www.podvini.cz - FREE OPEN AIR FESTIVAL PODVINÍ a FOLKOVÉ PODVINÍ - www.podvini.cz

HLEDÁNÍ NEJEN NA PODVINÍ:
 
Podviní - festivaly pod širým nebem - rocková i folková muzika v krásném parku v pražských Vysočanech

O festivalech v Podviní můžete diskutovat na facebooku. Také Prosecké máje tam mají svou stránku...
Open Air Festival PODVINÍ 2016

8.9. od 16:30 v přírodním parku vysočanského Podviní

STO ZVÍŘAT

BBP - podzemní orchestr

Phil SHÖENFELT and SOUTHERN CROSS

ZUBY NEHTY

TRABANDITA A REVEREND
(Jarda Svoboda a Fanda Holý)

Vstup zdarma!FOLKOVÉ PODVINÍ 2016 ve čtvrtek 9.6. od 16:30

Tradičně v kamenném hradiště vysočanského přírodního parku
(7 min. od metra Českomoravská)

D.N.A. (Brno)
LAKUNA (Plzeň)
COP (Plzeň)
VAŠEK KOUBEK s kapelou
Vladimír MERTA + Jan HRUBÝ + Ondřej FENCL

"

FOLKOVÉ PODVINÍ A JEHO VĚRU POVEDENÉ ČÍSLO TŘINÁCT

V předprázdninovém čase se v kamenném hradišti přírodního parku vysočanského Podviní sešli už potřinácté příznivci folku, trampské a bluegrassové muziky. A můžeme si asi skromně přiznat, že zdaleka nejen z celé Prahy, ale i jejího širokého a dalekého okolí. Návštěvníky zaplněné celé údolí jasně hovořilo o tom, že tento festival si své dobré jméno nehledá, ale už ho dávno má.

O tom, že rozhodně i na tomto ročníku FOLKOVÉHO PODVINÍ našeho Devátého pražského obvodu bylo na co se těšit, dívat a hlavně co poslouchat, není věru pochyb. A i když z původního programu na poslední chvíli vypadl ze zdravotních důvodů Vladimír Mišík, nečekalo toho večera návštěvníky žádné velké zklamání. Narychlo se podařilo domluvit za Vláďu Mišíka a jeho ČDG velmi příjemnou a adekvátní náhradu, a to sice pana Václava Koubka s celou jeho kapelou.

A tak si lidmi zaplněné kamenné hradiště postupně vychutnalo D.N.A. Brno, plzeňskou kapelu LAKUNA, Václava KOUBKA s jeho bandem, bluegrassový plzeňský COP a na závěr zahrálo do šeřícího se večera TRIO Vladimíra MERTY, v němž nechyběl legendární houslista Jan Hrubý a kytarista a hráč na klávesy Ondřej Fencl. V několika písních je navíc doprovodil jejich řidič, hostující hráč na harfu, což bylo věru příjemné zpestření. Je- li někdo ve světě folku skutečnou legendou, pak je to právě Vladimír Merta, který letos oslavil svých neskutečných sedmdesát. A když na závěr vystoupení zahráli tito pánové do ticha píseň Praha magická, nebylo už co dodat.

Třináctý ročník byl i díky Vám povedený a krásný, ale už je za námi a nám nezbývá, než se těšit, co nás čeká na FOLKOVÉM PODVINÍ 2017.

Těšíme se na viděnou za rok, ve stejnou dobu na stejném místě, přátelé!

Fotogalerii teprve připravujeme, vydržte...


PODVINÍ 2015

Open Air Festival

10.9. od 16:30

Lenka DUSILOVÁ & BAROMANTIKA
BBP - podzemní orchestr
DUNAJSKÁ VLNA
PLEASE THE TREES
Andrej POLANSKÝ & Emül LANGMANZačátek měsíce září patří na Praze 9 už tradičně festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ v přírodní parku ve Vysočanech. Tento festival se za šestnáct let své existence už dávno zařadil mezi kulturní tradice našeho Devátého obvodu.

Letošní ročník zahájí vystoupení dvojice Andrej POLANSKÝ + Emül LANGMAN. Přestože z pódia hraje toliko viola a bicí, díky smyčkám a dalším efektům těchto dvou zvukových mágů slyšíte plnohodnotný zvuk kapely, kterému nic nechybí. Projekt je poctou Mistru Lou Reedovi a kapele The Velvet Underground. Nápadité cover verze jsou přitom skutečnou hudební lahůdkou, a to zdaleka nejen pro ctitele VU. Jejich přepracování písní legendárních VU je svébytným hudebním dílem, které by původní autory nepochybně potěšilo. Tato "kapela" nedávno pokřtila i své první a velmi povedené CD "CONTRACKTION", které bude na místě nepochybně k mání. Nezbývá, než zmíněné CD i samotné živé vystoupení více než vřele doporučit!

Po melodicko-psychadelické ozvěně sametového podzemí se na scéně objeví další téměř kultovní soubor naší indie scény, a to sice uskupení PLEASE THE TREES. Kapela má na kontě nejen několik dost podařených alb, ale i pěknou řádku odehraných koncertů doma i v cizině. Syrový kytarový zvuk její současné podoby a pekelné taneční kreace frontmana Václava Havelky, známého i z dalších alternativních projektů, vás bezpečně nenechají nudit, natož snad usnout. Dá-li se něco označit nálepkou "velmi slušnej nátěr", pak hudba Please The Trees k tomu rozhodně patří. Nezbývá, než popřát příjemný poslech.

A poté se se skřípotem otevřou dveře do historie a z nich vystoupí nejen stín, ale především skvostná hudba a písně kultovní kapely 80-sátých a 90- sátých let DUNAJ. Po letech se opět sešli pánové Ostřanský a Václavek a za strojově přesného doprovodu bicích Michaely Antalové vytáhli z hrobu písně té nejlepší brněnské klasiky. Zkrátka Moravu i Čechy začalo zase oblévat beatové dunění, kterému se protentokrát říká DUNAJSKÁ VLNA. A mezi mraky na to všechno skelným pohledem hledí bezedné oko legendárního dunajského pěvce Jiřího Kolšovského. S hlavou v oblacích a v troskách svého cylindru si v roztrhaných černých střevících podupává do rytmu a jeho mrtvé rty se neslyšně pohybují, polykajíce vzduchem letící slova. A tam dole se v divokých i něžných vlnách valí Dunaj. Buďte u toho! Poslouchejte a tančete na písně, které si věru nezaslouží zapomnění!

Jako čtvrtí, a předposlední z kapel tohoto večera, se na pódiu objeví pánové a dámy z podzemního orchestru BBP. Toto podivné hudební těleso stále ještě pracuje na novém albu "Je čas", které by snad konečně v příštím roce mělo spatřit světlo světa. Veselé i smutné písně pro ty, kterým nezbývá, než ještě alespoň chvíli pobýt na tanečním parketu života. A snad i proto zde téměř v premiéře zazní také zbrusu nová skladba "Labutě z Valdic", věnovaná Ivanu Martinu Jirousovi, řečenému Magor. Ta a další pohřebně-taneční evergreeny naplní večer tou podivnou melodií, na kterou tančí ti, kteří už zapomněli proč. Pojďme zapomenout a tančit pro ten okamžik, který sice jednou skončí a zmizí, ale právě teď je tady. Neboť i pomalé písně bijí v rytmu našich srdcí. Pojďme tančit v rytmu našich posledních valčíků.

A závěr celého večera už bude patřit jen Lence DUSILOVÉ a její kapele BAROMANTIKA. O jedinečnosti hlasu této zpěvačky netřeba vésti dlouhé spory, vždyť ho neváhali vzít do svých služeb takové kapely jako Čechomor, Wohnout ... Prošla mnoho cest a spolupracovala s kdekým, ale teprve před pár lety v sobě našla tu pravou cestu, která nese jméno Baromantika. Našla ji i sama sebe. Lenka s touto kapelou už natočila a vydala dvě výborná studiová alba a jeden live koncert. A jediné slovo, kterým se dá jejich hudba charakterizovat, je "SKVĚLÁ"! Kdo nevěří, ať se přijde přesvědčit, a kdo ví a věří, přijde právě proto, aby o to nepřišel!

Nádherná tečka za šestnáctým ročníkem tohoto půvabného festivalu, který je opravdu jiný, než většina ostatních, a který nás hlavně teprve čeká!

Co říci více? Snad jen: NAVIDĚNOU NA "PODVINÍ 2015", PŘÁTELÉ!
             dr. Otto Sepl


p.s.: Na festivalu nebude, mimo jiných, chybět ani pojízdná prodejna POLÍ PĚT (www.polipet.cz(http://www.polipet.cz/)) s hudbou a literaturou, kterou jinde nekoupíte.Podporujte české výrobce, nakupujte na ověřeném e-shopu České výrobky - www.ceskevyrobky.cz
O reklamě na stránce Podviní si přečtěte zde...


FOLKOVÉ PODVINÍ 2015

4.června 2015 od 16:30

12. ročník festivalu věnován Mistru zvuku René Caisovi (1963 - 2015)FOLKOVÉ PODVINÍ 2015

Scarabeus, Ztracené iluze, AG FLEK, Pavlína Jíšová a přátelé, HOP TROP

Skvělé letní počasí, výtečná sestava kapel, spousta lidí, slušný zvuk, docela snesitelé fronty na pivo (vyzdvihuju skvělého Slepého krtka z Ujkovic, fakt ňamina převeliká), jo, letošní Folkové Podviní hodnotím velmi velmi dobře. Koukněte na fotky...    Konstantin

HOP TROP - 35 let - PAVLÍNA JÍŠOVÁ a přátelé - AG FLEK - ZTRACENÉ ILUZE - SCARABEUS

A zase jsme, přátelé, stejně jako festival našeho Devátého pražského obvodu FOLKOVÉ PODVINÍ, o rok starší. Ale mimo starostí, nás čeká sem tam i něco příjemného, na co se může člověk těšit. O tom, že dvanáctý ročník festivalu bude patřit právě k těm věcem příjemným, asi není příliš sporu.

Tradiční setkání přátel trampské a folkové hudby proběhne jako každoročně v kamenném hradišti vysočanského přírodního parku v Podviní.

Letošní ročník budeme bohužel i vzpomínat. Jako blesk z čistého nebe přišla zpráva, že nás nečekaně opustil dvorní Mistr zvuku nejen kapely HOP TROP, ale i našeho festivalu, René Cais. Od prvního ročníku patřil neodmyslitelně k tomuto festivalu a zprává o jeho odchodu byla pro všechny stejně neuvěřitelná, jako šílená. Byl to nejen skvělý zvukař, ale především skvělý člověk a náš kamarád. Proto letos budou hrát kapely nejen pro vás, ale především pro Rendu - čtvrtého ze tří mušketýrů Hop Tropu, který pro vás celých jedenáct let FOLKOVÉ PODVINÍ zvučil, a vždycky skvěle! Pro toho, který, jak správně napsal Samson, byl málo vidět, ale o to více slyšet.

A budeme věřit, že v nebi bude otevřené okno a Renda bude nejen u něj, ale alespoň na chvíli i zase s námi!

Letošní ročník zahájí trampská kapela SCARABEUS, jejíž počátky sahají až do konce šedesátých let. Na legendárním festivalu Porta se v roce 1969 se stali vítěznou skupinou v oblasti trampské písně a rok nato si svůj úspěch zopakovali. V půli sedmdesátých let však kapela přes své úspěchy zaniká. Rok 1998 přináší zásadní změnu - Scarabeus se opět schází, a to v původním obsazení, a začíná zase hrát. Inu, je tu chvíle pro staré trampy a pamětníky.

Druhým z letošních účinkujících bude tříčlenný soubor ZTRACENÉ ILUZE. Mnozí nepochybně netuší, kdože se pod tímto půvabným názvem skrývá. Tedy rozhodně žádní nováčci. Jsou to pánové Vláďa a Bohumil Zatloukalové, neboli kytarová sekce rockové Hudby Praha, a Jamajka Koblicová, rovněž ex Hudba Praha, ale zároveň také legendární zpěvačka kapely MÁCI. Na hudbě a textech Ztracených Iluzí je jasně patrná stopa letité spolupráce s Lubošem Pospíšilem, ale i řadou dalších hudebních formací, kterými pánové a dáma za ta léta prošli. Z těch několika řádků je jasné, že je skutečně nač se těšit!

Poté se na scéně objeví skutečná legenda, a to sice skupina AG FLEK, neboli Blanka Táborská, Ivo Viktorin, Karel Markytán ... Kapelou, která funguje už od roku 1977 prošli za ta léta i taková jména, jako je Vlasta Redl či Radek Pastrňák a nemálo dalších. Jejich desky Tramtárie, Dohrála hudba či Blázni umírají nadvakrát, patří ke zlaté klasice, kterou bychom měli mít doma snad všichni. A ať už máte či nemáte, nechat si utéci jejich koncert v kamenném hradišti vysočanského parku, by byl nejen hřích, ale hlavně obrovská škoda. Asi je zbytečné psát víc, prostě, přijďte se podívat a zazpívat si s kapelou Carpe Diem a další nesmrtelné písně.

I předposlední z vystupujících bude nepochybně jedním ze zlatých hřebů večera. Bude jím totiž PAVLÍNA JÍŠOVÁ a přátelé. Skvělá zpěvačka s jedním z nejvýraznějších hlasů, kterou snad skutečně nelze neznat. Není mnoho takových, kteří by se stejně výrazně a nesmazatelně zapisali do dějin českého folku. Cestu k jejímu věhlasu lemují takové kapely jako Žalman a Spol, Nezmaři, Druhá Tráva ... Těžko hledat lepší osvědčení pro práci v oboru. S Pavlínou Jíšovou vystoupí tradičně její, nejen vskutku krásná, ale i vskutku nadaná slečna dcera, Adéla Jonášová, a Petra "Šany" Šanclová a ... Zkrátka, minimálně tři krásné a zatraceně dobré baby, které stojí za to nejen vidět, ale rozhodně i slyšet.

A zlatý hřeb večera - kapela HOP TROP slaví letos 35 let!!! Ke svému mírně hranatému, leč věru úctyhodnému výročí si pánové nadělili i zbrusu nové cd. Stihli ho ještě natočit a smíchat se svým dvorním zvukařem a neviditelným členem kapely Rendou Caisem. Na CD "HOP TROP 35 LET" je několik klasických evergreenů nejtrampštější z trampských kapel, několik nových, nikdy nevydaných kusů a pak unikátní vystoupení trojice s The Hottentots Orchestra v Karlínském hudebním divadle, v rámci oslavy 30 let Hop Tropu, které je skutečnou třešničkou na dortu. A kde jinde by měli Hop Trop na své pětatřicetiny zahrát, než na festivalu, ke kterému prostě patří!

Těšíme se, že na téhle oslavě narozenin nebudete chybět ani vy, ani my a konec konců, hlavně ani oni!

Naviděnou v Podviní, přátelé!

VSTUP: VOLNÝPODVINÍ 2014


Půlnoc se loučila s diváky, BBP se svým kytaristou, ani v nebi ani v publiku nezůstalo nejen oko suché. Ale i přes ten déšť super koncert se skvělým zvukem i náladou... Pár fotek ke zkouknutí po kliknutí na zmoklé přátele...:

11.9. od 16:30

PŮLNOC (poslední vystoupení)
BBP - podzemní orchestr
J.H.Krchovský & KRCH-OFF BAND
KRÁSNÉ NOVÉ STROJE
LAKUNAAno, přátelé, bude to už popatnácté, co se v přírodním parku našeho vysočanského Podviní sejdou ti, kteří rádi tančí v trochu jiných rytmech a na jinou hudbu, než je běžně ku slyšení z vln komerčních radií a televize. Na rockový festival PODVINÍ, který už léta patří ke kulturní tradici a životu Prahy 9, se sjíždějí příznivci alternativní scény nejen z celé Prahy, ale i z jejího širokého a dalekého okolí. A proč? Protože festival je opravdu trochu jiný,než valná většina všech ostatních festivalů, kde se točí dokolečka stále jen ta samá jména. Milionkrát převařený a provařený program, který vlastně můžete vidět i kdykoli a kdekoli jinde. Přijďte raději ochutnat z trochu jiného soudku a hlavně, přijďte s námi oslavit těch pěkných patnáct let festivalu - bude to stát za to!


Letošní ročník otevře plzeňská kapela LAKUNA - akordeon, banjo, kytara, housle, basa, bicí a svérázná zpěvačka, obklopená ostřílenými muzikanty z kapel Ponožky Pana Semtamťuka, Pod Černý vrch ... Hudba ne nepodobná směru Radůza či Traband. Je jasné, že o téhle kapele bude do budoucna nepochybně slyšet. Nenechte si je utéct, neb vězte, že by to byla opravdu škoda!


Poté se na scéně zjeví legendární básník podzemí J.H. Krchovský se svou kapelou KRCH OFF. Kapela právě chystá své druhé album a je tedy jasné, že uslyšíme nejen staré hity, jako Procházka urnovým hájem, Neděle smrtná či Kyselina, ale i zbrusu nové kusy z připravovaného cd. Texty Krchovského zhudebnilo mimo PPU a Mejly Hlavsy i nemálo dalších hudebníků a kapel a patří už ke skutečné klasice žánru. Kdo nezná verše Krchovského, snad ani neví, co je život, natož co přijde po něm.


Třetí kapelou letošního PODVINÍ nebude nikdo jiný, než legendární KRÁSNÉ NOVÉ STROJE! Šílený výtvarník, dirigent a strojník Stanislav Diviš roztáčí své krásné a nové stroje na plné obrátky a přitom tančí svůj bizarní tanec vloček. Kultovní kapela 80-sátých let neztratila nic ze svého nenapodobitelného půvabu a je jedno, budete-li na ně tančit na svých či cizích nohou, ale jedno je jisté - budete tančit! Evergreeny jako Felície, Cíchy, Tanec vloček či Palmovka rozhýbou nohy i mrtvým sochám, natož méně odolným jedincům. Vzhůru na parket, přátelé!


Předposlední kapelou večera bude BBP - podzemní orchestr. Podivné hudební těleso, které patří k tomuto festivalu stejně jako postava krysaře, svolávajícího svůj věrný "lid" na jeho půvabném plakátu. Čtrnáctihlavá saň z podzemí předloží vašim zrakům i slechům pěknou porci písní, které uslyšíte tak maximálně na vlnách Radia 1. V nástrojovém obsazení nechybí viola, flétna, kaprova pila, klarinet, saxofon, různá železa a dřeva, metalofon ... ale konec konců ani běžnější až klasické beatové nástroje. Veselé taneční kusy i ponuré, pomalé valčíky, jak se sluší na tomto podvinném plese. A lehce plastický sound tohoto orchestru bude křehkou předzvěstí toho, co přijde poté.


Závěr večera v Podviní už bude patřit kultovní kapele Mejly Hlavsy PŮLNOC! Mejla založil tuto kapelu v roce 1988, poté, co pochopil, že za stávajícího politického režimu si s PPU už nikdy v Čechách veřejně nezahraje. Nakonec se v ní objevilo pět členů z poslední sestavy Plastiků (která bohužel nikdy nevystoupila) - M. Hlavsa, J. Janíček, J. Kabeš, T. Schilla a překvapivě i zpěvačka Michaela (Pohanková - Němcová). Temný dívčí vokál ala Nico ve spojení s Mejlovou hudbou vytvářel něco vskutku magického. Půlnoci se kupodivu ještě před listopadem 89 podařilo i vycestovat na turné do USA a po revoluci, v roce 1991, dokonce natáčí v New Yorku své druhé oficiální album City of Hysteria. Po doočení americké desky dochází k personálním změnám a kapela se zhruba po dalších dvou letech hraní rozpadá.

Mezitím dochází ke vzniku a zániku kapely FICTION, ale hlavně v roce 1997 i k jedinečnému vystoupení PPU v původní sestavě, včetně z kanadského exilu se vrátivšího saxofonisty Vráti Brabence, a to pro Chartu 77 a Václava Havla. Plastici nakonec obnovují činnost a dokonce chystají písně pro novou desku, když 5.1. 2001 Mejla Hlavsa v nedožitých 50-sáti letech umírá. Nejen pro českou beatovou scénu dochází ke zcela zásadní a nenahraditelné ztrátě.

K desátému výročí mimozemského bytí Milana "Mejly" Hlavsy se díky vydavateli Mr. Lábusovi a jeho nakladatelství Guerilla Records podaří dát dohromady kapelu PŮLNOC, a to téměř v původním složení, aby zahrála na křtu 2cd archivních živých nahrávek "Kniha noci". Kapela se po nadšeném přijetí rozhodla, že bude ještě nějaký čas vystupovat, aby vzdala zaslouženou poctu svému zesnulému zakladateli. A protože se už na začátku svého malého comebacku členové domluvili, že budou hrát toliko a výhradně původní půlnoční Mejlovy písně, bylo dopředu jasné, že nic nového už bohužel nevznikne a kapela musí někdy skončit. A nám je tedy velkou ctí, že poslední koncert obnovené kapely PŮLNOC se uskuteční právě tady, na závěr festivalu PODVINÍ 2014. Buďte u toho, přátelé!!!


P.S.: Pojízdná prodejna POLÍ PĚT www.polipet.cz s alternativní hudbou a literaturou, kterou jinde nenajdete, bude samozřejmě rovněž přítomna.


Sledujte naši stránku na facebooku, ...


Informace a fotky týkající se starších ročníků Podviní najdete zde:www.konstantin.cz/podvini/starsi.htm
Hosting sponzorsky poskytuje Altairis, jednička v ASP.NET!