PROSECKÉ MÁJE - ročníky minulé

HLEDÁNÍ NEJEN NA MÁJÍCH:
 

Prosecké Máje - Festival nezávislé a alternativní scény
Zahrada Pavana, ul. U prosecké školy, Praha 9, Starý Prosek


PROSECKÉ MÁJE 2017 25.5. od 16:30

Zahrada Pavana - ul. U prosecké školy

BBP - podzemní orchestr
Strom stínu
Karabekian
Sklad by Walda
Původní Bureš


VSTUP VOLNÝ!


Proč nezačít i letošní léto tradicí a menším, leč půvabným festivalem? Už 23 let patří do příjemných tradic festival alternativní a nezávislé scény PROSECKÉ MÁJE. Nejstarší hudební festival RAT a Prahy 9 proběhne tradičně v příjemném prostředí zahrady Pavana na Starém Proseku.

Jeho dvacátý třetí ročník tentokráte zahájí projekt SKLAD by WALDA. Temněji laděný kytarový experimentátor vás provede svými propastmi světel a stínů. Hudba, která se nehraje, a nebude hrát v rádiích, ale která rozhodně stojí za slyšení. Stačí se přijít přesvědčit na vlastní oko i vlastní slech. Věřte, že nebudete litovat.

Po této porci alternativního písničkřství spodních proudů se na podiu objeví kapela KARABEKIAN. Čtveřice hudebníků a hudebnic má ve svém arzenálu bicí, klávesy, basovou kytaru s efekty a dost zajímavý dívčí hlas. Šikovně i zajímavě balancují na ostré hraně alternativy a popu, který v tomto provedení rozhodně neuráží. Díky alternativnímu koření v jejich písních jim hraní na českých rozhlasových vlnách rovněž patrně nehrozí. Ale snad právě proto stojí za to je vidět a slyšet právě tady!

Jako třetí vystoupí poměrně ostřílená alternativní formace STROM STÍNU. Muzikanti z akustických Bellevue, projektu Jumo, MCH Bandu ... Jejich skladby jsou vskutku dost nekomerčním zbožím, které příliš neoplývá zbytečným optimismem a veselou náladou. Ale co dělat, každý den není růžový. A právě pro tyto chvíle jsou tu takové písně. Leč i mezi mraky problesknou sem tam paprsky slunce a křehkých melodií. V roce 2015 vydala kapela své zatím poslední cd "Mezi okny a pamětí". Nezbývý, než se těšit na to, co nás čeká právě tohoto večera ve stínu právě tohoto stromu.

Předposlední kapelou večera bude psychedelicpunkfolkrockový PŮVODNÍ BUREŠ. Dnes už vskutku legendární kapela, která v únoru letošního roku oslavila v klubu Kaštan rovných 30 let svého trvání na české beatové scéně. A to ať se to komu líbí, či nikoli! Počítat jejich dobré desky je stejně zbytečné, jako počítat jejich dobré koncerty. Prostě jich jsou a byly mraky! Přijďte tedy taky! Je to kapela, která i v dnešní podivné době přináší stále radost, což rozhodně není málo. Přijďte i Vy rozhoupat své střevíce, lodičky a jinou obuv, hodnou tance!

A o závěr večera se tradičně postará početné hudební uskupení BBP - podzemní orchestr, které se počítá k místním patriotům. Veselé písně o smutných věcech a naopak, neboli hity, na které vesele tančí živí i mrtví. Tak nějak by se asi dala charakterizovat tvorba tohoto podivného souboru. V září podzemní orchestr po deseti letech pokřtí nové řadové album "Je čas", jehož druhou polovinu právě teď pánové a dámy natočili ve studiu Bros. Nové cd vyjde, jak jinak, než na dobré značce Guerilla Records. Tudíž je jasné, že mimo legendární odrhovačky "Ty prosecké Máje" zazní tohoto večera i zbrusu nové kusy a snad se dostane i na "Kocoura Vavřince", který právě letos slaví 50!

Inu alternativně-podzemní beatový hodokvas a veselice, jak má být!

Vozy s limem, pivem i lihovinou budou přistaveny, není se tedy čeho bát.

A stará, dobrá tradice - VSTUP VOLNÝ!

A teď už nezbývá, než se těšit na viděnou v zahradě Pavana, přátelé!!!


PROSECKÉ MÁJE 2016 26.5. od 16:30

Zahrada Pavana - ul. U prosecké školy

BBP - podzemní orchestr
JANOTA 1935
BETONOVEJ BEZ
SOUSEDI


VSTUP VOLNÝ!


K začínajícímu létu a příjemným tradicím našeho Devátého pražského obvodu patří už dvaadvacátým rokem festival alternativní a nezávislé scény PROSECKÉ MÁJE. Nejstarší hudební festival Prahy 9 proběhne tradičně v příjemném prostředí zahrady Pavana na Starém Proseku. I letošní program jasně hovoří o tom, že je nač se těšit.

Májovou beatovou veselici zahájí dvojice hudebníků s půvabný názvem SOUSEDI. Zvuk elektrické kytary a violoncella vytváří ve spojení magické plochy, které vás obklopí, prostoupí a posléze pohltí. Zavedou vás do svých podivných světů a přestanete vnímat prostor i čas. Minimalismus, alternativa, ambient - to vše jsou směry, které se vejdou do propletených a vrstvených zvuků těchto dvou pánů a jejich nástrojů. Duo hraje převážně instrumentální skladby. V roce 2013 přivedli na svět moc pěkné cd "Purpura Echo" (Polí 5), na kterém hostuje například Dorota Barová z Tara Fuki a několik dalších hostů. nelze, než vřele doporučit.

Jako druhá vystoupí brněnská podzemní kapela BETONOVEJ BEZ. Klasické bigbeatové obsazení doplňují dva saxofony a trubka. Za leta své sklepní existence už patří tento šestičlenný band mezi brněnskou alternativní klasiku a kupříkladu jejich píseň "Pojízdný hřbitov" už místy téměř zlidověla. Je radost je nejen vidět, ale i slyšet. Pět mládenců a sličná saxofonistka zahrají pro vaše uši i srdce něco poetických písní, v nichž se můžete pokusit najít rozbité kousky naděje a optimismu. Pokud je nenajdete, můžete alespoň tančit!

Předposlední se na pódiu pod proseckou imaginární májkou objeví pražské uskupení JANOTA 1935, které na těchto prknech a tomto festivalu hrálo před dlouhými devíti lety. Kapela sama byla založena už v roce 1994 a po osmi letech existence vydala své bohužel dosud jediné album "Mechanické zvíře". Na nějaký čas se ztratili z pódií i povrchu zemského, aby před nedávnem opět vstali z čerstvě oprášené rakve a vrátili se na prkna, která znamenají svět. Oni sami označují svou hudbu jako "noise - chanson", s čímž by se snad, koneckonců i dalo souhlasit. Jejich podivné šansony v podání kláves, dvou tenor saxofonů, basy, bicích, kytary a sugestivního Spiderova vokálu v sobě nesou cosi apokalyptického a monumentálního zároveň. Je radost slyšet opět písně pavoučího muže a jeho věrných druhů.

A o závěr PROSECKÝCH MÁJŮ 2016 se už tradičně postarají místní patrioti, BBP - podzemní orchestr. Pánové a dámy z tohoto podivného orchestru zahájí klasickou hymnou festivalu, legendární písní "Ty prosecké Máje" a pak už roztáhnou oponu noci a pozvou vás do podivného freakshow našich životů. Z pódia se budou sypat perly a záleží jen na vás, kdo bude chytat, tančit a kdo poslouchat. Zazní i zbrusu nové písně "Labutě z Valdic" pro Ivana Martina Jirouse a "Poslední rozhodnutí" pro kytaristu MM, který opustil orchestr i tento svět před necelými dvěma lety. Na úplný závěr večera zazní do noci už tradiční ukolébavka a před vašima očima projede po nebi trpaslík na hřbetě podivného hlodavce. A bude čas jít spát.

Ale celý dvaadvacátý ročník a kouzlo alternativního proseckého hudebního hodokvasu i tohoto večera leží teprve před námi, přátelé!

Naviděnou v zahradě Pavana!

P.S.: Na místě samozřejmě nebude chybět ani pojízdná prodejna alternativní a nezávislé hudby a literatury, kterou jinde nekoupíte - POLÍ PĚT (www.polipet.cz) a povoz s ohnivou vodou i nealkem.

A stará dobrá tradice: VSTUP VOLNÝ!


Vizte reklamu solidní:

Bolí vás zablokovaná záda? Vyzkoušejte šikovnou fyzioterapeutku Evu Prokůpkovou na Žižkově: Fyzioterapie ProZahradní trpaslíci vyšly z módy, betonové bunkry v měřítku 1:16 a jiné doplňky nejen na zahradu vyrábí Pavel Pražák bunkry.vyrobce.cz
   

PROSECKÉ MÁJE 2015 - 28.5. od 16:30

Zahrada Pavana - ul. U prosecké školy

BBP - podzemní orchestr - FISH FLESH FIELD AND HENRY DOLLAR - HAKKA MUGGIES - POHLAVNÍ NÁDRAŽÍ - TICHÉ LODI

Ať už nám krásné odpoledne a večer poslali z nebe a nebo odjinud, tak 21. ročník PROSECKÝCH MÁJŮ byl vskutku více než vydařený. Zahradní slavnost se po dvou letech, plných padající vody, vrátila zpět do slunné zahrady Pavana a krásné počasí i muziku si užívali nejen ti, co poslouchali, leč i ti co hráli. Alternativní veselice se bohužel nemohla zúčastnit na plakátech ohlášená kapela POHLAVNÍ NÁDRAŽÍ, neb jeden z členů se neplánovaně otrávil proslulou "dejvickou pramenitou vodou" a při nejlepší vůli nebyl schopen hraní ani ničeho jiného. Přejeme brzké uzdravení a časem tuto absenci na májovém večeru napravíme!

VELIKÉ DÍKY Svatému Petrovi, všem kapelám: TICHÉ LODI, HAKKA MUGGIES, FISH FLESH FIELD NAD HENRY DOLLAR a podzemnímu orchestru BBP, stánku a hlavě POLÍ PĚT, ale i Vám všem, přátelé, že jste byli toho večera s námi!

Za rok naviděnouuu na dvacátých druhých alternativné-podzemních MÁJÍCH PROSECKÝCH!!!

                    za nakl. RAT pánové Otto a Soplevilný


           -> Klikněte pro celou galerii... <-Jednadvacátý ročník nejstaršího hudebního festivalu Devátého pražského obvodu proběhne tradičně v příjemném prostředí zahrady Pavana na Starém Proseku.

Celý ho zahájí vystoupení projektu TICHÉ LODI, kytaristy Reného Müllera z olomoucké kapely Hynkovy Zámky. Křehké písně o vodě, času a nekonečném tichu v nás, které ocení nepochybně nejen milovníci Oldřicha Janoty, ale i každý, kdo v tichu umí najít slova a melodie. Letos v březnu bylo pokřtěno první CD Tichých Lodí, a to sice desetipísňové album "Časy vody" (Ears & Wind Records). na němž texty R. Müllera a M. Václavka doprovází nejen nejen Reného magická kytara, ale v několika kusech i podivné tóny houslí mistra Cipíska. Jedna z desek, které je prostě pěkné mít doma, abyste se kdykoli mohli vrátit v čase a nebo ho alespoň na chvíli zastavit.

Druhá vystoupí kapela s křehkým názvem POHLAVNÍ NÁDRAŽÍ. Dvě kytary, saxofon, basa a bicí, ale hlavně svébytná hudba, spojená s poezií. Band vystupuje od roku 2008, a mj vyhrál diváckou cenu v soutěži Malá Alternativa, kterou každoročně pořádá sdružení Unijazz. Mezi jinými zhudebnili mládenci kupříkladu poezii Bertolta Brechta. Velmi příjemní a zajímaví zástupci české alternativní scény, kteří rozhodně stojí za poslech i vidění.

Jako třetí se objeví pod imaginární proseckou májkou keltští divočáci HAKKA MUGGIES. Po intelektuálním tichu a slušné porci bigbeatu s poezií se rozpoutá divoká bouře. V melodiích kapely najdeme Irsko, Skotsko, Bretaň, ale i vlivy punku, metalu ... Divoké i něžné písně v jazyce českém i anglickém, dívčí i mužské vokály a ukrytá energie zašlých časů. Půvabná houslistka této kapely vám může být nepochybně povědomá, neboť strávila několik příjemných let v kapele Původní Bureš. Nelze než doporučit - k tanci velmi vhodné!

Předposledním z letošních alternativních chodů proseckého májového hodokvasu bude kultovní karlovarská kapela FISH FLESH FIELD AND HENRY DOLLAR. Pro pražskou scénu toto jméno rozhodně není neznámé a kapelu je možné čas od času potkat na nekomerčních večírcích, o nichž se dozvíte zpravidla jen čirou náhodou. Každopádně koncerty tohoto uskupení bývají skutečnou lahůdkou. A není rozhodně bez zajímavosti, že kapela nedávno přivedla na svět své zbrusu nové CD "Tanacetum Vulgare", které bude na místě nepochybně k mání. Připravte se na tedy porážku rodinného prasátka s úsporami, protože tohle cd za to opravdu stojí!

A o závěr večera se tradičně postarají místní černočerní patrioté BBP - podzemní orchestr. Zazní hymna festivalu, pekelná píseň "Ty Prosecké Máje" a pak už bude až čtrnáctihlavý soubor sypat ze svých zásobníků písně k tanci i nehybnému poslechu. Veselá ošatka pohřebních melodií vás vrátí na zpátky zem i pod ní. Teskné poslední valčíky i divoká tanga naplní vaše ušní boltce až po okraj a odvážní mohou i tančit. PROSECKÉ MÁJE už patří k letité tradici, pánové a dámy z podzemního orchestru dobře vědí, že jejich Pražané jim rozumí.

Na úplný závěr večera zazní do tmy legendární píseň o trpaslíkovi na hřbetě podivného živočicha a dvacátý první ročník festivalu se pozvolna stane minulostí.

Ale to všechno je teprve před námi, to všechno nás teprve čeká! Naviděnou v zahradě Pavana, přátelé!

p.s.: Na místě tradičně nebude chybět pojízdná prodejna alternativní a nezávislé hudby a literatury, kterou jinde nekoupíte - POLÍ PĚT (www. polipet.cz), a samozřejmě ani povoz s ohnivou vodou i nealkem.

A jak velí stará a dobrá tradice: VSTUP VOLNÝ!


20 LET PROSECKÝCH MÁJŮ aneb NEJSTARŠÍ HUDEBNÍ FESTIVAL PRAHY 9 OSLAVIL KULATÉ NAROZENINY

29.5. 2014 od 16:30 Zahrada Pavana - ul. U prosecké školy

DVACÁTÝ ROČNÍK PROSECKÝCH MÁJŮ - POD STŘECHOU A V SÁLE, LEČ PŘESTO - VĚRU VYDAŘENÝ!!!

Hynkovy zámky v lehce Janotovském stylu byly první novinkou. Za bubeníka Původního Bureše zaskočil plyšový medvěd a nutno říci, že se neuťuk ani jednou. Nedělní lidé u příležitosti výročí vstali z mrtvých. Phil Shoenfelt vystoupil poprvé s Davidem Babkou, hrajícím (velmi skvěle) na pedal steel a kytaru. BBP - podzemní orchestr završil tento půvabný večírek k dvacátým narozeninám! A fototogalerie - právě otevřena: RAČTE VSTOUPIT!


BBP - podzemní orchestr
Phil Shöenfelt & David Babka
NEDĚLNÍ LIDÉ
PŮVODNÍ BUREŠ
HYNKOVY ZÁMKY

Je čas slavit, Drazí přátelé!

Festival alternativní a nezávislé scény PROSECKÉ MÁJE se letošním rokem dožívá rovných dvaceti let. Je to vůbec nejstarší hudební festival Devátého pražského obvodu a za ta léta se stal už tradicí a pevnou součástí kulturního života naší městské části. I když se nejedná o komerční festival, brzy si našel své věrné publikum.


Za alternativní, a to nejen rockovou, hudbou se do zahrady Pavana na Starém Proseku sjíždějí už dlouhá léta lidé z celé Prahy i jejího okolí. Možná je to právě tím, že si festival udržel nekomerční pojetí a tím je jiný, než většina klasických festivalů. A k dalším půvabům tohoto hudebního hodokvasu patří i komorní prostředí zahrady, v níž samotný festival už celých dvacet let probíhá.


Letošní kulatiny zahájí olomoucké uskupení HYNKOVY ZÁMKY. Milovníci Oldřicha Janoty tak mohou zase jednou slyšet opravdu dobrou kapelu janotovského ražení, která navíc v Praze koncertuje více než vzácně. Rockové písně s prvky folku či folkové písně s prvky rocku a navíc dobré texty jsou jasným příslibem toho, že bude proč a hlavně co poslouchat. Kapela má zatím bohužel jen jednu oficiální desku a to titul "S tváří Měsíce v úplňku" u brněnských Ears & Wind Records. Nenechte si jejich vystoupení ujít, protože tahle kapela za to rozhodně stojí!


Jako druzí se na této oslavě objeví členové dnes už věru legendární a nesmrtelné kapely PŮVODNÍ BUREŠ, která k tomuto festivalu už také tak nějak prostě patří. Kapela za ta léta vystoupila na Májích mnohokrát, a proto je jasné, že ani na této oslavě nesmí chybět. Mají za sebou horu úspěšných a především dobrých desek, vydaných převážně na značce Indies Records, ale hlavně horu spřízněných duší, které milují kapelu i její písně. Nezaměnitelný Fumasův vokál, viola, flétna, foukací i tahací harmonika, kytary, bubny a písně ze života - Cesta z krimu, Dezertér, Harfa, Jabka ... To je ten pravý čas na tanec a pořádný kus beatové klasiky.


Třetí třešní na kulatém májovém dortu bude vystoupení dnes už neexistujícího uskupení NEDĚLNÍ LIDÉ. Kapela se dala dohromady speciálně pro tuto příležitost a proto půjde o jedinečný koncert pro pamětníky i ty, kteří tento soubor neměli nikdy tu čest vidět ani slyšet. A věřte, že stojí za to obojí! Podivné rytmy ve stylu legendární americké kapely Primus, pekelné kvílení trombonu, psychadelické nástroje vlastní výroby, geniální basové linky a podivné zpěvy kytar - inu, ďábelský úlet, jak má být! Kapela vydala za dobu své existence dvě oficiální alba: "Hnětetěto" (2008) a "Polaskaki" (2011). Je nám ctí, že na tomto večeru výjimečně opět zazní tyto ne lidské písně těchto ne dělních lidí. Kdo neviděl, neuvěří, kdo viděl, nezapomene!


A čtvrtou, předposlední, třešní či černou perlou na narozeninovém dortu bude vystoupení kultovního anglického písničkáře, který už neodmyslitelně patří k české i světové alternativní nezávislé scéně. Podivný Pražan PHIL SHÖENFELT a jeho temné písně zazní v zahradě Pavana tentokrát v kytarovém duu s Davidem Babkou. Mnozí měli to štěstí vidět Phila na loňském festivalu PODVINÍ se skvělou australsko-anglickou kapelou Dim Locator, nebo před pár lety tamtéž s jeho Southern Cross. A nelze nevzpomenout také legendární kapelu Fatal Shore, jejíž byl Phil rovněž nedílnou součástí. Jsme rádi, že právě tento tento temný Brit a jeho písně ozdobí dvacátý ročník Proseckých Májů.


A závěr večera už bude patřit místním patriotům a nejen duchovním otcům tohoto festivalu, až čtrnáctičlennému podzemnímu orchestru BBP. Nebylo vždy snadné udržet tento festival při životě, ale nakonec ustál přízeň i nepřízeň osudu a letos se dožívá téměř neuvěřitelných dvaceti let.


A za to dík i Vám všem, kteří jste vzali festival za svůj a pomáhali nám ustát občasné nepřízně počasí i osudu. Díky, přátelé!!!


BBP - podzemní orchestr zahájí hymnou festivalu, písní "Ty Prosecké Máje" a pak už bude čtrnáctihlavý pekelný jukebox vyhrávát své podzemní valčíky, tanga i reggae dle svého a možná i vašich přání. Zazní jak písně z připravovaného nového alba "Je čas", tak nepochybně i staré, léty ošlehané podzemní evergreeny.


Naviděnou v Pavaně, přátelé! A jak již tradicí se stalo: VSTUP VOLNÝ!P.S.: Pojízdná prodejna "POLÍ PĚT" s hudbou a literaturou, kterou jinde neseženete, bude rovněž tradičně přítomna. Stejně jako vůz s pivem, limem i ohnivou vodou.

PROSECKÉ MÁJE 2013

30.5. od 16:30 , sál Pavana, ul. U prosecké školy

Prosecké máje 2013: BBP - podzemní orchestr, Krásné nové stroje, Chór vážskych muzikantov, Přetlak věku, Široko daleko

Počasí májům letos opravdu přálo. Vodu. Hodně vody... Naštěstí je po ruce sál Pavana, takže Máje byly hezky v suchu a teple, jak v pokojíčku. No a v pokojíčku má kdekdo televizi, tak i tady byla. Jakej tam běžel program, můžete najít na fotkách:PROSECKÉ MÁJE 2012

24.5. od 16:30 v zahradě PAVANA

BBP - podzemní orchestr
PŮVODNÍ BUREŠ
HÁRO
DEGTUKAS
TAJNÁ CHUŤSkvělé počasí, dobrý výběr kapel (i piv na čepu) - toť důvody rekordní účasti diváctva na osmnáctých Proseckých Májích... Nahlédněte do fotogalerie (kliknutím na fotky):

   Ano, přátelé, je to opravdu tak. Už za dva roky budeme slavit výročí dvaceti let nejstaršího hudebního festivalu Prahy 9 "PROSECKÉ MÁJE". Tudíž logickým odečtem dojdeme rychle k letošnímu osmnáctému ročníku, který je právě před námi.
   A kdo a co nás čeká v tradičně příjemném prostředí zahrady Pavana na Starém Proseku?
   Festival zahájí představitelé alternativní a nezávislé scény, kapela TAJNÁ CHUŤ. Seskupení balancující na hraně alternativy a psychadelie je na současné české hudební scéně skutečně poměrně jedinečným zjevem a není bez zajímavosti, že právě jeho bubeník ovládá i bicí soupravu legendárních Už jsme doma. Věřte, že je věru nač se těšit a vyplatí se být být na místě už na samý začátek této beatové zahradní slavnosti.

    Po tomto oživení vašich chuťových pohárků vystoupí neoddiskutovatelní klasici hospodské a beatové scény - kapela PŮVODNÍ BUREŠ. Od osmdesátých let bloudí tito potulní beatoví minesengři po klubových i hospodských pódiích. Vydali už nespočet skvělých a úspěšných desek, a to zpravidla na dobré značce Indies. A nebyli by to ani oni, kdyby v současné době nepracovali na vydání další, zbrusu nové desky, která snad už bude v čase Májů k dispozici. Nezbývá, než se těšit na nové i staré pecky, které nikdy nezklamou!
    A po bureší nekonečné písni se na pódiu objeví další představitelé naší alternativní scény, a to sice soubor DEGTUKAS. Kapela vznikla sice v roce 2006, ale výrazněji na sebe upozornila až před pár lety svým úspěšným vystoupením na unijazzím festivalu ALTERNATIVA. Velmi výraznou postavou její současné sestavy je bezesporu pěvec Filip Jakš. Obklopen svými ženami za většinou nástrojů (vyjma mužské obsluhy kytary) stojí bojovník intelektu vprostřed bitevního pole. A vůkol dívčí něha i vášeň rozehrává bicí, basovou kytaru i klávesy a navíc zpravidla nechybí ani scénický tanec, v podání sličné tanečnice. V roce 2010 kapela vydala stejnojmenné cd u labelu POLÍ 5 a její členové vystupují i v mnohých dalších uskupeních. Ať tak či onak, koncerty Degtukas jsou každopádně jedinečným zážitkem.
    A kdo z vás nikdy neslyšel nefalšovaný jazzpunk, bude mít tu nejlepší příležitost. Neboť téměř premiéru si v zahradě Pavana odehraje zcela nový projekt HÁRO.Tuto jazz punkovou kapelu založili poměrně známí hudebníci, aby si mohli zahrát na poměrně neznámých místech, kam se z důvodů všelikých nevejdou jejich domovská tělesa. Háro je klasické, vlasůprosté rockové trio s prostořekou zpěvačkou. Kytarista Zdeněk Hrášek (kdysi člen jazzrockového Mahagonu), baskytarista Vladimír Motýlek Savec (Visací Zámek) a bubeník Jirka Jelen (Hudba Praha) - a aby půvabu tohoto těžko uvěřitelného tria jazzpunkrockových kozáků nechybělo opravdu nic, ozdobila ho, a to nejen svým zpěvem, zpěvačka Alla Suková (Hudba Praha). Z tohoto obsazení je nad slunce jasné, že hudba, kterou produkují, nemůže nést jiný přídomek, než jazz punk! Nikdo z nás to nikdy neslyšel, ale je nad slunce jasné, že je na co se těšit!!!
    A večer tradičně uzavře vystoupení podzemního orchestru BBP a jeho hostů. Po písni "Ty Prosecké Máje", nesmrtelné hymně festivalu, se začnou, jako vždy, dít věci nevídané. Místní patrioté proseckého podzemí mezi vás vysypou jak písně nové, tak staré, okoralé hity. Příležitost pro začínající ... i končící tanečníky. Veselé písně o smrti a smutné písně o životě. Inu, kdo by v tomto rytmu netančil? A vězte, že pánové a dámy z tohoto podivného a početného hudebního tělesa pozvolna přivádějí na svět další dlouhohrající miminko. Nepochybně tedy zazní i ochutnávka nových písní - Ranní ptáče, Je čas, Nepovyšuj se, Řeka krve ... Melodie propletené saxofony, flétnou, violou či tubou a klarinetem, něžně podbarvené tóny klavíru, kytar a ostrým zvukem gongu, želez či kaprovy pily. A po skladbě Trpaslík už bude jasné, že 18. ročník festivalu je za námi. Ale to všechno nás teprve čeká! Alternativní prosecký hudební hodokvas je terprve před námi a nezbývá, než se těšit na setkání přátel v zahradě Pavana, plné křehké hudby pro vaše uši i vaši duši. Naviděnou, přátelé!

VSTUP - podle staré dobré tradice - VOLNÝ!!!

p.s.: Tradičně bude krom tekutého i jiného občerstvení přítomna i pojízdná prodejna POLÍ 5, s hudbou a literaturou, kterou jinde nekoupíte - www.polipet.cz


Kudy do Pavany? Autobusem 140, nebo 185 z Palmovky do stanice Prosecká, nebo Metrem C na stanici Prosek, potom kousek směr Palmovka a pak podle mapy na tomto odkazu.
Pokud používáte facebook, přidejte si naši facebookovou stránku k oblíbeným...

PROSECKÉ MÁJE 2011

Čtvrtek 26.5.2011 od 16:30

 • BBP - podzemní orchestr
 • PAŘEZ (Brno)
 • MARTINA TRCHOVÁ TRIO
 • PEPA LÁBUS A SPOL
 • KOLBEN + KARLOS


 • 17.ročník Proseckých májů je za námi! Kdož jste přišli, víte, že počasí tentokrát vyvolalo úvahy o korupci - vyšlo totiž naprosto ideálně, večerní déšť se Proseku vyhnul asi o kilometr... :-)

  Nahlédněte do fotogalerie:  Pozvánka z pera DR.OTTO SEPLA:

  Festival alternativní a nezávislé hudební scény už letos slaví svých neuvěřitelných sedmnáct let!

  Letošní ročník tohoto festivalu zahájí kytarové duo rockových vetránů a jejich syrové blues. Pod jmény KOLBEN + KARLOS se skrývají ostřílení kytaroví diabolos, které můžete potkat v kapelách Terra Ignota, Vítkovo Kvarteto, Ex-Files, Faust ... Hudba pro všechny, kteří věří v boha rockové kytary.

  Jako druhé vystoupí uskupení PAŘEZ. Jedna z kapel brněnského podzemí, která rozhodně stojí za povšimnutí. Ve zvuku dvou kláves, basy a kytary je jasně patrný vliv The Doors. Ale osobitost brněnské alternativní scény a texty silně postrádající nejen růžovou, ale i bílou barvu, dávají kapele zcela osobitý zvuk a celkové vyznění. Mají na kontě už dvě vydařená cd, ale přesto je jejich vystoupení na PROSECKÝCH MÁJÍCH pražskou premiérou. Máte jedinečnou příležitost být u toho!

  Třetím z letošních účinkujících je z klubů i festivalů dobře známá kapela PEPA LÁBUS A SPOL. Mládenci mají za sebou čtyři pěkná cd a stovky neméně pěkných odehraných koncertů. Baladické písně tohoto uskupení zalézají nejen pod kůži, ale i hluboko pod nehty. A dlužno říci, že oproti časům nedávným tato kapela i výrazně přitvrdila. A že jim to sluší, o tom není pochyb.Zvuk kytar, houslí, fléten a nástrojů bicích vás povedou bezpečně po nerovných cestách života. Přijďte si poslechnout, jak má znít pořádná severská balada s trutnovskými kořeny.

  Letošní rok jsme se rozhodli pro výjimečně křehký závěr večera a proto místní patrioti proseckého podzemí BBP nezahrají na závěr, ale těsně před ním. Podzemní orchestr chystá skladby pro nové cd a je tedy nad Měsíc jasné, že mnohé z nich budou ku slyšení právě zde. Nejprve ale musí zaznít legendární hymna festivalu, píseň "Ty Prosecké Máje". Po tomto tomto křehkém úvodu už děj se vůle boží. A že nebudou chybět hosté, už tak početného ansámblu, je rovněž více než pravděpodobné. A když už tanec, tak tango. Poslední - ve společenském obleku a papírových střevících. Úsměv a hluboký pohled očí, které už nevidí. Tak to je chladná něha hudby podzemí.

  A něco křehkého na závěr - šanson, blues a krásný hlas - MARTINA TRCHOVÁ TRIO. Jedna z nejzajímavějších zpěvaček posledních minimálně deseti let zpívá svoje písně, které vstupují do uší i srdcí, aniž by bylo jasné, chtějí-li pohladit či bodnout. Dvě desky, které má tato slečna za sebou, hovoří dostatečně jasně o tom, že půvabná a talentovaná kytaristka má nejen co říct a je i proč ji poslouchat. Vynikající doprovod druhé kytary a kontrabasu jen umocňují její podivné melodické šansony a blues. Písničky o tichu i zvonech v srdci, hledání sebe sama a citech, které nám občas komplikují život. A někdy mu dávají smysl. O tom, co je uvnitř i kolem nás.

  Inu, krásný závěr 17. májového hudebního hodokvasu v zahradě Pavana. Stačí jen přijít ve správný čas na správné místo! Zapomeňte na sterilní zábavu televizních kanálů a vražednou záři obrazovek a přijďte prožít skutečný, ale hlavně příjemný večer, který se neopakuje!!!

  A v duchu starých dobrých tradic: VSTUP VOLNÝ!!!


  dr. Otto Sepl


  P.S.: V zahradě Pavana bude v rámci festivalu tradičně přítomna i pojízdná prodejna alternativní kultury POLÍ PĚT www.polipet.cz s literaturou a hudbou, kterou jinde nekoupíte!


  PROSECKÉ MÁJE 2010

  Pondělí 24.5.2010 od 16:30

  VLASTA TŘEŠŇÁK + BAND, Podzemní orchestr BBP, NEDĚLNÍ LIDÉ, PŮVODNÍ BUREŠ, CAIN DA BRETH

  Letošní Máje bohužel skropil Svatý Petr vodou nesvěcenou v množství větším než malé. Počasí odradilo slabší jedince, ti však, kdož přišli a vytrvali, užili si, neb kapely zahrály znamemitě...

  Nahlédněte na pár fotek, nebojte, z monitoru vám voda odkapávat nebude...

    


  Šestnáctý ročník festivalu alternativní a nezávislé scény, nejstaršího hudebního festivalu Městské části Praha 9 a nakl. RAT, se uskuteční tradičně v příjemném prostředí zahrady Pavana na Starém Proseku.

  Zahájí ho tentokráte akustické sdružení CAIN DA BRETH. Uskupení, které se pohybuje na pomezí folku a alternativy, asi mnohé z vás mile překvapí. Nad hladinou akustických nástrojů se vznáší kouzelný dívčí hlas a hudebníci klidně rozhazují mezi hladové uši své písně dávno zmizelých časů. A hranice žánrů jsou jen velmi relativní.

  Po nich Vás polapí do svých spárů PŮVODNÍ BUREŠ, kapela, na jejíž písně se v Praze tančí snad už 150 let, ale možná ještě déle. Tento beatový soubor nadávno přivedl na svět své už x-té CD - tentokráte však vytáhl na světlo boží unikátní záznam z roku 1987 a hrající stříbrný kotouč pokřtil jménem "Máš ňáký problémy?". Sběratelům rarit nelze než doporučit, neboť tento divnojmenný nosič vychází jen ve velmi nízkém nákladu a tudíž se stává klenotem ihned po zakoupení. Ale hlavně, ať už budou jejich písně pro letošní Máje z jakékoli placky, není pochyb, že roztančí nohy i srdce těch, kteří ještě nějaké mají. Tak tedy, ať "Harfa jejich, divně zní!" ...

  A pak přijde čas na hudbu plnou podivností a s ní přijdou ...i LIDÉ NEDĚLNÍ. Tato kapela, nepochybně ovlivněna sanfranciskou legendou Primus, má za sebou velmi zdařilou desku "HNĚTETĚTO" z roku 2008. Mládenci však dozajista nedřímají na vavřínech a mají už v zásobě ošatku písní zbrusu nových, kterými potěší slechy i srdíčka milovníků pozounu a divoké rytmiky. Nedělní Lidé jsou na české hudební scéně bezesporu unikátním zjevem, který by měl každý alespoň jednou v životě vidět. Neboť věřte, že slyšet nestačí!

  A jelikož pan Vlastimil Třešňák slaví letos pěkné výročí, bude pro nás nejen ctí, ale hlavně radostí, přivítat právě jeho na proseckých prknech, která znamenají sice malý, ale stále ještě relativně čistý svět. VLASTIMIL TŘEŠŇÁK + BAND právě vydávají zbrusu nové cd "Němý suflér". Po albech "Inventura" a "Skopolamin" je to už třetí album v této sestavě a kdo kapelu už někdy slyšel, ví, že charakteristika "skvělá" ani v nejmenším nepřehání. Jak by se dalo říci, bigbeat panu Vlastovi rozhodně sluší! Součástí letošních oslav pana V. bude i kompletní vydání cd "Zeměměřič atd. - nahrávky 1978". Mimo základního alba "Zeměměřič" bude toto cd obsahovat ještě 20 nikdy nevydaných nahrávek z roku 1978. Máme se tedy rozhodně nač těšit a živé vystoupení V.T. Bandu bude jen jednou ze sladkých, v případě pana Vlasty opravdu raději ne třešní, na velikém dortu, který si tento samorostlý písničkář nepochybně zaslouží!

  A májový večer plný hudby uzavře tradičně podzemní orchestr BBP a jeho hosté. Toto jedenácti až čtrnáctičlenné těleso se před dávnými lety zrodilo pod zemí Prahy 9 a dodnes k ní i k tomuto festivalu neodmyslitelně patří. Podzemní patrioti mívají v případě tohoto festivalu ve zvyku zvát si ještě speciální hosty, můžeme se tedy obávat mnohého a hlavně neopakovatelného. Nástrojový arzenál souboru jde od příčné flétny, violy, klarinetu, přes tubu až ke gongu, valše, xylofonu a elektrickým kytarám. A když se toto vše a mnohé jiné citlivě proplete, vzniká podivná hudba podzemního orchestru. Přichází noc a nebe pozvolna halí mraky. Černá obloha se na několika místech protrhla a paprsky světla pronikají až k zemi. Ale je to světlo opravdu nadějí? Prostě podivné písničky plné optimismu a podivného humoru, který ve tmě není vidět. A k tradici večera samozřejmě patří i znělka festivalu "Ty prosecké Máje". Můžete tedy tančit od samého začátku až do úplného konce.

  Tyto alternativní "odpolednovečerní čaje" mají nejen svou šestnáctiletou tradici, ale i své neopakovatelné kouzlo. Inu - Malý svátek hudby, která v rozhlase chybí! A proto moudří už vědí, kde budou onoho pondělního večera, kdy v zahradě Pavana propukne přeštědrý hudební hodokvas. Buďte mezi nimi a nebudete mít čas ani chuť litovat!!!

  A jak je v této zahradě a dobré společnosti dobrým zvykem: VSTUP VOLNÝ!!! dr. Otto Sepl

  25.5.'09 od 16:30 - 15.prosecké máje!


  Fotky zde:


  MCH BAND - BBP - BLAQ MUMMY (USA/CZ) - The IGNU UNDERGROUND - The NUTZ

  15. ročník festivalu Nakladatelství RAT a Prahy 9 se koná tradičně v příjemném prostředí zahrady Pavana, hned vedle LŠU na Starém Proseku. Mimo těchto veselých souborů alternativní a nezávislé scény bude na místě už tradičně i pojízdný stánek prodejny POLÍ PĚT www.polípet.cz se svým věru zajímavým a netradičním sortimentem.
  Vezměte s sebou raději i nějaké ošacení na hodiny večerní, přestože všichni doufáme, že bude krásně a teplo. Leč sicher ist sicher!!!
  Pojízdná maringotka s pivem, vínem, nealkem a čímsi k zakousnutí bude samozřejmě přítomna...
  Těšíme se naviděnouuu, přátelé!!!
  A stará dobrá tradice: VSTUP VOLNÝ!!!


  KAREL HYNEK MÁCHÁ:
  "I tak rozkvetlý měsíc jako je máj, ten lásky čas, se musí plánovat, Hynku, Viléme, Jarmilo...!!!
  Zapiš tedy do diáře jedno příjemné datum jednoho příjemného festivalu."


  "PROSECKÉ MÁJE 2008" pondělí 26.5. od 16:30 v zahradě Pavana, ul. U prosecké školy, Praha 9, Starý Prosek
  Na čtrnáctém ročníku festivalu nezávislé a alternativní scény vystoupili:
  BBP a hosté - PŮVODNÍ BUREŠ - NEDĚLNÍ LIDÉ - JIŘÍKOVO VIDĚNÍ - SMÄDNÝ KMET

  Kulturně-hudební hodokvas jest pro vás připraven, pivo, limo a další občerstvení bude přítomno, stejně jako pojízdná forma prodejny POLÍ PĚT s přepestrou literárně hudební nabídkou z undergroundu i vyšších pater kultury.

  NAVIDĚNOU PŘÁTELÉ!!!
  Jaké byly Prosecké Máje 28.5.2007 ?
  Vystoupili: Nezapomeň Kočku!, PŮVODNÍ BUREŠ, SDRUŽENÍ RODIČŮ A PŘÁTEL ROPY, Janota 1935 a BBP
  Tradičně vstup volný, tradičně sprchlo a lidí přišlo hodně, což už taky je vlastně tradicí...

  Pár fotek z této vydařené akce najdete zde

  Konstantin    
  PROSECKÉ MÁJE

  Vítejte! Jste tu dobře, jen o chvíli a vlas dříve, než stránky tyto nabudou své finální podoby.

  Časem se právě tady dozvíte lecos o historii tohoto nejstaršího hudebního festivalu Prahy 9 a podzemního nakladatelství RAT.

  Budou zde k nahlédnutí fotogalerie z minulých ročníků, včetně plakátů a výčtů všech souborů, které na této příjemné akci toho či onoho roku vystoupily.

  A doufejme, že tyto stránky nebudou už pouze vzpomínkové a že se, nejen tento malý festival, ale i výrazně větší rockový festival PODVINÍ a jeho mladší sourozenec FOLKOVÉ PODVINÍ, nestanou pouhou minulostí a podaří se je udržet a zachovat. A to v té podobě a s takovou dramaturgií, s jakou si získaly vaši značnou přízeň a s jakou existovaly a vyvíjely se až do dnešních dní.

  Tedy jednou větou: Doufejme, že se podaří udržet a zachovat skutečnou kulturu na území Prahy 9.

  Díky skvělým lidem z místního Odboru kultury a celkovému přispění Radnice tohoto pražského obvodu vznikly skutečně dobré festivaly nejen pro místní, ale i pro lidi z celé Prahy a širokého okolí. Liší se od ostatních festivalů spojením dvou výrazných drobností, které né-li všichni, pak opravdu mnozí ocení. A to sice dobrým programem a stručnou informací: VSTUP VOLNÝ!!!

  Myslím, že letitá historie a rostoucí oblíbenost těchto akcí je důkazem toho, že se v průběhu let podařilo na tomto pražském obvodě vytvořit něco hodnotného a smysluplnného, i svým způsobem unikátního, co v jiných částech Prahy nemají. Chraň to Bůh i lidé moudří a dobří!!!

  dr. Otto Sepl    


  Pokud byste měli cokoli zajímavého, co by se týkalo mapování historie těchto tří festivalů, tzn. fotky, odkazy na reportáže apod., pošlete to, prosím, mailem na: konstantin zavináč centrum tečka cz nebo použijte DISKUSNÍ FÓRUM...


  Díky, Konstantin     


  Stránku o dalších festivalech Prahy 9 v parku Podviní najdete na www.konstantin.cz/podvini.


  Hosting sponzorsky poskytuje Altairis, jednička v ASP.NET


  Pár galerií z minulých ročníků: • Prosecké máje 2006 - BBP, Krásné Nové stroje, Timudej, Ruce naší Dory, Neúspěšný atlet

 • Fotogalerie z Proseckých májů ...

 • Prosecké Máje v zahradě Pavana 24.5.2004 - Hromosvod, Nahoře pes, Zátory, BBP


 • Vkusné, takřka reklamní doporučení Konstantinovo... :-)