběla! Původní Burešové mají za sebou věru pěknou hromádku podařených alb u labelu Indies a zatím jejich posledním stříbrným počinem je CD "V pasti". Pravidelní návštěvníci tohoto festivalu kapelu znají víc než dobře, kdo však nikoli, měl by to bez váhání napravit. Protože beatových kapel je hodně, i těch slušných, ale jako Původní Bureš nehraje žádná z nich!

Jako druzí se na pódiu objeví mládenci z FASK LUMA. Tato vymazlená kapela, kterou zná bohužel méně lidí, než by si zasloužila, vznikla z kostí, duší a umu souboru Nedělní Lidé. Lidé odešli na věčnost, ze které se vzácně vracejí mezi živé, a žezlo psychedelie převzala Fask Luma. Nástrojové obsazení je dost pekelné samo o sobě - tradiční kytara, basa, bicí jsou doplněny pozounem, samply, ukulele či fujarou. Experimentální uskupení je schopné několikahodinové improvizace, aniž by člověk pocítil závan nudy. A dobrá rada - nenechte si toto vystoupení utéct, neboť to bude jako vždycky - skutečná soda.

Jako předposlení na tomto alternativním hudebním hodokvasu vystoupí dnes už vskutku legendární MCH BAND. K této kapele není asi mnoho co dodávat. Mikoláš Chadima je zcela zásadní postava české alternativní scény a mimo to, že občas píše, tak stále hraje, a to zatraceně dobrou muziku. Ať už s MCH BANDEM, TRIEM, EX EXTEMPORE, sám či s přáteli při různých projekcích a experimentech. Jejich poslední hudební počiny najdete v katalogu Guerilla Rec. Na Májích už "mládenci" hrávali kdysi, před dávnými lety a přišel čas na déja vu, když už se slaví tak pěkné výročí! Téměř každý koncert těchto pánů je zážitkem sám o sobě. Přijďte se o tom přesvědčit, pokud už to dávno nevíte.

A na závěr večera zazní i hymna beatových májových hodokvasů, kultovní píseň "Ty prosecké Máje". Nesmrtelná častuška v podání těch, kteří přivedli před pětadvaceti lety tento festival na svět (tehdy spolu s kapelou Traband), a to sice jedenácti až čtrnáctičlenného podzemního orchestru BBP. Po deseti letech vydali tito patrioti místního podzemí v loňském roce nové album "Je čas". Je ale jasné, že v rámci oslavy a explozí lahví šampaňského zazní nejen nové věci, leč i staré evergreeny, které neodnesl čas, a na které už léta tam pod proseckou májkou tančí živí i mrtví. Je čas, abyste se přidali.

Přijďte s námi, přátelé, oslavit čtvrtstoletí alternativního beatu v zahradě Pavana.

Naviděnou na Májích Proseckých!

Dr. Otto Sepl

Fotogalerie starších ročníků Proseckých májů pod dramaturgickou dominancí páně Otty najdete zde: www.konstantin.cz/proseckemaje/starsi.htm