www.podvini.cz - FREE OPEN AIR FESTIVAL PODVINÍ a FOLKOVÉ PODVINÍ - www.podvini.cz

HLEDÁNÍ NEJEN NA PODVINÍ:
 Podviní - festivaly pod širým nebem - rocková i folková muzika v krásném parku v pražských Vysočanech

O festivalech v Podviní můžete diskutovat na facebooku. Také Prosecké máje tam mají svou stránku...S OSMNÁCTKOU NA KRKU aneb Open Air Festival PODVINÍ 2017VLTAVA
BBP - podzemní orchestr
KILL THE DANDIES!
MCH BAND
RED NOSE


Je to tak, přátelé, sem tam se kupodivu i festivaly dožívají své plnoletosti. A letos je to případ i Open Air Festivalu PODVINÍ, který slaví rovný osmnáct let své existence. Tento kulturně rockový hodokvas našeho Devátého pražského obvodu a Nakl. RAT se stal už půvabnou tradicí kulturního života Prahy 9 a za alternativní a nekomerční hudební scénou sem jezdí i řada spřízněných nejen z celé Prahy, ale i jejího širokého a dalekého okolí. Festival si za ta léta získal širokou řadu svých věrných především svou netradiční dramaturgií, kterou se výrazně liší od valné většiny ostatních festivalů. A navíc se toto rockové odpoledne a večer odehrává v překrásném prostředí přírodního vysočanského parku, což mu rovněž dává neopakovatelnou atmosféru.

A co že nás čeká na letošním vysočanském alternativním hodokvasu?

Festival zahájí rocková formace RED NOSE, jejíž kořeny sahají až do roku 1991. Zajímavostí kapely je mj rovněž skutečnost, že v ní svého času fungoval i bubeník legendárních Wohnout. Další půvabností tohoto souboru je, že svého času natočil CD "Valetol", podobně jako BBP - podzemní orchestr, který přivedl před lety na svět CD s více než půlhodinou kompozicí "Valetolman". Nechme se tedy překvapit, jaký lék okouzlil mládence pro tento večer a co kapela v klasickém obsazení basa, bicí, kytara předvede svému lidu v údolí říčky Rokytky.

Jako druhá vystoupí skutečná legenda alternativní a nezávislé scény, a to sice skupina MCH BAND, s nefalšovaným otcem české alternativy Mikolášem Chadimou. Jeho jméno a jeho kapely patří k tomu nejlepšímu a nejzásadnějšímu, co u nás vzniklo. A to jak v dobách totality, tak i v divokých časech porevolučních a konec konců, toto tvrzení lze směle datovat až do dnešních časů. MCH Band je vlajkovou lodí, ale hned za ní jsou v závěsu MCH TRIO (vystupující ve velmi proměnlivém počtu hudebníků) a další projekty, kterých se neúnavný MCh zúčastňuje. V současné době se se svými kapelami zabydlel na dobré adrese Guerilla Records, v jejíž produkci naleznete snad všechny jeho poslední projekty, a to v úhledném CD balení. Skvělá muzika, plný počet hvězdiček a nezbývá, než se těšit na pořádnou porci alternativy!

Třetí kapelou bude rovněž legenda, tentokráte psycho a garážového rocku, kultovní band KILL THE DANDIES! Jejich ostře řezaný psychadelický koktejl je taneční hudbou pro podzemní parkety s vůní pekla a tančí se až do posledního dechu. Kapela sice loni prošla personálními změnami, ale kormidlo dál pevně drží Hank Manchini, a nové i starší písně zdobí jeho šílený vokál, leč i půvabně magický hlas La Petie Sonji. V nových skladbách najdeme snad více melodie, ale to rozhodně není na závadu. Letošního května v pražském Futuru kapela pokřtila své nové album "Ron Ron Ron", které bude nepochybně součástí programu. Vážení přátelé, vstupte na parket, peklo začíná!

A předposlední kapelou tohoto večera bude rovněž ďábelské uskupení, které se už více než třicet let řadí k místním patriotům, a to sice BBP - podzemní orchestr. Tato snad stohlavá saň je od nepaměti ukryta v hlubinách proseckého podzemí a čas od času vylézá i na světlo boží. A tak tomu bude i tohoto večera! A konečně zpráva zásadního charakteru: BBP - podzemní orchestr po dlouhých deseti letech přivádí na svět zbrusu nové a dlouho očekávané studiové album "Je čas"! Nové CD vyjde na staré, dobré značce Guerilla Records, jak se nejen sluší, ale i patří!. Bude pokřtěno během měsíce října, a to za účasti přátel KNS. Melodické i disharmonické písně podzemí, citlivě obarvené zvuky kytar, bubnů, basy, klarinetu, saxofonů, kaprové pily, trubek, příčné flétny, violy, kláves, xylofonů ... Je čas se těšit na slušnou porci podivných evergreenů, které neodnese čas! Papírové boty nejsou pro tanec vhodné.

A závěr večera už bude patřit skutečným klasikům, kteří mají na svědomí takové hity, jako Prasátko, Kapitán pejsek, Básník les, Marx, Engels, Beatles a horu dalších pecek a fláků, nebojím se říci, dnes už téměř lidových písní, které zdobí krátké a křehké jméno VLTAVA. Legendární hitmakeři mají na svém kontě šest studiových alb a poslední z nich, "Čaroděj". se objevilo na pultech a kapelovém playlistu teprve loňského roku. Robert Nebřenský a jeho mládenci jsou skutečnou perlou k osmnáctým narozeninám tohoto festivalu PODVINÍ. Poetika souboru nemá v Čechách konkurenci, protože takový, jako Vltava, není prostě nikdo! Nechme se tedy unášet Vltavou a jejími melodiemi v lodičkách z nesmrtelných pecek až do hlubokého moře noci.

Přijďte s námi oslavit narozeniny, které za to stojí! A tradice navíc: VSTUP VOLNÝ!

Pjekné písně, pivo, limo i ohnivá voda, vše zajištěno v dostatečném množství.

Naviděnouuu v Podviní, přátelé!
FOLKOVÉ PODVINÍ 2017

čtvrtek 15.6. od 16:30
v kamenném hradišti vysočanského přírodního parku
(7 min. od metra Českomoravská)

Miroslav PALEČEK
MODROTISK
Martina TRCHOVÁ a TRIO
Slávek JANOUŠEK
      + Radim ZENKL
           + Luboš VONDRÁK
NEŘEŽ

Fotogalerie Konstantinova jest k nahlédnutí zde: http://www.konstantin.cz/podvini/folk17/ČTRNÁCT LET POD KOŘENY DO NEBE aneb FESTIVAL FOLKOVÉ PODVINÍDrazí přátelé, už 14 let je vysočanský přírodní park zemí folku, bluegrassu a trampské muzice zaslíbenou. Kamenné hradiště se stromem, jehož kořeny ční vzůru k nebesům, už zažilo taková jména jako jsou Spirituál Kvintet, Jiří Suchý, Hop Trop, Máci, Druhá Tráva, Nezmaři, Miki Ryvola, Paběrky, Pavlína Jíšová, CK Vocal, Vladimír Merta .. a dlouhou řadu dalších, kteří tímto festivalem za ta léta prošli a zaryli se hluboko do naší i vaší paměti a srdce. A je tu další rok a s ním program, který nejen že rozhodně stojí za vidění a slyšení, ale který vás především nepochybně potěší!

Jako první vystoupí písničkář, jehož jméno má většina z nás neodmyslitelně spojené s legendární dvojicí Š+G a divadlem Semafor, a to sice Miroslav PALEČEK. Tato polovina dua Paleček - Janík vystupuje nyní sólově a v roce 2015 si, možná ku kulatým narozeninám, natočil půvabné CD "Ježkárny". Patnáct klasických písní z repertoáru W+V a Jaroslava Ježka. Je tedy jasné, že i tyto evergreeny budou součástí repertoáru, který na vás toto odpoledne čeká.

Jako druhý se na pódiu objeví MODROTISK, neboli věru slavné jméno české bluegrassové scény. Kapela, která už přes třicet let brázdí nejen tuto zem, má na svém kontě šest řadových alb a v jejich repertoáru mimo tradičního bluegrassu najdeme i a cappela zpívané gospely, písně s kořením swingu, či písně folkové. Tato pětičlenná bluegrassová formace se také může pochlubit tím, že její člen byl několikrát vyhlášen jako nejlepší hráč na foukací harmoniku v ČR. Pánové ale nespí na vavřínech a letos přivedli na svět zbrusu nové cd "Z cest", které bude na místě jistě k mání. Pořádná porce modré trávy vám jistě přijde k duhu a je jasné, že toto vystoupení bude jednou z třešniček na letošním festivalovém dortu!

Po bluegrassovém nášupu pódium opanuje slečna s nádherným hlasem, jakých u nás věru není mnoho, a to sice Martina TRCHOVÁ se svým TRIEM. Patří bezesporu k tomu nejzajímavějšímu a nejlepšímu na české, a ani nevím, mohu- li dnes ještě říci, folkové scéně. V loňském roce vydala se svým triem vskutku nádherné cd "Holobyt", které je asi výstižnější označit jako šansonové, s příchutí jazzu. Je to jedno z mála českých cd, které opravdu stojí za to mít doma! Je nám ctí, že tato slečna a její trio se za dobu existence festivalu objevila na scéně už několikrát, protože je to vždy nezapomenutelný zážitek. Letos kapela vystoupí i s hostujícím hráčem na dechové nástroje. Bylo by velkou chybou si nechat toto vystoupení ujít.

Vždy je dobré mít na festivalu nějakou perličku a tou naší je letos český excelentní a světově uznávaný hráč na mandolínu Radim ZENKL. Hudebník, žijící od roku 1989 v USA, posunul hranice tohoto nástroje k jazzu, vážné hudbě world music či flamengu. V Americe spolupracuje s takovými esy jako je např. Béla Fleck či Davidem Grismanem. U nás si mezi jinými zahrál s Hradišťanem, Vlastou Redlem, Máky či skupinou Buty. A s panem Jaroslavem Samsonem Lenkem natočili v roce 2010 společné cd "Troubadour Tour" a odehráli nemálo krásných koncertů. A když toto velké jméno spojíme s dalším legendárním písničkářem Slávkem JANOUŠKEM a jeho kolegou Lubošem VONDRÁKEM, je víc než jasné, že nás čeká něco zcela výjimečného! Když si tito pánové zahrají společně, budou i písničky a skladby, které známe, posunuty do jiné dimenze. Hovořit dlouze o S. Janouškovi je zcela zbytečné, neboť jeho jméno je jedním ze základních kamenů českého folku. Zkrátka klasik mezi klasiky. Nezbývá, než se těšit, co vzejde z tak výjimečného setkání a magie tohoto večera.

A závěr letošního čtrnáctého ročníku už bude patřit legendární kapele NEŘEŽ, neboli Nerez s háčky. Vtipná přesmyčka původního názvu jedné z nejlepších folk-rockových kapel v Čechách. Pánové Zdeněk Vřešťál a Vítek Sázavský, už bez Zuzany Navarové, dali v roce 1997 dohromady kapelu, která doprovázela nejprve Jarka Nohavicu a v roce 1998 natočila první samostatné cd s názvem Neřež. Obsazení kapely se léty měnilo, ale zakladatelské duo bylo vždy pevně na svém místě. Toto pokračování legendárního Nerezu přivedlo na svět už několik nových a krásných alb, ale nikdy nezapomnělo na nerezavějící evergreeny původního souboru. Lidé jsou bohužel smrtelní, leč mnohé písně těchto autorů naštěstí nikoli. A tak se těšte, že tiché vysočanské údolí tohoto letního večera naplní nádherné písničky Nerezu a vy můžete být nejen u toho, ale můžete i sami ke kapele přiložit svůj hlas. A nezbývá než věřit, že z nebe nás bude poslouchat i sama Zuzka Navarová, která měla tenhle svět a tyhle písničky prostě ráda.
Naviděnou v Podviní, přátelé!


Open Air Festival PODVINÍ 2016

8.9. od 16:30 v přírodním parku vysočanského Podviní

STO ZVÍŘAT

BBP - podzemní orchestr

Phil SHÖENFELT and SOUTHERN CROSS

ZUBY NEHTY

TRABANDITA A REVEREND
(Jarda Svoboda a Fanda Holý)

Skvělej večírek, dobře že jste přišli!
Objednávka počasí letos vyšla skvěle, takže vás bylo hodně, atmosféra vynikající, díky!
Děkujem i kapelám za nasazení a radost, a samozřejmě Jardovi za skvělej zvuk.
Ještě tak přesvědčit pivo, aby tolik nepěnilo, protože stánků bylo dost a stejně se stály dlouhý fronty, no co naplat, ale upravovat počet stánků den předem podle předpovědi počasí, to asi hned tak nepůjde... :-)

Fotogalerie ještě není úplná, ale nějak nezbejvá čas, tak přijďte za nějakej den. A přidejte si Podviní na facebooku, at nepropásnete příští ročník...         

Rocková říčka Rokytka protéká vysočanským údolím a přírodním parkem Podviní už rovných sedmnáct roků, neboť právě tolik slaví stejnojmenný festival alternativní a nezávislé rockové scény PODVINÍ. Tento festival Devátého pražského obvodu a nakl. RAT má díky svému nekomerčnímu zaměření pevné místo v kalendářích svých věrných, a to nejen pražských, ale i přátel ze všech možných koutů celých Čech a Moravy. A z přiloženého programu je víc než jasné, že i letos je nepochybně na co se těšit a dost důvodů, proč si nenechat tento rockový večer v půvabném prostředí přírodního parku rozhodně ujít.

Celý festival zahájí vystoupení dvojice podivných pistolníků TRABANDITA A REVEREND, neboli šerif dočasně zaparkovaného Trabandu Jarda Svoboda a svatý muž banja a beatové kytary Fanda Holý. Oba pánové nedávno pokřtili svá sólová alba, kde si navzájem ani ne tak hostují, jako hrají. Jardovo CD nese skromný název "Solo" (Indies) a mimo zpěvu zde hlavně obsluhuje své oblíbené harmonium, na které hraje koneckonců i na CD páně Fandy Holého "Konec cesty" (Polí5). Obě desky k sobě tak nějak patří, a proto i turné je společné a v rámci programu znějí písně obou kum-pánů. Je možné, že program zpestří ještě nějaký zajímavý host, ale to už by byla toliko třešnička na dortu. Tichem se nesou slova a melodie z krajiny života, srdce a snů, které si v sobě nese každý z nás. Stačí jen zavřít oči a poslouchat.

Po tomto křehkém úvodu zaduní z pódia temný sound dnes už věru legendární postavy pražské nezávislé rockové scény, a to sice Phila SHOENFELTA a jeho kapely SOUTHERN CROSS. Hudební pouť tohoto pražského Nicka Cavea či Huga Racea vedla z rodného Spojeného Království do USA, kde hrál se svou post- punkovou kapelou Khmer Rouge. Po divokých punkových letech se vydal Phil na sólovou dráhu, až ho nakonec toulavé boty přivedly i do Prahy magické a tady se, naštěstí pro nás, rozhodl zůstat. V srpnu roku 2014 v žižkovské hospodě U vystřelenýho voka oslavili SOUTHERN CROSS s Philem 20 let své existence a z tohoto koncertu vzniklo i podařené live CD "The Bell Ringer", které bude na místě nepochybně k mání. Kapela na festivalu PODVINÍ zahrála už před lety, byť v mírně odlišném složení, a sám Phil tu vystoupil ještě v roce 2013 i se svým australsko-anglickým uskupením DIM LOCATOR. Oba koncerty byly skvělé, tak je víc než jasné, že i letos nás čeká velmi příjemný večer!

A poté zaplní pódium jedna z bezesporu zásadních kapel osmdesátých a devadesátých let, a to sice legendární dívčí band ZUBY NEHTY, a navíc v původním, toliko dámském složení. V roce 2014 vydala děvčata, s baskytaristou Janem Maxou - zakládajícím členem kultovního uskupení 69, po dlouhých 15 letech další skvělé řadové album "Kusy". Obsahuje 13 nových písní, které jsou tzv. zubonehtí klasikou. Jsou něžné, divoké, ostré, umí seknout, ale i pohladit a otevřít dveře skrytých citů a pocitů. Za albem stojí coby producent Miroslav Wanek z UJD, což je dostatečná záruka toho, že album nejen šlape a je skvělé, ale i po zvukové stránce je víc než v pořádku. Dámy natočily po letech další výbornou desku a každý, kdo Zuby Nehty zná, ví, že v jejich živém podání je divoká krása nejen v písních, ale i v těchto půvabných, téměř nestárnoucích kočičích šelmách české alternativní scény. Toto zboží netřeba chválit, je skvělé a všichni to ví!

Předposlední kapelou bude početnější hudební těleso v temnějším ladění, místní podzemní patrioti a hitmakeři pohřebních diskoték, BBP - podzemní orchestr.> Tito pánové a tyto dámy naplní jukebox vaší touhy a nesplněných přání až po okraj a nasypou mezi vás sérii svých podivných evergreenů k tanci i nehnutosti. Vždyť trocha veselí na poslední cestě neuškodí! Na jaro příštího roku chystá podzemní orchestr vydání nového CD "Je čas", a to sice na kultovním domácím labelu Guerilla Records. Tudíž zazní staré hity i zbrusu nové kusy, pro chystané album. Až čtrnáctičlenný orchestr bylo možné v létě spatřit kupříkladu na festivalu Litoměřický kořen či u Skaláka na Magorově Vydří. Hudba této početné formace má s komerční scénou asi hodně málo společného a tak nezbývá, než se těšit na pořádnou porci alternativy, na kterou tančí stateční.

A zlatým hřebem večera se stane vystoupení pekelné kapely STO ZVÍŘAT! Loni oslavil tento divoký ansámbl rovných 25 let své existence, a to sice obřím koncertem v přeplněné, tančící Lucerně. Na tomto koncertě vystoupila i dlouhá řada hostů, kteří během onoho čtvrtstoletí v kapele hráli. Bylo neuvěřitelné vidět, jak se celá stará paní Lucerna vlní v základech a v rytmu divokých zvířecích songů. Skutečné čtyřhodinové peklo bez přestávky, ale peklo plné radosti a divokého tance. Konec konců každý koncert tohoto seskupení je skvělá show, kdy nemusíte tančit, neboť vaše nohy i ruce to učiní za vás. Na tuto muziku stát a nehnout ni brvou může snad jen hluchý a slepý! Kapela má na kontě řadu skvělých desek (loni vydala své zatím poslední album "Ministerstvo mýho nitra") a v zásobníku pecky pro několik generací, včetně zvířecích dětí (album "Tlustej chlapeček se včelou v kalhotách"). Skvělá muzika a navíc geniální generační texty Tomáše Belka staví kapelu mezi to nejlepší, co je možné na naší hudební scéně a pódiích vidět a slyšet. Dámy a pánové, zadejte se. Bude se tančit!

Na festivalu nebude tradičně chybět ani pojízdná prodejna POLÍ5 (www.poli5. cz(http://www.poli5.cz/)) s alternativní hudbou a literaturou, kterou jinde nekoupíte.

Co říci více? Na viděnou v Podviní, přátelé!


FOLKOVÉ PODVINÍ 2016 ve čtvrtek 9.6. od 16:30

Tradičně v kamenném hradiště vysočanského přírodního parku
(7 min. od metra Českomoravská)

D.N.A. (Brno)
LAKUNA (Plzeň)
COP (Plzeň)
VAŠEK KOUBEK s kapelou
Vladimír MERTA + Jan HRUBÝ + Ondřej FENCL

"
Fotogalerie k dispozici po kliknutí na některou z fotografií...

FOLKOVÉ PODVINÍ A JEHO VĚRU POVEDENÉ ČÍSLO TŘINÁCT

V předprázdninovém čase se v kamenném hradišti přírodního parku vysočanského Podviní sešli už potřinácté příznivci folku, trampské a bluegrassové muziky. A můžeme si asi skromně přiznat, že zdaleka nejen z celé Prahy, ale i jejího širokého a dalekého okolí. Návštěvníky zaplněné celé údolí jasně hovořilo o tom, že tento festival si své dobré jméno nehledá, ale už ho dávno má.

O tom, že rozhodně i na tomto ročníku FOLKOVÉHO PODVINÍ našeho Devátého pražského obvodu bylo na co se těšit, dívat a hlavně co poslouchat, není věru pochyb. A i když z původního programu na poslední chvíli vypadl ze zdravotních důvodů Vladimír Mišík, nečekalo toho večera návštěvníky žádné velké zklamání. Narychlo se podařilo domluvit za Vláďu Mišíka a jeho ČDG velmi příjemnou a adekvátní náhradu, a to sice pana Václava Koubka s celou jeho kapelou.

A tak si lidmi zaplněné kamenné hradiště postupně vychutnalo D.N.A. Brno, plzeňskou kapelu LAKUNA, Václava KOUBKA s jeho bandem, bluegrassový plzeňský COP a na závěr zahrálo do šeřícího se večera TRIO Vladimíra MERTY, v němž nechyběl legendární houslista Jan Hrubý a kytarista a hráč na klávesy Ondřej Fencl. V několika písních je navíc doprovodil jejich řidič, hostující hráč na harfu, což bylo věru příjemné zpestření. Je- li někdo ve světě folku skutečnou legendou, pak je to právě Vladimír Merta, který letos oslavil svých neskutečných sedmdesát. A když na závěr vystoupení zahráli tito pánové do ticha píseň Praha magická, nebylo už co dodat.

Třináctý ročník byl i díky Vám povedený a krásný, ale už je za námi a nám nezbývá, než se těšit, co nás čeká na FOLKOVÉM PODVINÍ 2017.

Těšíme se na viděnou za rok, ve stejnou dobu na stejném místě, přátelé!PODVINÍ 2015

Open Air Festival

10.9. od 16:30

Lenka DUSILOVÁ & BAROMANTIKA
BBP - podzemní orchestr
DUNAJSKÁ VLNA
PLEASE THE TREES
Andrej POLANSKÝ & Emül LANGMANZačátek měsíce září patří na Praze 9 už tradičně festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ v přírodní parku ve Vysočanech. Tento festival se za šestnáct let své existence už dávno zařadil mezi kulturní tradice našeho Devátého obvodu.

Letošní ročník zahájí vystoupení dvojice Andrej POLANSKÝ + Emül LANGMAN. Přestože z pódia hraje toliko viola a bicí, díky smyčkám a dalším efektům těchto dvou zvukových mágů slyšíte plnohodnotný zvuk kapely, kterému nic nechybí. Projekt je poctou Mistru Lou Reedovi a kapele The Velvet Underground. Nápadité cover verze jsou přitom skutečnou hudební lahůdkou, a to zdaleka nejen pro ctitele VU. Jejich přepracování písní legendárních VU je svébytným hudebním dílem, které by původní autory nepochybně potěšilo. Tato "kapela" nedávno pokřtila i své první a velmi povedené CD "CONTRACKTION", které bude na místě nepochybně k mání. Nezbývá, než zmíněné CD i samotné živé vystoupení více než vřele doporučit!

Po melodicko-psychadelické ozvěně sametového podzemí se na scéně objeví další téměř kultovní soubor naší indie scény, a to sice uskupení PLEASE THE TREES. Kapela má na kontě nejen několik dost podařených alb, ale i pěknou řádku odehraných koncertů doma i v cizině. Syrový kytarový zvuk její současné podoby a pekelné taneční kreace frontmana Václava Havelky, známého i z dalších alternativních projektů, vás bezpečně nenechají nudit, natož snad usnout. Dá-li se něco označit nálepkou "velmi slušnej nátěr", pak hudba Please The Trees k tomu rozhodně patří. Nezbývá, než popřát příjemný poslech.

A poté se se skřípotem otevřou dveře do historie a z nich vystoupí nejen stín, ale především skvostná hudba a písně kultovní kapely 80-sátých a 90- sátých let DUNAJ. Po letech se opět sešli pánové Ostřanský a Václavek a za strojově přesného doprovodu bicích Michaely Antalové vytáhli z hrobu písně té nejlepší brněnské klasiky. Zkrátka Moravu i Čechy začalo zase oblévat beatové dunění, kterému se protentokrát říká DUNAJSKÁ VLNA. A mezi mraky na to všechno skelným pohledem hledí bezedné oko legendárního dunajského pěvce Jiřího Kolšovského. S hlavou v oblacích a v troskách svého cylindru si v roztrhaných černých střevících podupává do rytmu a jeho mrtvé rty se neslyšně pohybují, polykajíce vzduchem letící slova. A tam dole se v divokých i něžných vlnách valí Dunaj. Buďte u toho! Poslouchejte a tančete na písně, které si věru nezaslouží zapomnění!

Jako čtvrtí, a předposlední z kapel tohoto večera, se na pódiu objeví pánové a dámy z podzemního orchestru BBP. Toto podivné hudební těleso stále ještě pracuje na novém albu "Je čas", které by snad konečně v příštím roce mělo spatřit světlo světa. Veselé i smutné písně pro ty, kterým nezbývá, než ještě alespoň chvíli pobýt na tanečním parketu života. A snad i proto zde téměř v premiéře zazní také zbrusu nová skladba "Labutě z Valdic", věnovaná Ivanu Martinu Jirousovi, řečenému Magor. Ta a další pohřebně-taneční evergreeny naplní večer tou podivnou melodií, na kterou tančí ti, kteří už zapomněli proč. Pojďme zapomenout a tančit pro ten okamžik, který sice jednou skončí a zmizí, ale právě teď je tady. Neboť i pomalé písně bijí v rytmu našich srdcí. Pojďme tančit v rytmu našich posledních valčíků.

A závěr celého večera už bude patřit jen Lence DUSILOVÉ a její kapele BAROMANTIKA. O jedinečnosti hlasu této zpěvačky netřeba vésti dlouhé spory, vždyť ho neváhali vzít do svých služeb takové kapely jako Čechomor, Wohnout ... Prošla mnoho cest a spolupracovala s kdekým, ale teprve před pár lety v sobě našla tu pravou cestu, která nese jméno Baromantika. Našla ji i sama sebe. Lenka s touto kapelou už natočila a vydala dvě výborná studiová alba a jeden live koncert. A jediné slovo, kterým se dá jejich hudba charakterizovat, je "SKVĚLÁ"! Kdo nevěří, ať se přijde přesvědčit, a kdo ví a věří, přijde právě proto, aby o to nepřišel!

Nádherná tečka za šestnáctým ročníkem tohoto půvabného festivalu, který je opravdu jiný, než většina ostatních, a který nás hlavně teprve čeká!

Co říci více? Snad jen: NAVIDĚNOU NA "PODVINÍ 2015", PŘÁTELÉ!
             dr. Otto Sepl


p.s.: Na festivalu nebude, mimo jiných, chybět ani pojízdná prodejna POLÍ PĚT (www.polipet.cz(http://www.polipet.cz/)) s hudbou a literaturou, kterou jinde nekoupíte.Podporujte české výrobce, nakupujte na ověřeném e-shopu České výrobky - www.ceskevyrobky.cz
O reklamě na stránce Podviní si přečtěte zde...


FOLKOVÉ PODVINÍ 2015

4.června 2015 od 16:30

12. ročník festivalu věnován Mistru zvuku René Caisovi (1963 - 2015)FOLKOVÉ PODVINÍ 2015

Scarabeus, Ztracené iluze, AG FLEK, Pavlína Jíšová a přátelé, HOP TROP

Skvělé letní počasí, výtečná sestava kapel, spousta lidí, slušný zvuk, docela snesitelé fronty na pivo (vyzdvihuju skvělého Slepého krtka z Ujkovic, fakt ňamina převeliká), jo, letošní Folkové Podviní hodnotím velmi velmi dobře. Koukněte na fotky...    Konstantin

HOP TROP - 35 let - PAVLÍNA JÍŠOVÁ a přátelé - AG FLEK - ZTRACENÉ ILUZE - SCARABEUS

A zase jsme, přátelé, stejně jako festival našeho Devátého pražského obvodu FOLKOVÉ PODVINÍ, o rok starší. Ale mimo starostí, nás čeká sem tam i něco příjemného, na co se může člověk těšit. O tom, že dvanáctý ročník festivalu bude patřit právě k těm věcem příjemným, asi není příliš sporu.

Tradiční setkání přátel trampské a folkové hudby proběhne jako každoročně v kamenném hradišti vysočanského přírodního parku v Podviní.

Letošní ročník budeme bohužel i vzpomínat. Jako blesk z čistého nebe přišla zpráva, že nás nečekaně opustil dvorní Mistr zvuku nejen kapely HOP TROP, ale i našeho festivalu, René Cais. Od prvního ročníku patřil neodmyslitelně k tomuto festivalu a zprává o jeho odchodu byla pro všechny stejně neuvěřitelná, jako šílená. Byl to nejen skvělý zvukař, ale především skvělý člověk a náš kamarád. Proto letos budou hrát kapely nejen pro vás, ale především pro Rendu - čtvrtého ze tří mušketýrů Hop Tropu, který pro vás celých jedenáct let FOLKOVÉ PODVINÍ zvučil, a vždycky skvěle! Pro toho, který, jak správně napsal Samson, byl málo vidět, ale o to více slyšet.

A budeme věřit, že v nebi bude otevřené okno a Renda bude nejen u něj, ale alespoň na chvíli i zase s námi!

Letošní ročník zahájí trampská kapela SCARABEUS, jejíž počátky sahají až do konce šedesátých let. Na legendárním festivalu Porta se v roce 1969 se stali vítěznou skupinou v oblasti trampské písně a rok nato si svůj úspěch zopakovali. V půli sedmdesátých let však kapela přes své úspěchy zaniká. Rok 1998 přináší zásadní změnu - Scarabeus se opět schází, a to v původním obsazení, a začíná zase hrát. Inu, je tu chvíle pro staré trampy a pamětníky.

Druhým z letošních účinkujících bude tříčlenný soubor ZTRACENÉ ILUZE. Mnozí nepochybně netuší, kdože se pod tímto půvabným názvem skrývá. Tedy rozhodně žádní nováčci. Jsou to pánové Vláďa a Bohumil Zatloukalové, neboli kytarová sekce rockové Hudby Praha, a Jamajka Koblicová, rovněž ex Hudba Praha, ale zároveň také legendární zpěvačka kapely MÁCI. Na hudbě a textech Ztracených Iluzí je jasně patrná stopa letité spolupráce s Lubošem Pospíšilem, ale i řadou dalších hudebních formací, kterými pánové a dáma za ta léta prošli. Z těch několika řádků je jasné, že je skutečně nač se těšit!

Poté se na scéně objeví skutečná legenda, a to sice skupina AG FLEK, neboli Blanka Táborská, Ivo Viktorin, Karel Markytán ... Kapelou, která funguje už od roku 1977 prošli za ta léta i taková jména, jako je Vlasta Redl či Radek Pastrňák a nemálo dalších. Jejich desky Tramtárie, Dohrála hudba či Blázni umírají nadvakrát, patří ke zlaté klasice, kterou bychom měli mít doma snad všichni. A ať už máte či nemáte, nechat si utéci jejich koncert v kamenném hradišti vysočanského parku, by byl nejen hřích, ale hlavně obrovská škoda. Asi je zbytečné psát víc, prostě, přijďte se podívat a zazpívat si s kapelou Carpe Diem a další nesmrtelné písně.

I předposlední z vystupujících bude nepochybně jedním ze zlatých hřebů večera. Bude jím totiž PAVLÍNA JÍŠOVÁ a přátelé. Skvělá zpěvačka s jedním z nejvýraznějších hlasů, kterou snad skutečně nelze neznat. Není mnoho takových, kteří by se stejně výrazně a nesmazatelně zapisali do dějin českého folku. Cestu k jejímu věhlasu lemují takové kapely jako Žalman a Spol, Nezmaři, Druhá Tráva ... Těžko hledat lepší osvědčení pro práci v oboru. S Pavlínou Jíšovou vystoupí tradičně její, nejen vskutku krásná, ale i vskutku nadaná slečna dcera, Adéla Jonášová, a Petra "Šany" Šanclová a ... Zkrátka, minimálně tři krásné a zatraceně dobré baby, které stojí za to nejen vidět, ale rozhodně i slyšet.

A zlatý hřeb večera - kapela HOP TROP slaví letos 35 let!!! Ke svému mírně hranatému, leč věru úctyhodnému výročí si pánové nadělili i zbrusu nové cd. Stihli ho ještě natočit a smíchat se svým dvorním zvukařem a neviditelným členem kapely Rendou Caisem. Na CD "HOP TROP 35 LET" je několik klasických evergreenů nejtrampštější z trampských kapel, několik nových, nikdy nevydaných kusů a pak unikátní vystoupení trojice s The Hottentots Orchestra v Karlínském hudebním divadle, v rámci oslavy 30 let Hop Tropu, které je skutečnou třešničkou na dortu. A kde jinde by měli Hop Trop na své pětatřicetiny zahrát, než na festivalu, ke kterému prostě patří!

Těšíme se, že na téhle oslavě narozenin nebudete chybět ani vy, ani my a konec konců, hlavně ani oni!

Naviděnou v Podviní, přátelé!

VSTUP: VOLNÝPODVINÍ 2014


Půlnoc se loučila s diváky, BBP se svým kytaristou, ani v nebi ani v publiku nezůstalo nejen oko suché. Ale i přes ten déšť super koncert se skvělým zvukem i náladou... Pár fotek ke zkouknutí po kliknutí na zmoklé přátele...:

11.9. od 16:30

PŮLNOC (poslední vystoupení)
BBP - podzemní orchestr
J.H.Krchovský & KRCH-OFF BAND
KRÁSNÉ NOVÉ STROJE
LAKUNAAno, přátelé, bude to už popatnácté, co se v přírodním parku našeho vysočanského Podviní sejdou ti, kteří rádi tančí v trochu jiných rytmech a na jinou hudbu, než je běžně ku slyšení z vln komerčních radií a televize. Na rockový festival PODVINÍ, který už léta patří ke kulturní tradici a životu Prahy 9, se sjíždějí příznivci alternativní scény nejen z celé Prahy, ale i z jejího širokého a dalekého okolí. A proč? Protože festival je opravdu trochu jiný,než valná většina všech ostatních festivalů, kde se točí dokolečka stále jen ta samá jména. Milionkrát převařený a provařený program, který vlastně můžete vidět i kdykoli a kdekoli jinde. Přijďte raději ochutnat z trochu jiného soudku a hlavně, přijďte s námi oslavit těch pěkných patnáct let festivalu - bude to stát za to!


Letošní ročník otevře plzeňská kapela LAKUNA - akordeon, banjo, kytara, housle, basa, bicí a svérázná zpěvačka, obklopená ostřílenými muzikanty z kapel Ponožky Pana Semtamťuka, Pod Černý vrch ... Hudba ne nepodobná směru Radůza či Traband. Je jasné, že o téhle kapele bude do budoucna nepochybně slyšet. Nenechte si je utéct, neb vězte, že by to byla opravdu škoda!


Poté se na scéně zjeví legendární básník podzemí J.H. Krchovský se svou kapelou KRCH OFF. Kapela právě chystá své druhé album a je tedy jasné, že uslyšíme nejen staré hity, jako Procházka urnovým hájem, Neděle smrtná či Kyselina, ale i zbrusu nové kusy z připravovaného cd. Texty Krchovského zhudebnilo mimo PPU a Mejly Hlavsy i nemálo dalších hudebníků a kapel a patří už ke skutečné klasice žánru. Kdo nezná verše Krchovského, snad ani neví, co je život, natož co přijde po něm.


Třetí kapelou letošního PODVINÍ nebude nikdo jiný, než legendární KRÁSNÉ NOVÉ STROJE! Šílený výtvarník, dirigent a strojník Stanislav Diviš roztáčí své krásné a nové stroje na plné obrátky a přitom tančí svůj bizarní tanec vloček. Kultovní kapela 80-sátých let neztratila nic ze svého nenapodobitelného půvabu a je jedno, budete-li na ně tančit na svých či cizích nohou, ale jedno je jisté - budete tančit! Evergreeny jako Felície, Cíchy, Tanec vloček či Palmovka rozhýbou nohy i mrtvým sochám, natož méně odolným jedincům. Vzhůru na parket, přátelé!


Předposlední kapelou večera bude BBP - podzemní orchestr. Podivné hudební těleso, které patří k tomuto festivalu stejně jako postava krysaře, svolávajícího svůj věrný "lid" na jeho půvabném plakátu. Čtrnáctihlavá saň z podzemí předloží vašim zrakům i slechům pěknou porci písní, které uslyšíte tak maximálně na vlnách Radia 1. V nástrojovém obsazení nechybí viola, flétna, kaprova pila, klarinet, saxofon, různá železa a dřeva, metalofon ... ale konec konců ani běžnější až klasické beatové nástroje. Veselé taneční kusy i ponuré, pomalé valčíky, jak se sluší na tomto podvinném plese. A lehce plastický sound tohoto orchestru bude křehkou předzvěstí toho, co přijde poté.


Závěr večera v Podviní už bude patřit kultovní kapele Mejly Hlavsy PŮLNOC! Mejla založil tuto kapelu v roce 1988, poté, co pochopil, že za stávajícího politického režimu si s PPU už nikdy v Čechách veřejně nezahraje. Nakonec se v ní objevilo pět členů z poslední sestavy Plastiků (která bohužel nikdy nevystoupila) - M. Hlavsa, J. Janíček, J. Kabeš, T. Schilla a překvapivě i zpěvačka Michaela (Pohanková - Němcová). Temný dívčí vokál ala Nico ve spojení s Mejlovou hudbou vytvářel něco vskutku magického. Půlnoci se kupodivu ještě před listopadem 89 podařilo i vycestovat na turné do USA a po revoluci, v roce 1991, dokonce natáčí v New Yorku své druhé oficiální album City of Hysteria. Po doočení americké desky dochází k personálním změnám a kapela se zhruba po dalších dvou letech hraní rozpadá.

Mezitím dochází ke vzniku a zániku kapely FICTION, ale hlavně v roce 1997 i k jedinečnému vystoupení PPU v původní sestavě, včetně z kanadského exilu se vrátivšího saxofonisty Vráti Brabence, a to pro Chartu 77 a Václava Havla. Plastici nakonec obnovují činnost a dokonce chystají písně pro novou desku, když 5.1. 2001 Mejla Hlavsa v nedožitých 50-sáti letech umírá. Nejen pro českou beatovou scénu dochází ke zcela zásadní a nenahraditelné ztrátě.

K desátému výročí mimozemského bytí Milana "Mejly" Hlavsy se díky vydavateli Mr. Lábusovi a jeho nakladatelství Guerilla Records podaří dát dohromady kapelu PŮLNOC, a to téměř v původním složení, aby zahrála na křtu 2cd archivních živých nahrávek "Kniha noci". Kapela se po nadšeném přijetí rozhodla, že bude ještě nějaký čas vystupovat, aby vzdala zaslouženou poctu svému zesnulému zakladateli. A protože se už na začátku svého malého comebacku členové domluvili, že budou hrát toliko a výhradně původní půlnoční Mejlovy písně, bylo dopředu jasné, že nic nového už bohužel nevznikne a kapela musí někdy skončit. A nám je tedy velkou ctí, že poslední koncert obnovené kapely PŮLNOC se uskuteční právě tady, na závěr festivalu PODVINÍ 2014. Buďte u toho, přátelé!!!


P.S.: Pojízdná prodejna POLÍ PĚT www.polipet.cz s alternativní hudbou a literaturou, kterou jinde nenajdete, bude samozřejmě rovněž přítomna.


Sledujte naši stránku na facebooku, ...


Informace a fotky týkající se starších ročníků Podviní najdete zde:www.konstantin.cz/podvini/starsi.htm
Hosting sponzorsky poskytuje Altairis, jednička v ASP.NET!