www.podvini.cz - FREE OPEN AIR FESTIVAL PODVINÍ a FOLKOVÉ PODVINÍ - www.podvini.cz

HLEDÁNÍ NEJEN NA PODVINÍ:
 

Podviní - festivaly pod širým nebem - rocková i folková muzika v krásném parku v pražských Vysočanech

O festivalech v Podviní můžete diskutovat na facebooku. Také Prosecké máje tam mají svou stránku...PODVINÍ OPEN AIR 2024

PPU - EGON BONDY 50 - BBP - podzemní orchestr - ZUBY NEHTY - TY SYČÁCI - MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY19.ročník festivalu
FOLKOVÉ PODVINÍ

6.června 2024 od 16:30

NEZMAŘI - Radim Zenkl a Ondra Kozák - BRZDAŘI - Jiří Dědeček - MANDALA
24.ročník Open Air Festivalu

PODVINÍ 2023

čtvrtek 7.9.2023

Holy Fanda & The Reverends - Pepa Lábus a SPOL - Rány těla

BBP - podzemní orchestr - Monika NAČEVA a ZDIVOČELÍ KONĚ


18. ročník Open Air Festivalu

FOLKOVÉ PODVINÍ 2023

Fotogalerie: Folkové Podviní 2023

Pražec, Monogram, X-Tet, Malina Brothers, Asonance


Rok se s rokem sešel a je tu zas ten čas vyrazit po pražcích kytary a banja do kamenného hradiště ve Vysočanech. 18. ročník festivalu Prahy 9 FOLKOVÉ PODVINÍ patří už k letitým tradicím našeho obvodu a za trampskou a folkovou písničkou sem váží cestu spřízněný lid nejen z celé Prahy, ale i jejího blízkého, a někdy i vzdáleného okolí. Festival je za dveřmi a to je ta pravá chvíle poodhrnout oponu a prozradit, co vás letos v příjemném prostředí vysočanského přírodního parku čeká.

Letošní ročník zahájí vystoupení trampsko - folkové kapely PRAŽEC. Kořeny tohoto souboru sahají až do roku 1985 a bylo možné je vídat v tak dobré společnosti, jakou byli například Wabi Ryvola, Pacifik, Mustangové ... Mnohokrát kapela vystoupila také na Portě, kde posbírala rovněž několik pěkných cen a umístění. Pětičlenný Pražec má v současném obsazení dvě kytary, mandolínu, kontrabas a věru pěkné mužské i dívčí vokály. Z původní sestavy zůstali dva zakládající členové. Písničky mají svůj půvab a kouzlo jak pro pravověrné trampy, tak i lid čistě folkový. Za dobu své existence přivedla kapela na svět tři dost povedená alba - Hoši od Bobří řeky (1999), Dávný plány (2001) a Čáry (2012). A tak věřte, že by věru chybou přijít pozdě a minout na kolejích tohoto odpoledne a večera právě tenhle Pražec!

Druhou perlou tohoto odpoledne nebude nikdo jiný, než jeden z klasických souborů bluegrassu českého, kapela MONOGRAM. Bratři Jahodové a spol. - v doslovném překladu: Jaromír Jahoda (banjo, zpěv), Zdeněk Jahoda (mandolína, zpěv), Jindřich Vinkler (kytara, zpěv) a Erik Banič (kontrabas, zpěv). Kapela působí nejen na české hudební scéně už přes 30 let a za tu dobu posbírala řadu českých i světových ocenění, včetně např. ceny Instrumentalista roku (banjo, kytara, mandolína), či několikrát i Nejlepší instrumentální skupina. Se svou pekelně modrou trávou projela nejen zemi Českou, ale i mnohé slavné i zapadlé kouty světa, včetně Států spojených (Nashville). Přivedla na svět šest studiových alb a to nejnovější nese název Simple Man (2019). Není třeba hovořit ani psát více, stačí jen poslouchat MM, Mistry Monogramní!

Poté se na prknech, která i ve Vysočanech znamenají svět, objeví pětičlenný vokální soubor X - TET. Čtyři dámy a jeden gentleman vám předvedou, že lidský hlas je také sám o sobě dostatečně silným hudebním nástrojem. I když soubor v současnosti mnohde vystupuje v doprovodu několika akustických nástrojů, toto vystoupení bude čistě vokální. Na repertoáru jsou především spirituály, folkové, ale i swingové písně. X - Tet existuje od roku 2006 a má zatím vydaná dvě CD - Jen pár dní (2011) a Šepotání (2016). A tak se snad jen můžeme těšit až údolí, kamenné hradiště i naše srdce naplní slova a melodie písniček, které léta známe a máme rádi. Bude prima, když se bude zpívat nejen na jevišti, ale i všude kolem. A snad mezi ostatními klasiky dojde i na něco z repertoáru pana Ježka a Osvobozeného Divadla.

Poté už bude scéna patřit kapele, kterou asi není třeba zbytečně a dlouze představovat, neboť MALINA BROTHERS nesou záruku kvality už ve svém jméně. Spojení tří bratří Malinových, Luboše (banjo, Druhá Tráva), Pavla (kytara) a Josefa (housle) je vkusně doplněno kontrabasem Pavla Peroutky (Spirituál Kvintet). Kapela poctivě a divoce drtí odkaz východočeské trampské a bluegrassové muziky. Má na svém kontě čtyři řadová alba a jedno výroční DVD s hosty. Nemálo koncertů ve Státech Spojených, ale víc než mnohem víc na hroudě rodné. Na posledním albu "Baroguegrass" citlivě propojují barokní hudbu s bluegrassem a můžete na něm najít kupříkladu i duet Roberta Křesťana s Františkem Černým. Prostě pecka vedle pecky, a navíc nepadají daleko od stromu. Zkrátka po jahodovém koktejlu přijde i malinový! A k tomu všemu všude modrá tráva! Co víc si pro tento večer přát?

A zlatým hřebem celého festivalu i večera bude vystoupení legendy zvané ASONANCE! Skotské a irské balady, námořnické i milostné písně, ale i instrumentální skladby. Nejstarší kořeny tohoto souboru sahají až do roku 1976. Současná sestava je devítičlenná a nástrojové obsazení je vskutku značně pestré. Akustická i elektrická kytara, housle, mandolína, buzuki, perkuse, basová kytara, bicí, klávesy, dívčí i mužské vokály, ale především především překrásné písničky. Asonance měla na tomto festivalu vystoupit na závěr večera už v roce 2021, leč nestalo se tak, díky času smutku a ticha, zvanému covid. Kapela sama zaplatila daň nejvyšší, neboť ji i nás na počátku roku 2022, právě na následky covidu, navždycky opustila zpěvačka Hanka Horká. Bolest zůstává, ale čas jde dál a my s ním. Asonance po čase smutku začíná opět zkoušet, a to s novou zpěvačkou Petrou Sladkou. A pozvolna se kapela vrací i na pódia. A nám je velkou ctí i radostí, že právě pódium FOLKOVÉHO PODVINÍ je letos jedním z nich. Moc se těšíme. Půvabnější tečku za tímto večerem je asi dost těžké si představit!

Nezbývá, než se těšit na viděnou v Podviní, přátelé!

Dr. Otto Sepl
          

Open Air Festival

PODVINÍ 2022

čtvrtek 1.9. od 16:30
v přírodním parku vysočanského Podviní
/7 min. od metra Českomoravská/

KILL THE DANDIES!

BBP - podzemní orchestr

HOKR

KRÁSNÉ NOVÉ STROJE

DAFNÉ


Vstup volný!
Konstantinova fotogalerie Podviní 2022


23. ročník Open Air Festivalu PODVINÍ 2022 bude tím prvním, co nás po prázdninách čeká, a to věru nezní jako špatný začátek! Tento tradiční svátek alternativní a nezávislé hudební scény, festival Prahy 9 a Nakladatelství RAT, je ostatně jediným z místních festivalů, který nepřestal žít a dýchat ani v těžkých covidových časech. A asi je dobré si uvědomit, že byl jedním z mála světlých okamžiků, které nám ty smutné časy pomohly přežít.

První kapelou, která se letos objeví na scéně vysočanského přírodního parku, je uskupení DAFNE. Šanson, blues, ospalá, zakouřená nálada kdesi v zapadlém baru, kterou vzápětí jako nůž prořízne ostrá bigbeatová kytara, to vše se skrývá pod názvem Dafne. Dvě kytary, basa, bicí, něco tónů kovového dechu, foukací harmonika a veselé i smutné písně o životě, a nejen o něm. Kapela funguje už několik let a kdo ji ještě nezná a ani o ní neslyšel, bude asi dost překvapený, kdo všechno se v tomto půvabném kvartetu sešel. Buďte ve správný čas na správném místě, protože to prostě bude stát za to!

Jako druhý bonbónek odpoledne a večera se na pódiu zjeví kultovní pražská formace HOKR. Tito mládenci se, jak už to bývá, bez zasloužené pozornosti pohybují na české nezávislé scéně rovných 43 let a jsou hudebně, mimo to, že vskutku hodně originální, také značně nezařaditelní. Zručně balancují na hraně artrocku, hudby podzemí, názvuků jazzu a dalších nekomerčních směrů. Je vlastně daleko podstatnější, že to, co hrají je skvělé, než to, jak bychom tomu vlastně měli říkat. Kapela má za ta dlouhá léta na svědomí jedno prastaré LP a čtyři věru podařená alba na CD - "Hokrova vila", "Poco Loco - Sulcu porce", "Zahřáté brzdy optimismu" a z roku 2017 zatím poslední "Klid v bezčasí". Není potřeba zbytečně chválit, neboť nelze více, než opravdu vřele doporučit!

A další soubor tohoto podzimního hudebního hodokvasu už vůbec není třeba představovat, neboť KRÁSNÉ NOVÉ STROJE Stanislava Diviše rytmicky znepokojují už x-tou generaci mladých a ještě mladších, staré rockové pamětníky a veterány pochopitelně nevyjímaje. Legenda osmdesátých let totiž stále neztratila téměř nic ze své divoké energie. Křehké dadaistické texty, pohupující se na vlnách dechů, kytarových sól a bublavých melodií kláves. Zajímavostí této kapely je, že bezpečně rozpohybuje všechno živé i neživé a nakonec v jejich rytmech tančí i ti, jejichž nohy jsou z kovu, plastu či dřeva. A ptát se, může-li hořící sojka zapálit les, je zcela zbytečné, neboť sestra umřela a jak mnozí dobře vědí, měla ráda vorvaně. Je čas zatančit si v rytmickém rachotu strojů, aby i plastická srdce pookřála!

Jako předposlední jezdci apokalypsy a melodie se na scéně objeví BBP - podzemní orchestr. Ani tuto kapelu není třeba dlouze představovat. "A tak tedy, připijme na krásu našich žen a rychlost našich kytar!", tak by se snad dal uvést tento podivný orchestr, který patří k podzemí Prahy 9 stejně, jako ono patří k němu. Hudební pokračovatelé plastického vidění světa zahrají písně staré, i starší, než starý, gotický... To aby bylo chvíli i veselo na tomhle smutném světě. Nelze nevidět a nevnímat to, co se kolem nás děje a místo řízených střel a raket je někdy lepší poslat řízenou píseň středního doletu. Snad dosáhne svého cíle a doletí až k uším kremelského vládce, čerta i cara v jedné osobě. Ale mimo to jistě zazní i veselejší evergreeny a dámy i pánové z podzemního orchestru vás něžně zasypou hlínou a květy svých křehkých melodií, neboť je čas si zatančit poslední valčík.

A zlatým hřebem tohoto večera bude vystoupení asi nejkultovnější garážové kapely v Čechách, a to sice KILL THE DANDIES! Tento čerstvý držitel českého lva za nejlepší hudbu ke skvělému filmu Okupace (režie: Michal Nohejl, 2021), jehož děj je bohužel i v dnešních dnech kupodivu stále více než aktuální, vám na třičtvrtě hodiny zastaví srdce a roztančí naleštěné střevíce. Ostroněžné hity kapely vás bleskem přenesou do podzemního klubu kdesi v NY, Berlíně, Londýně či kdekoli jinde, kde neplatí čas, a kde oči jsou tou jedinou branou do barevného světa zvuků a ticha, kde se můžete dotknout i hořícího snu. Čeká nás psychedelický koktejl postpunku a soulu, který nezabíjí, ale nabíjí! Kapela nepochybně namíchá tento pekelný koktejl ze starších i nových písní a roztančí i mrtvé hvězdy na nebi. Co víc si přát? Tak snad už jen přízeň nebes a aby i Svatý Petr tančil s námi!

Na viděnou v Podviní, přátelé!!!

17. ročník Open Air Festivalu

FOLKOVÉ PODVINÍ 2022

čtvrtek 9.6. od 16:30   
v kamenném hradišti vysočanského parku Podviní

HOP TROP - VAŠEK KOUBEK - Slávek Janoušek a Kapela
- Marien - GOODWILL

Drazí přátelé,

trvalo to rovné dva roky, než jsme se prokopali špatnými časy a tichem konečně k sedmnáctému ročníku oblíbeného festivalu Prahy 9 - FOLKOVÉ PODVINÍ. Covid a ty neveselé časy nás připravily nejen o dva roky, ale i o pár nenahraditelných lidí v oblasti kultury, jako například: Dušan Vančura, Jiří Cerha, Jan Vodňanský, Hana Horká ... Dva připravené ročníky festivalu zmizely v černé covidové díře času a paradoxem je, že právě poslední jmenovaná, zpěvačka skupiny Asonance, měla se svou kapelou hrát v kamenném hradišti vysočanského Podviní na samotný závěr loňského ročníku festivalu. Hodně smutný příběh, ale stejně jako se vším ostatním, co nás za tu dlouhou, divnou dobu potkalo, nikdo s tím nic nenadělá. Ale snad nás teď už konečně čekají i veselejší časy a 17. ročník FOLKOVÉHO PODVINÍ toho bude nepochybně dobrým důkazem!

Dnes už snad každý dobře ví, že na každém festivalu tohoto žánru by neměl chybět pořádný kus modré trávy. A snad právě proto celý festival zahájí vystoupení GOODWILL BLUEGRASS BANDu. Banjo, mandolína, kontrabas a kytary, to vše v rukách ostřílených pánů, kteří své výrobní nástroje dokonale ovládají a neváhají je použít. Pětice osmahlých obchodníků s modrou trávou do Vás nasype pořádnou porci bluegrassové klasiky a naučí Vaše nohy i srdce tančit hodně divoký kvapík. Jinými slovy, těšte se - máte na co!

Dalšího vystupujícího věru netřeba dlouze představovat - pan Václav KOUBEK! Klasik něžně rozvrzaného akordeonu, který zpívá, naříká, stýská si a jeho písničky otevírají často klikatou cestu do našich srdcí. A to ať už je na pódiu se svou tahací harmonikou sám, nebo za ním stojí kapela. Ale to zásadní a podstatné je, aby tam stál právě pan Václav! Je téměř jisté, že mimo teskných i divokých písní bude mistrův program proložen i několika hořce veselými povídkami ze života, které tu prostě nesmějí chybět! Jsou lidé a věci, které nikdy nezklamou a Vašek Koubek je nepochybně jednou z nich!

Jako třetí se na pódiu objeví další zásadní jméno české folkové scény, a to sice Slávek JANOUŠEK. Tentokrát nejen v duu s Lubošem Vondrákem, ale s KAPELOU, kterou mimo nich tvoří ještě V. Zítka na foukací harmoniky a percuse a H. Vondrák na kontrabas. Uskupení funguje jen krátce a ohlasy jsou více než nadšené. Je tedy jasné, že se máme na co těšit! Slávek Janoušek poslední čtyři roky rozhodně nezahálel, neboť stihl přívést na svět desku pro děti a další dvě řadová alba. Loňské CD, věnované českému básníku Jiřímu Žáčkovi, s půvabným názvem "Učitel ŽÁČKOVI - ŽÁČEK učiteli"(2021) a o něco starší CD "Tohle je vzkaz" (2018). A na koncertě jistě zazní jak staré klasiky, tak i ochutnávka nových písní a to všechno s novou kapelou!

Předposlední třešničkou večera, která tohoto rozezní melodiemi kamenné hradiště vysočanského přírodního parku, budou pardubičtí MARIEN. Tato sedmičlenná kapela je mimo jiné i trojnásobným držitelem Porty a je víc než ideální ukázkou toho, čemu se u nás říká klasický folk.Křehké, melodické písničky, postavené na zvuku akustických kytar, pocházejí převážně z dílny Víti Troníčka. Dále pak dívčí i mužské vokály, nádherné vícehlasy, to vše dělá z Marien výjimečnou kapelu, která si Vás snadno a rychle získá. Mají na svém kontě už několik alb, živou nahrávku a spolupráci se spoustou zvučných jmen, jako např. Pavel Žalman Lohonka, Wabi Daněk, Robert Křesťan, Roman Horký, Spirituál Kvintet ... Netřeba více hovořit. Na FOLKOVÉM PODVINÍ to bude nepochybně slušet jim i jejich písničkám.

A závěr večera už pak bude patřit klasikům, které věru netřeba představovat, stačí říct jen dvě slova - HOP TROP. Trojice zpravidla zarostlých desperátů s dvěma kytarami a basou, na které je zbytečné vypisovat zatykač, protože když je nenajdete Vy, najdou si oni Vás! Nebo alespoň jejich písně. Kdo strávil alespoň jednu noc někde u ohně, kde nechyběla kytara, má nepochybně alespoň jeden jejich refrén vypálený někde v hlavě i na podrážkách ohořelých bot. A tak už více než 40 let duní kláda korytem a jemně otesané křehké i drsné evergreeny tohoto trojlístku jsou v našich srdcích hlouběji, než se zdá. A kdykoli zazní některá ze známých melodií, už samy odkudsi naskakují slova a člověk si zpívá, i kdyby stokrát nechtěl. Ale on navíc chce! A to bude také tím nejlepším závěrem 17. ročníku FOLKOVÉHO PODVINÍ. Zazpíváme si spolu s Hop Tropem do noci Tři kříže, Podběl, Škrábej, Příbuznou, Obludu, Jonatána, Vodáckou holku a bude nám všem společně aspoň na chvíli krásně. A to v týhle podivný době není vůbec málo.

Těšíme se na Vás a viděnou!

               Dr. Otto Sepl


Open Air Festival PODVINÍ 2021

čtvrtek 2.9. od: 16:30
v přírodním parku vysočanského Podviní
/7 min. od metra Českomoravská/

DUNAJ

BBP - podzemní orchestr

ZUBY NEHTY

J.H.Krchovský & KRCH-OFF BAND

NEDĚLNÍ LIDÉ


Vstup volný!VEČER NA DIVOKÝCH VLNÁCH DUNAJE aneb 22 LET OPEN AIR FESTIVALU PODVINÍ

22. ročník festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ se vskutku více než vydařil. Krásné počasí, mraky lidí, dobré muziky i nálady. A to i přes nutná anti-covidová opatření. Kdo přišel nabrat sílu a energii na nejisté časy, které nás, bohužel, ještě jistě čekají, rozhodně neodcházel s prázdnou!

O dobití baterií všech přítomných se postaralI beatoví úderníci a renomované lidové soubory alternativní scény NEDĚLNÍ LIDÉ, J.H. Krchovský + KRCH-OFF BAND, ZUBY NEHTY, BBP -podzemní orchestr a kultovní brněnská kapela DUNAJ. Kdo byl toho odpoledne a večera ve vysočanském přírodním parku, ví své a akumulátory energie pro přežití "podivných časů" má nepochybně dostatečně dobity.

A o tom, že to byl skutečně mimořádně příjemný hudební hodovas, Vás asi nejlépe přesvědčí pár zastavených okažiiků tohoto večera a tradiční fotogalerie Mr. Konstantina na stránkách festivalu. Co říci více? "Díky, že jste věrní právě tomuto festivalu a za rok se budeme těšit zase na viděnou, přátelé!!!"

       


KDYŽ SE DUNAJ KONEČNĚ VALÍ VYSOČANY aneb OPEN AIR FESTIVAL PODVINÍ 2021Svět se vesele i smutně točí dál a ať už chceme nebo ne, stále tu vládne král Covid Devatenáctý. Dospívá a snad právě proto začal i vesele mutovat. To aby snad očkování nevyřešilo náhodou příliš mnoho problémů najednou.

Ale otrávení už jsme všichni dostatečně, tak zkusíme opět trochu dýchat a mít po dlouhých časech temna aspoň na chvilku zase radost ze života. Festival Devátého pražského obvodu a Nakl. RAT "PODVINÍ" byl jednou z mála kulturních akcí, které pomohly mnohým přežít loňský, věru neveselý, rok. Zkusme tedy věřit, že už konečně bude opravdu lépe, a že 22. ročník tohoto Open Air Festivalu alternativy a nezávislé scény nám zase dostatečně dobije baterky, abychom přežili všechno, co nás ještě čeká.

Letošní ročník zahájí vystoupení pražských alternativních pánů, skrývajících se pod nevinným názvem NEDĚLNÍ LIDÉ. Kapela nezapře svou lásku ke kultovnímu americkému uskupení Primus, ale i celé světové alternativní scéně. Jejich vystoupení se dají označit jako věru velmi neklidné odpolední čaje. Na svém kontě mají NL celkem tři podařená alba, která budete dnes asi opravdu těžko shánět. Po vydání těchto tří hudebních nosičů se nedělní mládenci nechali na pár let hybernovat a předloni se opět probudili k životu. Podivně frázující basa, štěkot kytary, trombón, šlapající bicí a chraplavě swingující zpěv v čelistech umírajícího tanečníka, to vše je nedělní nářez pro všední den, o který by rozhodně byla škoda přijít!

Poté se na pódiu objeví kultovní postava českého podzemí, básník J. H. Krchovský a jeho kapela KRCH-OFF BAND. V kapele, která básníka noci provází, najdeme bývalé i současné členy Půlnoci či PPU. Poezie tohoto pána je zaslouženě uctívána starší i mladou generací pro svou více než temnou náladu a humor černější než černý. A to vše je nedílnou součástí i všech skladeb této záhrobně taneční kapely. Songy jako nůž vstoupí do srdce a roztančí poslední minuty, které vám ještě zbývají. Věru jen těžko hledat lepší slova a melodie na poslední cestu. Kdo chce tyto "veselé" písně do svého domácího jukeboxu, u vydavatelství Guerilla Records nalezne hned dva něžně hrající stříbrné kotouče těchto hitů. Leč není nad to, slyšet melodie smrti pěkně naživo!

Ani další beatové souhvězdí vskutku netřeba dlouze představovat. Kdysi toliko dívčí kapela ZUBY NEHTY patří už od devadesátých let ke zlaté klasice české nekomerční scény. Z popela kapel Plyn a Dybbuk povstalo toto křehké uskupení, které mimo půvabu a dívčí něhy nezapře ani své punkové kořeny. Děvčata společně přivedla na svět už pět řadových alb a letos, covid necovid, přibylo šesté, s křehkým názvem "Srdce ven". Venku je nové album opravdu krátce a vyšlo, jak jinak, než tradičně na labelu Indies. A ještě jedna malá poznámka - je-li album natočeno ve studiu Jámor u O. Ježka, je i jistota, že zvuk bude skvělý. Tuto kapelu je těžké nemilovat a to je mimo pravdy i jedno z mála pozitiv dnešního světa. A tak nám nezbývá, než se těšit na pecky z nové desky, ale i starší kusy a punkové dívčí evergreeny.

Předposlední kapelou tohoto večera a alternativního vysočanského hudebního hodokvasu bude BBP - podzemní orchestr. Těžko najít kapelu, která by se tomuto podivnému uskupení alespoň vzdáleně podobala. Pánové a dámy tohoto početného uskupení po roce odhodili zubaté covidové masky a jsou zpět. Jen radost a štěstí se v těchto časech špatně hledá. Tóny violy, klarinetu, flétny či saxofonu vylézají jako hadi ze stěn rytmů a melodií, na které tančí i ti, kteří už nejsou mezi námi. Tak by se snad dala popsat atmosféra vystoupení tohoto souboru. Stačí si pustit videoklip ke skladbě "Labutě z Valdic", pro Ivana Martina Jirouse, který vznikl ve spolupráci s výtvarnicí Volhou Safronava. Ale v této zemi už dobře víme, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře. Zkusme se tedy na chvilku usmát, i když to bude bolet. Vždyť možná přijde i pan p... Pojďme si zatančit, než nám to zase zakážou!

A jak to bude vypadat, až se vysočanským údolím po dlouhém roce čekání konečně bude valit DUNAJ, to uvidíte na samý závěr večera. Zlatým hřebem festivalu bude vystoupení této kultovní brněnské kapely, která se po letech ticha vrátila na pódia a hraje a duní jak za starých časů. Měla na prknech PODVINÍ vystoupit už loni, leč dva členy legendárního tria krátce před vystoupením nemilosrdně skolil zákeřný čínský virus a tak museli zaskočit přátelé z UJD. Ale rok je pryč a Dunaj je tam, kde má být! Nad hlavami trojice Václavek, Koudelka, Ostřanský se tiše vznáší duch Jiřího Kolšovského, který opustil sice tento svět, leč ke kapele neodmyslitelně patří, ať už stojí na pódiu, či se jeho přízrak vznáší nad hlavami přátel.A skvělou zprávou je, že kapela dokončuje zbrusu novou desku, která, nebýt pandémie, je už dávno na světě. A tak zazní jak staré evergreeny, tak i nové kusy. Lepší pecku na závěr této alternativní hudební hostiny si asi těžko můžeme přát. Tomu se prostě v Praze říká alternativa, tomu se prostě v Praze říká Brno! Ať se divoké i křehké tóny temného Dunaje vlijí do našich tepen, žil i srdcí. Vždyť v jakém jiném rytmu by měla tento večer bít?

Na viděnou na PODVINÍ, přátelé!

Akce se koná v souladu s platným hygienickým nařízením vlády ČR (T-N-O)

Při příchodu musí všichni diváci prokázat splnění jedné z následujících podmínek vstupu (TNO) = test, očkování, nemoc:

* doložit negativní RT-PCR test starý nejvýše 7 dní,
* doložit negativní POC antigenní test starý nejvýše 72 hodin,
* doložit prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání akce,
* aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), musí uplynout nejméně 14 dní.

FESTIVAL FOLKOVÉ PODVINÍ - bohužel budeme muset ještě rok počkat

ANEB COVID I LETOS KOSÍ STARÉ, DOBRÉ TRADICE

Drazí přátelé, je nám to líto stejně jako Vám, ale ani letos není možné, díky věru neveselé pandemické situaci, zrealizovat další ročník oblíbeného festivalu Prahy 9 FOLKOVÉ PODVINÍ. Program byl, stejně jako loni, připraven, ale to bohužel není v současné situaci rozhodující. Díky pandemii podivného čínského moru je nejen naše země, ale i celý svět, už déle než rok nohama vzhůru a nám nezbývá, než si přát, aby konečně už bylo zase lépe.

Loňský rok nestál za nic, zato ten letošní, jako by mu z oka vypadl. Jen má navíc ještě ten problém, že už je druhý. A to je, i když budeme trpěliví a shovívaví, už opravdu trochu moc. Zdá se, že za chvíli zapomeneme, co je to normální život, bez příkazů, omezení a zákazů, které nás denodenně obklopují a každou chvíli se, často dost nesmyslně, mění.

Absence života a kultury zabíjí další rok v našich srdcích, ale virus Covidu 19 se nám vesele množí a přivádí na svět své nové mutace, které vraždí nejen kulturu, ekonomiku, školství, radost, ale bohužel i nás!

A tak zkusme věřit, že mimo vakcín, přijdou konečně už i lepší časy, a že příští rok Vám vynahradíme ty dva promarněné roky koronavirového ticha, které potkalo nejen tento příjemný festival, ale i víc než horu dalšího a dalších.

A nestane-li se do května malý zázrak, tak Ne, zázrak se nestal, ani letošní ročník menšího tradičního festivalu PROSECKÉ MÁJE nečeká o moc veselejší osud a i tam se budeme muset smířit s dalším rokem čekání.

Zkusme tedy alespoň věřit, že existuje světlo na konci tunelu, a že se stejně jako loni, podaří 2. září uskutečnit 22. ročník Open Air Festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ 2021 . Na sklonku minulého roku mnohé z nás tento velmi vydařený ročník festivalu dostatečně nabil tolik potřebnou energií, že jsme i díky ní přežili zase pár dalších měsíců v těchto neveselých mrtvých časech. Člověk se musí na něco těšit, aby žil, a ne jen přežíval.

Nezbývá nám tedy, přátelé, než se těšit na viděnou v září na PODVINÍ 2021 a snad i v lepších časech!
Vydařený 21. ročník Open Air Festivalu

P O D V I N Í   2 0 2 0

UŽ JSME DOMA
  DUNAJ  
BBP - podzemní orchestr
Phil SHOENFELT & SOUTHERN CROSS
SDRUŽENÍ RODIČŮ A PŘÁTEL ROPY
MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY


Díky vám a navzdory čínské chřipce bylo i letošní Podviní z těch nejlepších!
Pár fotek najdete na stránce podvini.cz/podvini2020/Žijeme v době, kdy nečekané změny jsou nedílnou součástí našich životů. A tak se bohužel stalo i to, že ze zdravotních důvodů není možné, aby 3. září na závěr festivalu PODVINÍ zahrála kultovní brněnská kapela DUNAJ. A i když nás to opravdu mrzí, podařilo se obratem sehnat naprosto adekvátní náhradu, a to sice legendární a navíc spřátelenou kapelu UŽ JSME DOMA. Ta mimochodem právě letos slaví 35 let na beatových pódiích, tuzemských i světových! Je nám tedy ctí a zároveň i radostí, že právě oni oslaví své výročí touto nečekanou cestou i na prknech festivalu PODVINÍ. Fanoušci Dunaje nám snad tento nečekaný, ale půvabný "záskok" odpustí. Tak na viděnou na PODVINÍ 2020, přátelé!

Letošní rok byl zatím pro kulturu v Čechách dost smutným časem a nevhodný dárek z Číny nás mimo mnoha jiného připravil i o letošní ročníky tradičních festivalů PROSECKÉ MÁJE a FOLKOVÉ PODVINÍ. Ale naštěstí 21. ročník Open Air Festivalu PODVINÍ se nakonec díky rozhodnutí Městské části Praha 9 uskuteční, a tak podzimní alternativně-beatová sklizeň zachrání alespoň část kulturní tradice.

Festival zahájí dnes už legendární MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY, kapela, která už dlouhá léta patří mezi perly vydavatelství Indies. Toto jedinečné uskupení se pohybuje na pomezí folku, beatu a experimentálního písničkářství a na scéně působí už od roku 1986. Jejich hudba je plná pocitů, světla i stínů a ticha, které hraje, ale i něčeho nepojmenovatelného uvnitř každého z nás. Na kontě mají pět řadových alb a jedno živé CD. Ze světa svých křehkých tónů se dostali MBT na čas i mezi regulérní beatové kapely, a to snad jen proto, aby se odtud zase vrátili zpět do svých tichých a magických vod. Několik dlouhých let kapela vůbec nevystupovala, neboť nemoci, žel bohu, nechodí jen po horách. Ale asi před rokem se pánové a dáma opět vrátili na pódia, a to ve své původní sestavě, včetně zpěvačky Andrey Landovské. Vystupují málo, snad aby i pro ně byl každý koncert malým svátkem. Tahle muzika je křehká, tichá radost a každý z nás, kdo otevře své srdce, bude odměněn.

SDRUŽENÍ RODIČŮ A PŘÁTEL ROPY - kapela ještě podivnější než její název, ale skuteční znalci s vytříbeným vkusem dobře vědí. Patří mezi nemnoho opravdu zajímavých alternativních souborů, které jsou neprávem opomíjeny, přesto, že pódia rockových klubů brázdí už téměř třicet let a zasloužili by si daleko větší porci té pomíjivé světské slávy. Jejich skladby jsou skutečný experimental. Rytmické pasáže krájí zvuk saxofonů, aby vzápětí kytara, basa, bicí začaly frázovat v punkových rytmech a do položené klávesové plochy zazněla deklamace nerudného pěvce Romana. Dekadentně půvabné a sarkastické texty jsou neodmyslitelnou součástí Ropy. SRPR mají za sebou několik oficiálních i neoficiálních alb, včetně živého DVD a jejich koncerty jsou skutečně maso. Věřte, že je nač se těšit!

Poté se na scéně objeví kultovní postava pražské nezávislé scény Phil SHOENFELT a jeho kapela SOUTHERN CROSS. Kdysi jsem o něm napsal: "... a díky Philovi má i Praha svého Nicka Caeva" a není třeba na tom měnit ani písmeno. Temný sound kapely a ještě temnější Philův vokál něžně krájí na plátky vaše srdce, aniž byste si čehokoli všimli. Hudba je pekelně podmanivá a silné melodie se samy ukládají na hardisky vašich pamětí. Posledním počinem kapely je živé CD z hostince "U vystřelenýho voka" a loni Phil natočil s Chrisem Hughesem (bubeníkem Fatal Shore a Dim Locator) nové sólové album "Cassandra Lied".

A poté už opanuje ona zrádná prkna, která prý znamenají svět, tradičně podzemní orchestr BBP.. Patrioti místního podzemí mají také novinku, a to sice zbrusu nový animovaný klip k písni Labutě z Valdic, věnované Ivanu Martinu Jirousovi. Výtvarnice Volha Safronova skvěle propojila pískovou animaci s hudbou podzemního orchestru a vytvořila velmi působivé dílko, které opravdu stojí za vidění. A podivné rock"n"rolly BBP tradičně roztančí živé i mrtvé, aby byl už ten pekelný rok 2020, který opravdu nepřinesl mnoho dobrého, konečně za námi!

A jak to vypadá, když se Prahou valí DUNAJ, uvidíte na samý závěr večera. Zlatým hřebem festivalu bude vystoupení kultovní brněnské kapely Dunaj, která se po letech ticha vrátila na pódia a hraje a duní jak za starých časů. Nad hlavami trojice Václavek, Koudelka, Ostřanský se tiše vznáší duch Jiřího Kolšovského, který už sice opustil tento svět, ale ke kapele prostě patří, ať už stojí na pódiu, či se jeho přízrak vznáší nad hlavami přátel. V loňském roce byl do kin uveden dokument o této brněnské legendě zvané Dunaj. A skvělou zprávou je, že kapela dokončuje novou desku, takže zazní jak staré evergreeny, tak i zbrusu nové kusy. Lepší pecku na závěr alternativního hodokvasu si těžko můžeme přát. Ať se divoké i křehké tóny Dunaje vlijí do našich tepen, žil i srdcí. Vždyť v jakém jiném rytmu by měla právě tento večer bít? Naviděnou v Podviní, přátelé!PODVINÍ Open Air 2019

čtvrtek 5.9.2018 v 16:30

20 LET Open Air Festivalu P O D V I N Í

přírodní park ve Vysočanech

PŮLNOC
BBP - podzemní orchestr
69 /legendární uskupení pana Jana Maxy/
TY SYČÁCI
BAVOR A JAVOR


Počasí nás letos trochu otestovalo, jestli přijdem a vydržíme - a lidé nezklamali a přišli v poměrně hojném počtu - a nelitovali toho, muzika šlapala, zvuk byl skvělý, trocha té vody zhůry zas tolik neznamenala...

Koukněte na fotogalerii: Podviní 2019Čas plyne snad rychleji než voda, a podivný pištec v dlouhém plášti už podvacáté svolává své věrné, beatu milovné publikum do přírodního parku ve Vysočanech. PODVINÍ - festival alternativní a nezávislé scény Prahy 9 a Nakl. RAT slaví letos rovných 20 let své existence a to už je věru pěkné výročí! Je jiný, než většina ostatních festivalů, kde se pořád dokolečka opakují stále stejná jména, a tak je celkem jedno, jaký z nich si vyberete.

Píšťala krysaře vábí ty, kteří jsou už přesyceni tím, co se na ně denodenně valí z televize a komerčních rádií. Občas je dobré zahodit růžové brýle a zatančit si na podivný rock"n"roll. A právě tento večer v Podviní je na to ten pravý čas!

Dvacátý ročník zahájí vystoupení půvabné kapely BAVOR A JAVOR, která exhumovala texty legendárního Gézy Včeličky a v obsazení 2-3 kytary, banjo a bicí je vesele sype z rukávů svých smutečních obleků. Sound, připomínající místy temné balady Toma Waitse a jindy zase písně začouzených staropražských lokálů, je tím nejlepším lékem na to všechno, co se právě děje kolem nás. Kdyby měl někdo natočit novodobý soundtrack k legendárnímu seriálu Hříšní lidé města pražského, byla by tato kapela jistě skvělou volbou. Nechat si utéct tento bonbónek z Jedové chýše, který zaručeně rozhýbá nejeden zvadlý střevíc, by bylo chybou pekelnou!

Jako druhý soubor vystoupí legendární uskupení devadesátých let s vševýstižným názvem 69. Tato kultovní kapela se výjimečně a toliko pro tuto příležitost vrátí mezi živé, aby mladým i starým připomněla své nesmrtelné evergreeny. Písně z jukeboxu ďábelské formace pana Jana Maxy jako Brixton, Pražskej D.J., Psí hodinář či Žena kožená ... patří ke zlatému fondu beatových hitparád, a některé z nich byly během let ku slyšení například v podaní kapel Panika či Cirkus Ovážná Srdce. Kapela stačila přivést na svět toliko jedno, ale zato velmi obskurní, CD, které se však stalo jedinečným kultem své doby. A tento koncert je skvělou a výjimečnou příležitostí vrátit se alespoň na chvíli do zlatých devedesátých a pochopit skutečný význam slova "pecka". Na kapelu 69 musí tančit snad každý, kdo má dvě až čtyři nohy a alespoň jeden ušní boltec, který funguje.

Těžko pro kapelu, která se na pódiu objeví poté a má v čele Petra Vášu, hledat výstižnější název než TY SYČÁCI. Brněnský divous, básník a performer Petr Váša a jeho rytmická dnes už trojice zbrojnošů beatu, rozjedou představení, které lze po právu nazvat "Něco mezi nebem, peklem a zemí". Jeho dlouholetí souputníci pan Basa a pan Kytara se před léty sešli v dnes už rovněž legendární kapele Pavla Fajta Pluto. Je asi zbytečné hledat na beatových pódiích šílenější postavu, než je právě pan Petr V. Už na konci osmdesátých let v jeho legendární kapele Z kopce bylo jasné, že nic podobného, hudebně ani výrazově, tady není. A ne náhodou se stal na čas i součástí legendární Jasné Páky, kde na postu zpěváka Dády Albrechta se mu jako jedinému povedlo oživit neoživitelné. Ty Syčáci jsou dobrým příkladem vynikající brněnské scény, která svého času s přehledem válcovala věže i kluby Prahy. Pódia, která znamenají svět, brázdí už od roku 2000 a zásobník jejich CD u firmy Indies věru nezeje prázdnotou. A to navíc Syčáci právě dokončili své další a zbrusu nové album "The Tramp", z něhož bude i tohoto večera nepochybně provedena malá ochutnávka. A že je opravdu na co se těšit, je asi v tomto případě zcela zbytečné psát.

Předposlední kapelou alternativních oslav festivalových dvacetin budou dámy a pánové z podzemního orchestru BBP. Toto poměrně početné hudební těleso věnuje své letošní vystoupení vzpomínce na nedávno zesnulého manažera mnohých spřízněných, ale také kytaristu teplických punkových FPB (a svého času i Už Jsme Doma) Romka Hanzlíka. Zásadní muž nejen české nezávislé scény opustil náhle a nečekaně nejen svůj svět alternativy počátkem června letošního roku. Bude nám všem chybět víc, než se nám už teď zdá. Mnoho kapel z jeho stáje, ale i on sám, se za ta léta objevila i na tomto festivalu. Temní patrioti místního podzemí mu proto věnují své vystoupení, v němž bude čas na slzy, ale i na kusy úsměvu. A snad tam nahoře bude okno otevřené. Kdo chce, může tančit a kdo chce, může vzpomínat. Neboť je opravdu na co.

A závěr večera už bude patřit hvězdám, jak se na PŮLNOC sluší. Kapela Mejly Hlavsy, která koncem osmdesátých let vzešla z legendárních The Plastic People of The Universe, byla svým soundem někde mezi PPU a The Velvet Underground. A zní jako malý zázrak, že mohla oficiálně hrát už na konci časů nekonečné rudé dekády. Většině skladeb vévodil temný dívčí vokál, ne nepodobný legendární Nico a v kapele se nakonec sešla i valná většina plastických lidí z vesmíru. Geniální Mejlovy melodie a magický sound celé kapely je, zdá se, nesmrtelný. Dostatečným důkezem je i její reinkarnace, která proběhla v rámci desátého výročí Mejlova mimozemského bytí. Koncert v žižkovské Akropoli, kde kapela zahrála pro Mejlu téměř v původním obsazení, měl takový ohlas, že se Půlnoc rozhodla ještě nějaký čas živě hrát. Na dobré značce Guerilla Record natočila nakonec i živé CD a oficiálně ukončila činnost. Přesto se párkrát za rok někde objeví a zahraje, protože kapelu, jako je tato, by byl hřích nechat spát! A když už slavíme tak pěkně kulaté výročí, kdo jiný by ho měl na závěr ozdobit, než právě tento zásadní soubor českého hudebního podzemí. Každý koncert Půlnoci je takový malý svátek, tak neváhejte a buďte v ten správný čas na tom správém místě!

Přijďte oslavit 20 let festivalu a alternativy tam, kde nedaleko dlel i sám Ladislav Klíma.

CO NEVIDĚT NA VIDĚNOUUU V PODVINÍ, PŘÁTELÉ!!!!!!

16. ročník Open Air Festivalu

FOLKOVÉ PODVINÍ 2019 - 13.6. 16:30

v kamenném hradišti vysočanského parku Podviní

PABĚRKY
PETR LÜFTNER
FALEŠNÁ KARTA
PŮLJABLKOŇ
NEZMAŘI

VSTUP VOLNÝ!!!


Skvělé počasí i atmosféra, fakt dobře bylo i díky vám!
Koukněte na pár fotek zde: konstantin.cz/podvini/folk19Drazí přátelé,

je to už šestnáctý rok, co kamenné hradiště přírodního parku ve Vysočanech bude v druhém červnovém týdnu zase patřit zvuku banja, kytar, mandolíny, neboli ve stručném překladu folkové a trampské muzice. Festival FOLKOVÉ PODVINÍ má za ta léta své pevné místo nejen v diářích mnoha spřízněných duší, ale i v kulturním životě a tradicích Prahy 9. Na toto folkové setkání sem přijíždí nejen věrní Pražané, ale i mnoho mimopražských trampů, folkařů či těch, kteří mají tuhle muziku a kouzlo právě tohoto festivalu prostě rádi.

A co pěkného nás čeká letos pod podivným stromem, jehož kořeny rostou do nebe?

Celý letošní festival otevře vystoupení muzikantů, které nelze řadit nikam jinam, než mezi žijící klasiky. Za pětistrunným banjem legenda české country and western music Marko Čermák (Greenhorns, White Stars), u kytary a mikrofonu Venca Limberk, rovněž z legendárních White Starů, dva dívčí vokály, kontrabas a mandolína, neboli trampgrass jak vystřižený ze zlatých šedesátých a to vše pod vlajkou PABĚRKY! Kapela, která má na kontě pět řadových alb, účast na několika kompilacích, ale hlavně nespočet hraní u trampských ohňů, ve všech možných stodolách a na všech možných festivalech. Dá-li se dnes o někom prohlásit, že je skutečnou trampskou klasikou, pak o těchto gentlemanech a dámách, ale hlavně o této kapele, to platí na víc než na sto procent! Stačí se přijít přesvědčit.

Jako druhý se na pódiu objeví Petr LÜFTNER se svými kumpány. Nadaný folkový vizionář z Ústí nad Labem, který před šesti lety rozčísl klidné vody nejen českého Polabí svým protest songem "Ty jsi to Ústí". A pak pod producentskou taktovkou Xindla X vydal v roce 2016 první řadové album "Až se příště narodím". A aby toho snad nebylo málo, vydává letos ochutnávku i své nové tvorby, šestipísňové EP "To nevadí". Půvabné a chytré songy pro harmoniku, kytaru a pár spřátelených nástrojů. Přijďte zjistit, co má na srdci a v útrobách svého akordeonu a budete nepochybně mile překvapeni.

Třetí z letošních perel Podviní bude jeden z několika hostů výročních koncertů Hop Tropu, a to sice trampská kapela FALEŠNÁ KARTA. Tři kytary, kontrabas a čtyři zpěvy aneb kvarteto pekelníků z Nového Města na Moravě. Kapela, která byla založena v roce 1995, má v repertoáru nejen písně Hop Tropu, ale i dostatek vlastního střeliva, které bezpečně zasáhne nejedno trampské srdce. O tom jsme se ostatně přesvědčili právě při oslavě čtyřicetin zde zmíněné trojice v Lucerně. Propracované aranže kytar a jejich vícehlasy nenechávají nikoho na pochybách, kde bralo toto kvarteto inspiraci. A mládenci mají vždy v rukávu nějaké to eso či jinou falešnou kartu. Své písně pálí ze zásobníků kytar s jistotou ostřílených westmanů a nenechávají nikoho na pochybách. Kdo viděl jejich pražské či jiné vystoupení, ví dobře, že je věru nač se těšit!

Předposlední ozdobou a klenotem tohoto večera bude uskupení s podivným jménem PŮLJABLKOŇ. Frontman a pěvec legendární kapely Jablkoň Michal Němec se rozhodl vedle mateřské kapely vytvořit i křehčí projekt a vzal si na pomoc dívčí vokál rovněž jablkoní Marie Puttnerové. Křehké i divoké písně v podání dvou hlasů a jedné akustické kytary jsou čímsi, co je vlastně těžké pojmenovat, ale to asi není ani nutné.Ať už je Půljablkoň folk, alternativa nebo cokoli jiného, jsou to hlavně překrásné písničky. Texty a melodie, v nichž se skrývají křehké, skleněné okamžiky, ale i divoký dusot kopyt srdce. A to vše na Vás čeká. Stačí otevřít oči, uši a nechat v sobě rozkvést Půljablkoň!

A o závěr a zlatý hřeb večera se už postará jihočeská folková legenda, kapela NEZMAŘI. Loni tento soubor, kterým svého času prošla třeba i Pavlína Jíšová, oslavil rovných 40 let své existence a nadělil si 2CD "Výběr XL", vydané právě k tomuto pěknému výročí. A písničky, z nichž je složen program jejich letošních vystoupení, jsou průřezem toho nejlepšího, co kapela za ta dlouhá léta přivedla na svět. A přiznejme si, že právě Nezmaři a mnohé jejich písně, patří už léta k tomu nejlepšímu, co na této scéně můžeme slyšet. Tak proč se divit, že nejedna perla z jejich repertoáru už dávno zlidověla. A abychom řekli vše podstatné, tak poslední nezmaří novinkou je kompletní zpěvník všech jejich vydaných písní, který bude i po koncertě v Podviní nepochybně k mání. Před několika lety právě tady doprovázeli Nezmaři Mikiho Ryvolu a byl to překrásný večer. Je jasné, že to, co nás čeká, bude zase nádherné a neopakovatelné.

A teď už nezbývá, než se těšit, až se sešeří a nad vysočanským kamenným hradištěm zavládne magie písní kapely, která nezmařila svou příležitost nám vstoupit do srdcí i životů a udělat je alespoň na pár chvil něčím jedinečným a krásným.

Těšíme se na viděnou v Podviní, přátelé!!!PODVINÍ Open Air 2018

13.9.2018 v 16:30

UŽ JSME DOMA - BBP podzemní orchestr - TORNÁDO LUE - Květy - PEPA LÁBUS A SPOL


Počasí nám úplně nepřálo, možná pár lidí odradilo, ale nakonec spadlo vody jen málo a večer byl vyloženě znamenitý...

FOTOGALERIE:FOLKOVÉ PODVINÍ 2018

HOP TROP, DRUHÁ TRÁVA, Jiří Dědeček, Aleš Petržela, Ve čtvrtek v pět


Výborné počasí, dobrá nálada, co si přát víc?

FOTOGALERIE:


Sledujte naši stránku na facebooku, ...


Informace a fotky týkající se starších ročníků Podviní najdete zde:www.konstantin.cz/podvini/starsi.htm
Hosting sponzorsky poskytuje Altairis, jednička v ASP.NET!