FESTIVALY PODVINÍ A FOLKOVÉ PODVINÍ

HLEDÁNÍ NEJEN NA PODVINÍ:
 

Podviní - festivaly pod širým nebem - rocková i folková muzika v krásném parku v pražských Vysočanech - starší ročníky...S OSMNÁCTKOU NA KRKU aneb Open Air Festival PODVINÍ 2017

VLTAVA
BBP - podzemní orchestr
KILL THE DANDIES!
MCH BAND
RED NOSE


Je to tak, přátelé, sem tam se kupodivu i festivaly dožívají své plnoletosti. A letos je to případ i Open Air Festivalu PODVINÍ, který slaví rovný osmnáct let své existence. Tento kulturně rockový hodokvas našeho Devátého pražského obvodu a Nakl. RAT se stal už půvabnou tradicí kulturního života Prahy 9 a za alternativní a nekomerční hudební scénou sem jezdí i řada spřízněných nejen z celé Prahy, ale i jejího širokého a dalekého okolí. Festival si za ta léta získal širokou řadu svých věrných především svou netradiční dramaturgií, kterou se výrazně liší od valné většiny ostatních festivalů. A navíc se toto rockové odpoledne a večer odehrává v překrásném prostředí přírodního vysočanského parku, což mu rovněž dává neopakovatelnou atmosféru.

A co že nás čeká na letošním vysočanském alternativním hodokvasu?

Festival zahájí rocková formace RED NOSE, jejíž kořeny sahají až do roku 1991. Zajímavostí kapely je mj rovněž skutečnost, že v ní svého času fungoval i bubeník legendárních Wohnout. Další půvabností tohoto souboru je, že svého času natočil CD "Valetol", podobně jako BBP - podzemní orchestr, který přivedl před lety na svět CD s více než půlhodinou kompozicí "Valetolman". Nechme se tedy překvapit, jaký lék okouzlil mládence pro tento večer a co kapela v klasickém obsazení basa, bicí, kytara předvede svému lidu v údolí říčky Rokytky.

Jako druhá vystoupí skutečná legenda alternativní a nezávislé scény, a to sice skupina MCH BAND, s nefalšovaným otcem české alternativy Mikolášem Chadimou. Jeho jméno a jeho kapely patří k tomu nejlepšímu a nejzásadnějšímu, co u nás vzniklo. A to jak v dobách totality, tak i v divokých časech porevolučních a konec konců, toto tvrzení lze směle datovat až do dnešních časů. MCH Band je vlajkovou lodí, ale hned za ní jsou v závěsu MCH TRIO (vystupující ve velmi proměnlivém počtu hudebníků) a další projekty, kterých se neúnavný MCh zúčastňuje. V současné době se se svými kapelami zabydlel na dobré adrese Guerilla Records, v jejíž produkci naleznete snad všechny jeho poslední projekty, a to v úhledném CD balení. Skvělá muzika, plný počet hvězdiček a nezbývá, než se těšit na pořádnou porci alternativy!

Třetí kapelou bude rovněž legenda, tentokráte psycho a garážového rocku, kultovní band KILL THE DANDIES! Jejich ostře řezaný psychadelický koktejl je taneční hudbou pro podzemní parkety s vůní pekla a tančí se až do posledního dechu. Kapela sice loni prošla personálními změnami, ale kormidlo dál pevně drží Hank Manchini, a nové i starší písně zdobí jeho šílený vokál, leč i půvabně magický hlas La Petie Sonji. V nových skladbách najdeme snad více melodie, ale to rozhodně není na závadu. Letošního května v pražském Futuru kapela pokřtila své nové album "Ron Ron Ron", které bude nepochybně součástí programu. Vážení přátelé, vstupte na parket, peklo začíná!

A předposlední kapelou tohoto večera bude rovněž ďábelské uskupení, které se už více než třicet let řadí k místním patriotům, a to sice BBP - podzemní orchestr. Tato snad stohlavá saň je od nepaměti ukryta v hlubinách proseckého podzemí a čas od času vylézá i na světlo boží. A tak tomu bude i tohoto večera! A konečně zpráva zásadního charakteru: BBP - podzemní orchestr po dlouhých deseti letech přivádí na svět zbrusu nové a dlouho očekávané studiové album "Je čas"! Nové CD vyjde na staré, dobré značce Guerilla Records, jak se nejen sluší, ale i patří!. Bude pokřtěno během měsíce října, a to za účasti přátel KNS. Melodické i disharmonické písně podzemí, citlivě obarvené zvuky kytar, bubnů, basy, klarinetu, saxofonů, kaprové pily, trubek, příčné flétny, violy, kláves, xylofonů ... Je čas se těšit na slušnou porci podivných evergreenů, které neodnese čas! Papírové boty nejsou pro tanec vhodné.

A závěr večera už bude patřit skutečným klasikům, kteří mají na svědomí takové hity, jako Prasátko, Kapitán pejsek, Básník les, Marx, Engels, Beatles a horu dalších pecek a fláků, nebojím se říci, dnes už téměř lidových písní, které zdobí krátké a křehké jméno VLTAVA. Legendární hitmakeři mají na svém kontě šest studiových alb a poslední z nich, "Čaroděj". se objevilo na pultech a kapelovém playlistu teprve loňského roku. Robert Nebřenský a jeho mládenci jsou skutečnou perlou k osmnáctým narozeninám tohoto festivalu PODVINÍ. Poetika souboru nemá v Čechách konkurenci, protože takový, jako Vltava, není prostě nikdo! Nechme se tedy unášet Vltavou a jejími melodiemi v lodičkách z nesmrtelných pecek až do hlubokého moře noci.

Přijďte s námi oslavit narozeniny, které za to stojí! A tradice navíc: VSTUP VOLNÝ!

Pjekné písně, pivo, limo i ohnivá voda, vše zajištěno v dostatečném množství.

Naviděnouuu v Podviní, přátelé!
FOLKOVÉ PODVINÍ 2017

čtvrtek 15.6. od 16:30
v kamenném hradišti vysočanského přírodního parku
(7 min. od metra Českomoravská)

Miroslav PALEČEK
MODROTISK
Martina TRCHOVÁ a TRIO
Slávek JANOUŠEK
      + Radim ZENKL
           + Luboš VONDRÁK
NEŘEŽ

Fotogalerie Konstantinova jest k nahlédnutí zde: http://www.konstantin.cz/podvini/folk17/ČTRNÁCT LET POD KOŘENY DO NEBE aneb FESTIVAL FOLKOVÉ PODVINÍDrazí přátelé, už 14 let je vysočanský přírodní park zemí folku, bluegrassu a trampské muzice zaslíbenou. Kamenné hradiště se stromem, jehož kořeny ční vzůru k nebesům, už zažilo taková jména jako jsou Spirituál Kvintet, Jiří Suchý, Hop Trop, Máci, Druhá Tráva, Nezmaři, Miki Ryvola, Paběrky, Pavlína Jíšová, CK Vocal, Vladimír Merta .. a dlouhou řadu dalších, kteří tímto festivalem za ta léta prošli a zaryli se hluboko do naší i vaší paměti a srdce. A je tu další rok a s ním program, který nejen že rozhodně stojí za vidění a slyšení, ale který vás především nepochybně potěší!

Jako první vystoupí písničkář, jehož jméno má většina z nás neodmyslitelně spojené s legendární dvojicí Š+G a divadlem Semafor, a to sice Miroslav PALEČEK. Tato polovina dua Paleček - Janík vystupuje nyní sólově a v roce 2015 si, možná ku kulatým narozeninám, natočil půvabné CD "Ježkárny". Patnáct klasických písní z repertoáru W+V a Jaroslava Ježka. Je tedy jasné, že i tyto evergreeny budou součástí repertoáru, který na vás toto odpoledne čeká.

Jako druhý se na pódiu objeví MODROTISK, neboli věru slavné jméno české bluegrassové scény. Kapela, která už přes třicet let brázdí nejen tuto zem, má na svém kontě šest řadových alb a v jejich repertoáru mimo tradičního bluegrassu najdeme i a cappela zpívané gospely, písně s kořením swingu, či písně folkové. Tato pětičlenná bluegrassová formace se také může pochlubit tím, že její člen byl několikrát vyhlášen jako nejlepší hráč na foukací harmoniku v ČR. Pánové ale nespí na vavřínech a letos přivedli na svět zbrusu nové cd "Z cest", které bude na místě jistě k mání. Pořádná porce modré trávy vám jistě přijde k duhu a je jasné, že toto vystoupení bude jednou z třešniček na letošním festivalovém dortu!

Po bluegrassovém nášupu pódium opanuje slečna s nádherným hlasem, jakých u nás věru není mnoho, a to sice Martina TRCHOVÁ se svým TRIEM. Patří bezesporu k tomu nejzajímavějšímu a nejlepšímu na české, a ani nevím, mohu- li dnes ještě říci, folkové scéně. V loňském roce vydala se svým triem vskutku nádherné cd "Holobyt", které je asi výstižnější označit jako šansonové, s příchutí jazzu. Je to jedno z mála českých cd, které opravdu stojí za to mít doma! Je nám ctí, že tato slečna a její trio se za dobu existence festivalu objevila na scéně už několikrát, protože je to vždy nezapomenutelný zážitek. Letos kapela vystoupí i s hostujícím hráčem na dechové nástroje. Bylo by velkou chybou si nechat toto vystoupení ujít.

Vždy je dobré mít na festivalu nějakou perličku a tou naší je letos český excelentní a světově uznávaný hráč na mandolínu Radim ZENKL. Hudebník, žijící od roku 1989 v USA, posunul hranice tohoto nástroje k jazzu, vážné hudbě world music či flamengu. V Americe spolupracuje s takovými esy jako je např. Béla Fleck či Davidem Grismanem. U nás si mezi jinými zahrál s Hradišťanem, Vlastou Redlem, Máky či skupinou Buty. A s panem Jaroslavem Samsonem Lenkem natočili v roce 2010 společné cd "Troubadour Tour" a odehráli nemálo krásných koncertů. A když toto velké jméno spojíme s dalším legendárním písničkářem Slávkem JANOUŠKEM a jeho kolegou Lubošem VONDRÁKEM, je víc než jasné, že nás čeká něco zcela výjimečného! Když si tito pánové zahrají společně, budou i písničky a skladby, které známe, posunuty do jiné dimenze. Hovořit dlouze o S. Janouškovi je zcela zbytečné, neboť jeho jméno je jedním ze základních kamenů českého folku. Zkrátka klasik mezi klasiky. Nezbývá, než se těšit, co vzejde z tak výjimečného setkání a magie tohoto večera.

A závěr letošního čtrnáctého ročníku už bude patřit legendární kapele NEŘEŽ, neboli Nerez s háčky. Vtipná přesmyčka původního názvu jedné z nejlepších folk-rockových kapel v Čechách. Pánové Zdeněk Vřešťál a Vítek Sázavský, už bez Zuzany Navarové, dali v roce 1997 dohromady kapelu, která doprovázela nejprve Jarka Nohavicu a v roce 1998 natočila první samostatné cd s názvem Neřež. Obsazení kapely se léty měnilo, ale zakladatelské duo bylo vždy pevně na svém místě. Toto pokračování legendárního Nerezu přivedlo na svět už několik nových a krásných alb, ale nikdy nezapomnělo na nerezavějící evergreeny původního souboru. Lidé jsou bohužel smrtelní, leč mnohé písně těchto autorů naštěstí nikoli. A tak se těšte, že tiché vysočanské údolí tohoto letního večera naplní nádherné písničky Nerezu a vy můžete být nejen u toho, ale můžete i sami ke kapele přiložit svůj hlas. A nezbývá než věřit, že z nebe nás bude poslouchat i sama Zuzka Navarová, která měla tenhle svět a tyhle písničky prostě ráda.
Naviděnou v Podviní, přátelé!


Open Air Festival PODVINÍ 2016

8.9. od 16:30 v přírodním parku vysočanského Podviní

STO ZVÍŘAT

BBP - podzemní orchestr

Phil SHÖENFELT and SOUTHERN CROSS

ZUBY NEHTY

TRABANDITA A REVEREND
(Jarda Svoboda a Fanda Holý)

Skvělej večírek, dobře že jste přišli!
Objednávka počasí letos vyšla skvěle, takže vás bylo hodně, atmosféra vynikající, díky!
Děkujem i kapelám za nasazení a radost, a samozřejmě Jardovi za skvělej zvuk.
Ještě tak přesvědčit pivo, aby tolik nepěnilo, protože stánků bylo dost a stejně se stály dlouhý fronty, no co naplat, ale upravovat počet stánků den předem podle předpovědi počasí, to asi hned tak nepůjde... :-)

Fotogalerie ještě není úplná, ale nějak nezbejvá čas, tak přijďte za nějakej den. A přidejte si Podviní na facebooku, at nepropásnete příští ročník...         

Rocková říčka Rokytka protéká vysočanským údolím a přírodním parkem Podviní už rovných sedmnáct roků, neboť právě tolik slaví stejnojmenný festival alternativní a nezávislé rockové scény PODVINÍ. Tento festival Devátého pražského obvodu a nakl. RAT má díky svému nekomerčnímu zaměření pevné místo v kalendářích svých věrných, a to nejen pražských, ale i přátel ze všech možných koutů celých Čech a Moravy. A z přiloženého programu je víc než jasné, že i letos je nepochybně na co se těšit a dost důvodů, proč si nenechat tento rockový večer v půvabném prostředí přírodního parku rozhodně ujít.

Celý festival zahájí vystoupení dvojice podivných pistolníků TRABANDITA A REVEREND, neboli šerif dočasně zaparkovaného Trabandu Jarda Svoboda a svatý muž banja a beatové kytary Fanda Holý. Oba pánové nedávno pokřtili svá sólová alba, kde si navzájem ani ne tak hostují, jako hrají. Jardovo CD nese skromný název "Solo" (Indies) a mimo zpěvu zde hlavně obsluhuje své oblíbené harmonium, na které hraje koneckonců i na CD páně Fandy Holého "Konec cesty" (Polí5). Obě desky k sobě tak nějak patří, a proto i turné je společné a v rámci programu znějí písně obou kum-pánů. Je možné, že program zpestří ještě nějaký zajímavý host, ale to už by byla toliko třešnička na dortu. Tichem se nesou slova a melodie z krajiny života, srdce a snů, které si v sobě nese každý z nás. Stačí jen zavřít oči a poslouchat.

Po tomto křehkém úvodu zaduní z pódia temný sound dnes už věru legendární postavy pražské nezávislé rockové scény, a to sice Phila SHOENFELTA a jeho kapely SOUTHERN CROSS. Hudební pouť tohoto pražského Nicka Cavea či Huga Racea vedla z rodného Spojeného Království do USA, kde hrál se svou post- punkovou kapelou Khmer Rouge. Po divokých punkových letech se vydal Phil na sólovou dráhu, až ho nakonec toulavé boty přivedly i do Prahy magické a tady se, naštěstí pro nás, rozhodl zůstat. V srpnu roku 2014 v žižkovské hospodě U vystřelenýho voka oslavili SOUTHERN CROSS s Philem 20 let své existence a z tohoto koncertu vzniklo i podařené live CD "The Bell Ringer", které bude na místě nepochybně k mání. Kapela na festivalu PODVINÍ zahrála už před lety, byť v mírně odlišném složení, a sám Phil tu vystoupil ještě v roce 2013 i se svým australsko-anglickým uskupením DIM LOCATOR. Oba koncerty byly skvělé, tak je víc než jasné, že i letos nás čeká velmi příjemný večer!

A poté zaplní pódium jedna z bezesporu zásadních kapel osmdesátých a devadesátých let, a to sice legendární dívčí band ZUBY NEHTY, a navíc v původním, toliko dámském složení. V roce 2014 vydala děvčata, s baskytaristou Janem Maxou - zakládajícím členem kultovního uskupení 69, po dlouhých 15 letech další skvělé řadové album "Kusy". Obsahuje 13 nových písní, které jsou tzv. zubonehtí klasikou. Jsou něžné, divoké, ostré, umí seknout, ale i pohladit a otevřít dveře skrytých citů a pocitů. Za albem stojí coby producent Miroslav Wanek z UJD, což je dostatečná záruka toho, že album nejen šlape a je skvělé, ale i po zvukové stránce je víc než v pořádku. Dámy natočily po letech další výbornou desku a každý, kdo Zuby Nehty zná, ví, že v jejich živém podání je divoká krása nejen v písních, ale i v těchto půvabných, téměř nestárnoucích kočičích šelmách české alternativní scény. Toto zboží netřeba chválit, je skvělé a všichni to ví!

Předposlední kapelou bude početnější hudební těleso v temnějším ladění, místní podzemní patrioti a hitmakeři pohřebních diskoték, BBP - podzemní orchestr.> Tito pánové a tyto dámy naplní jukebox vaší touhy a nesplněných přání až po okraj a nasypou mezi vás sérii svých podivných evergreenů k tanci i nehnutosti. Vždyť trocha veselí na poslední cestě neuškodí! Na jaro příštího roku chystá podzemní orchestr vydání nového CD "Je čas", a to sice na kultovním domácím labelu Guerilla Records. Tudíž zazní staré hity i zbrusu nové kusy, pro chystané album. Až čtrnáctičlenný orchestr bylo možné v létě spatřit kupříkladu na festivalu Litoměřický kořen či u Skaláka na Magorově Vydří. Hudba této početné formace má s komerční scénou asi hodně málo společného a tak nezbývá, než se těšit na pořádnou porci alternativy, na kterou tančí stateční.

A zlatým hřebem večera se stane vystoupení pekelné kapely STO ZVÍŘAT! Loni oslavil tento divoký ansámbl rovných 25 let své existence, a to sice obřím koncertem v přeplněné, tančící Lucerně. Na tomto koncertě vystoupila i dlouhá řada hostů, kteří během onoho čtvrtstoletí v kapele hráli. Bylo neuvěřitelné vidět, jak se celá stará paní Lucerna vlní v základech a v rytmu divokých zvířecích songů. Skutečné čtyřhodinové peklo bez přestávky, ale peklo plné radosti a divokého tance. Konec konců každý koncert tohoto seskupení je skvělá show, kdy nemusíte tančit, neboť vaše nohy i ruce to učiní za vás. Na tuto muziku stát a nehnout ni brvou může snad jen hluchý a slepý! Kapela má na kontě řadu skvělých desek (loni vydala své zatím poslední album "Ministerstvo mýho nitra") a v zásobníku pecky pro několik generací, včetně zvířecích dětí (album "Tlustej chlapeček se včelou v kalhotách"). Skvělá muzika a navíc geniální generační texty Tomáše Belka staví kapelu mezi to nejlepší, co je možné na naší hudební scéně a pódiích vidět a slyšet. Dámy a pánové, zadejte se. Bude se tančit!

Na festivalu nebude tradičně chybět ani pojízdná prodejna POLÍ5 (www.poli5. cz(http://www.poli5.cz/)) s alternativní hudbou a literaturou, kterou jinde nekoupíte.

Co říci více? Na viděnou v Podviní, přátelé!


FOLKOVÉ PODVINÍ 2016 ve čtvrtek 9.6. od 16:30

Tradičně v kamenném hradiště vysočanského přírodního parku
(7 min. od metra Českomoravská)

D.N.A. (Brno)
LAKUNA (Plzeň)
COP (Plzeň)
VAŠEK KOUBEK s kapelou
Vladimír MERTA + Jan HRUBÝ + Ondřej FENCL

"
Fotogalerie k dispozici po kliknutí na některou z fotografií...

FOLKOVÉ PODVINÍ A JEHO VĚRU POVEDENÉ ČÍSLO TŘINÁCT

V předprázdninovém čase se v kamenném hradišti přírodního parku vysočanského Podviní sešli už potřinácté příznivci folku, trampské a bluegrassové muziky. A můžeme si asi skromně přiznat, že zdaleka nejen z celé Prahy, ale i jejího širokého a dalekého okolí. Návštěvníky zaplněné celé údolí jasně hovořilo o tom, že tento festival si své dobré jméno nehledá, ale už ho dávno má.

O tom, že rozhodně i na tomto ročníku FOLKOVÉHO PODVINÍ našeho Devátého pražského obvodu bylo na co se těšit, dívat a hlavně co poslouchat, není věru pochyb. A i když z původního programu na poslední chvíli vypadl ze zdravotních důvodů Vladimír Mišík, nečekalo toho večera návštěvníky žádné velké zklamání. Narychlo se podařilo domluvit za Vláďu Mišíka a jeho ČDG velmi příjemnou a adekvátní náhradu, a to sice pana Václava Koubka s celou jeho kapelou.

A tak si lidmi zaplněné kamenné hradiště postupně vychutnalo D.N.A. Brno, plzeňskou kapelu LAKUNA, Václava KOUBKA s jeho bandem, bluegrassový plzeňský COP a na závěr zahrálo do šeřícího se večera TRIO Vladimíra MERTY, v němž nechyběl legendární houslista Jan Hrubý a kytarista a hráč na klávesy Ondřej Fencl. V několika písních je navíc doprovodil jejich řidič, hostující hráč na harfu, což bylo věru příjemné zpestření. Je- li někdo ve světě folku skutečnou legendou, pak je to právě Vladimír Merta, který letos oslavil svých neskutečných sedmdesát. A když na závěr vystoupení zahráli tito pánové do ticha píseň Praha magická, nebylo už co dodat.

Třináctý ročník byl i díky Vám povedený a krásný, ale už je za námi a nám nezbývá, než se těšit, co nás čeká na FOLKOVÉM PODVINÍ 2017.

Těšíme se na viděnou za rok, ve stejnou dobu na stejném místě, přátelé!PODVINÍ 2015

Open Air Festival

10.9. od 16:30

Lenka DUSILOVÁ & BAROMANTIKA
BBP - podzemní orchestr
DUNAJSKÁ VLNA
PLEASE THE TREES
Andrej POLANSKÝ & Emül LANGMANZačátek měsíce září patří na Praze 9 už tradičně festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ v přírodní parku ve Vysočanech. Tento festival se za šestnáct let své existence už dávno zařadil mezi kulturní tradice našeho Devátého obvodu.

Letošní ročník zahájí vystoupení dvojice Andrej POLANSKÝ + Emül LANGMAN. Přestože z pódia hraje toliko viola a bicí, díky smyčkám a dalším efektům těchto dvou zvukových mágů slyšíte plnohodnotný zvuk kapely, kterému nic nechybí. Projekt je poctou Mistru Lou Reedovi a kapele The Velvet Underground. Nápadité cover verze jsou přitom skutečnou hudební lahůdkou, a to zdaleka nejen pro ctitele VU. Jejich přepracování písní legendárních VU je svébytným hudebním dílem, které by původní autory nepochybně potěšilo. Tato "kapela" nedávno pokřtila i své první a velmi povedené CD "CONTRACKTION", které bude na místě nepochybně k mání. Nezbývá, než zmíněné CD i samotné živé vystoupení více než vřele doporučit!

Po melodicko-psychadelické ozvěně sametového podzemí se na scéně objeví další téměř kultovní soubor naší indie scény, a to sice uskupení PLEASE THE TREES. Kapela má na kontě nejen několik dost podařených alb, ale i pěknou řádku odehraných koncertů doma i v cizině. Syrový kytarový zvuk její současné podoby a pekelné taneční kreace frontmana Václava Havelky, známého i z dalších alternativních projektů, vás bezpečně nenechají nudit, natož snad usnout. Dá-li se něco označit nálepkou "velmi slušnej nátěr", pak hudba Please The Trees k tomu rozhodně patří. Nezbývá, než popřát příjemný poslech.

A poté se se skřípotem otevřou dveře do historie a z nich vystoupí nejen stín, ale především skvostná hudba a písně kultovní kapely 80-sátých a 90- sátých let DUNAJ. Po letech se opět sešli pánové Ostřanský a Václavek a za strojově přesného doprovodu bicích Michaely Antalové vytáhli z hrobu písně té nejlepší brněnské klasiky. Zkrátka Moravu i Čechy začalo zase oblévat beatové dunění, kterému se protentokrát říká DUNAJSKÁ VLNA. A mezi mraky na to všechno skelným pohledem hledí bezedné oko legendárního dunajského pěvce Jiřího Kolšovského. S hlavou v oblacích a v troskách svého cylindru si v roztrhaných černých střevících podupává do rytmu a jeho mrtvé rty se neslyšně pohybují, polykajíce vzduchem letící slova. A tam dole se v divokých i něžných vlnách valí Dunaj. Buďte u toho! Poslouchejte a tančete na písně, které si věru nezaslouží zapomnění!

Jako čtvrtí, a předposlední z kapel tohoto večera, se na pódiu objeví pánové a dámy z podzemního orchestru BBP. Toto podivné hudební těleso stále ještě pracuje na novém albu "Je čas", které by snad konečně v příštím roce mělo spatřit světlo světa. Veselé i smutné písně pro ty, kterým nezbývá, než ještě alespoň chvíli pobýt na tanečním parketu života. A snad i proto zde téměř v premiéře zazní také zbrusu nová skladba "Labutě z Valdic", věnovaná Ivanu Martinu Jirousovi, řečenému Magor. Ta a další pohřebně-taneční evergreeny naplní večer tou podivnou melodií, na kterou tančí ti, kteří už zapomněli proč. Pojďme zapomenout a tančit pro ten okamžik, který sice jednou skončí a zmizí, ale právě teď je tady. Neboť i pomalé písně bijí v rytmu našich srdcí. Pojďme tančit v rytmu našich posledních valčíků.

A závěr celého večera už bude patřit jen Lence DUSILOVÉ a její kapele BAROMANTIKA. O jedinečnosti hlasu této zpěvačky netřeba vésti dlouhé spory, vždyť ho neváhali vzít do svých služeb takové kapely jako Čechomor, Wohnout ... Prošla mnoho cest a spolupracovala s kdekým, ale teprve před pár lety v sobě našla tu pravou cestu, která nese jméno Baromantika. Našla ji i sama sebe. Lenka s touto kapelou už natočila a vydala dvě výborná studiová alba a jeden live koncert. A jediné slovo, kterým se dá jejich hudba charakterizovat, je "SKVĚLÁ"! Kdo nevěří, ať se přijde přesvědčit, a kdo ví a věří, přijde právě proto, aby o to nepřišel!

Nádherná tečka za šestnáctým ročníkem tohoto půvabného festivalu, který je opravdu jiný, než většina ostatních, a který nás hlavně teprve čeká!

Co říci více? Snad jen: NAVIDĚNOU NA "PODVINÍ 2015", PŘÁTELÉ!
             dr. Otto Sepl


p.s.: Na festivalu nebude, mimo jiných, chybět ani pojízdná prodejna POLÍ PĚT (www.polipet.cz(http://www.polipet.cz/)) s hudbou a literaturou, kterou jinde nekoupíte.Podporujte české výrobce, nakupujte na ověřeném e-shopu České výrobky - www.ceskevyrobky.cz
O reklamě na stránce Podviní si přečtěte zde...


FOLKOVÉ PODVINÍ 2015

4.června 2015 od 16:30

12. ročník festivalu věnován Mistru zvuku René Caisovi (1963 - 2015)FOLKOVÉ PODVINÍ 2015

Scarabeus, Ztracené iluze, AG FLEK, Pavlína Jíšová a přátelé, HOP TROP

Skvělé letní počasí, výtečná sestava kapel, spousta lidí, slušný zvuk, docela snesitelé fronty na pivo (vyzdvihuju skvělého Slepého krtka z Ujkovic, fakt ňamina převeliká), jo, letošní Folkové Podviní hodnotím velmi velmi dobře. Koukněte na fotky...    Konstantin

HOP TROP - 35 let - PAVLÍNA JÍŠOVÁ a přátelé - AG FLEK - ZTRACENÉ ILUZE - SCARABEUS

A zase jsme, přátelé, stejně jako festival našeho Devátého pražského obvodu FOLKOVÉ PODVINÍ, o rok starší. Ale mimo starostí, nás čeká sem tam i něco příjemného, na co se může člověk těšit. O tom, že dvanáctý ročník festivalu bude patřit právě k těm věcem příjemným, asi není příliš sporu.

Tradiční setkání přátel trampské a folkové hudby proběhne jako každoročně v kamenném hradišti vysočanského přírodního parku v Podviní.

Letošní ročník budeme bohužel i vzpomínat. Jako blesk z čistého nebe přišla zpráva, že nás nečekaně opustil dvorní Mistr zvuku nejen kapely HOP TROP, ale i našeho festivalu, René Cais. Od prvního ročníku patřil neodmyslitelně k tomuto festivalu a zprává o jeho odchodu byla pro všechny stejně neuvěřitelná, jako šílená. Byl to nejen skvělý zvukař, ale především skvělý člověk a náš kamarád. Proto letos budou hrát kapely nejen pro vás, ale především pro Rendu - čtvrtého ze tří mušketýrů Hop Tropu, který pro vás celých jedenáct let FOLKOVÉ PODVINÍ zvučil, a vždycky skvěle! Pro toho, který, jak správně napsal Samson, byl málo vidět, ale o to více slyšet.

A budeme věřit, že v nebi bude otevřené okno a Renda bude nejen u něj, ale alespoň na chvíli i zase s námi!

Letošní ročník zahájí trampská kapela SCARABEUS, jejíž počátky sahají až do konce šedesátých let. Na legendárním festivalu Porta se v roce 1969 se stali vítěznou skupinou v oblasti trampské písně a rok nato si svůj úspěch zopakovali. V půli sedmdesátých let však kapela přes své úspěchy zaniká. Rok 1998 přináší zásadní změnu - Scarabeus se opět schází, a to v původním obsazení, a začíná zase hrát. Inu, je tu chvíle pro staré trampy a pamětníky.

Druhým z letošních účinkujících bude tříčlenný soubor ZTRACENÉ ILUZE. Mnozí nepochybně netuší, kdože se pod tímto půvabným názvem skrývá. Tedy rozhodně žádní nováčci. Jsou to pánové Vláďa a Bohumil Zatloukalové, neboli kytarová sekce rockové Hudby Praha, a Jamajka Koblicová, rovněž ex Hudba Praha, ale zároveň také legendární zpěvačka kapely MÁCI. Na hudbě a textech Ztracených Iluzí je jasně patrná stopa letité spolupráce s Lubošem Pospíšilem, ale i řadou dalších hudebních formací, kterými pánové a dáma za ta léta prošli. Z těch několika řádků je jasné, že je skutečně nač se těšit!

Poté se na scéně objeví skutečná legenda, a to sice skupina AG FLEK, neboli Blanka Táborská, Ivo Viktorin, Karel Markytán ... Kapelou, která funguje už od roku 1977 prošli za ta léta i taková jména, jako je Vlasta Redl či Radek Pastrňák a nemálo dalších. Jejich desky Tramtárie, Dohrála hudba či Blázni umírají nadvakrát, patří ke zlaté klasice, kterou bychom měli mít doma snad všichni. A ať už máte či nemáte, nechat si utéci jejich koncert v kamenném hradišti vysočanského parku, by byl nejen hřích, ale hlavně obrovská škoda. Asi je zbytečné psát víc, prostě, přijďte se podívat a zazpívat si s kapelou Carpe Diem a další nesmrtelné písně.

I předposlední z vystupujících bude nepochybně jedním ze zlatých hřebů večera. Bude jím totiž PAVLÍNA JÍŠOVÁ a přátelé. Skvělá zpěvačka s jedním z nejvýraznějších hlasů, kterou snad skutečně nelze neznat. Není mnoho takových, kteří by se stejně výrazně a nesmazatelně zapisali do dějin českého folku. Cestu k jejímu věhlasu lemují takové kapely jako Žalman a Spol, Nezmaři, Druhá Tráva ... Těžko hledat lepší osvědčení pro práci v oboru. S Pavlínou Jíšovou vystoupí tradičně její, nejen vskutku krásná, ale i vskutku nadaná slečna dcera, Adéla Jonášová, a Petra "Šany" Šanclová a ... Zkrátka, minimálně tři krásné a zatraceně dobré baby, které stojí za to nejen vidět, ale rozhodně i slyšet.

A zlatý hřeb večera - kapela HOP TROP slaví letos 35 let!!! Ke svému mírně hranatému, leč věru úctyhodnému výročí si pánové nadělili i zbrusu nové cd. Stihli ho ještě natočit a smíchat se svým dvorním zvukařem a neviditelným členem kapely Rendou Caisem. Na CD "HOP TROP 35 LET" je několik klasických evergreenů nejtrampštější z trampských kapel, několik nových, nikdy nevydaných kusů a pak unikátní vystoupení trojice s The Hottentots Orchestra v Karlínském hudebním divadle, v rámci oslavy 30 let Hop Tropu, které je skutečnou třešničkou na dortu. A kde jinde by měli Hop Trop na své pětatřicetiny zahrát, než na festivalu, ke kterému prostě patří!

Těšíme se, že na téhle oslavě narozenin nebudete chybět ani vy, ani my a konec konců, hlavně ani oni!

Naviděnou v Podviní, přátelé!

VSTUP: VOLNÝPODVINÍ 2014


Půlnoc se loučila s diváky, BBP se svým kytaristou, ani v nebi ani v publiku nezůstalo nejen oko suché. Ale i přes ten déšť super koncert se skvělým zvukem i náladou... Pár fotek ke zkouknutí po kliknutí na zmoklé přátele...:

11.9. od 16:30

PŮLNOC (poslední vystoupení)
BBP - podzemní orchestr
J.H.Krchovský & KRCH-OFF BAND
KRÁSNÉ NOVÉ STROJE
LAKUNAAno, přátelé, bude to už popatnácté, co se v přírodním parku našeho vysočanského Podviní sejdou ti, kteří rádi tančí v trochu jiných rytmech a na jinou hudbu, než je běžně ku slyšení z vln komerčních radií a televize. Na rockový festival PODVINÍ, který už léta patří ke kulturní tradici a životu Prahy 9, se sjíždějí příznivci alternativní scény nejen z celé Prahy, ale i z jejího širokého a dalekého okolí. A proč? Protože festival je opravdu trochu jiný,než valná většina všech ostatních festivalů, kde se točí dokolečka stále jen ta samá jména. Milionkrát převařený a provařený program, který vlastně můžete vidět i kdykoli a kdekoli jinde. Přijďte raději ochutnat z trochu jiného soudku a hlavně, přijďte s námi oslavit těch pěkných patnáct let festivalu - bude to stát za to!


Letošní ročník otevře plzeňská kapela LAKUNA - akordeon, banjo, kytara, housle, basa, bicí a svérázná zpěvačka, obklopená ostřílenými muzikanty z kapel Ponožky Pana Semtamťuka, Pod Černý vrch ... Hudba ne nepodobná směru Radůza či Traband. Je jasné, že o téhle kapele bude do budoucna nepochybně slyšet. Nenechte si je utéct, neb vězte, že by to byla opravdu škoda!


Poté se na scéně zjeví legendární básník podzemí J.H. Krchovský se svou kapelou KRCH OFF. Kapela právě chystá své druhé album a je tedy jasné, že uslyšíme nejen staré hity, jako Procházka urnovým hájem, Neděle smrtná či Kyselina, ale i zbrusu nové kusy z připravovaného cd. Texty Krchovského zhudebnilo mimo PPU a Mejly Hlavsy i nemálo dalších hudebníků a kapel a patří už ke skutečné klasice žánru. Kdo nezná verše Krchovského, snad ani neví, co je život, natož co přijde po něm.


Třetí kapelou letošního PODVINÍ nebude nikdo jiný, než legendární KRÁSNÉ NOVÉ STROJE! Šílený výtvarník, dirigent a strojník Stanislav Diviš roztáčí své krásné a nové stroje na plné obrátky a přitom tančí svůj bizarní tanec vloček. Kultovní kapela 80-sátých let neztratila nic ze svého nenapodobitelného půvabu a je jedno, budete-li na ně tančit na svých či cizích nohou, ale jedno je jisté - budete tančit! Evergreeny jako Felície, Cíchy, Tanec vloček či Palmovka rozhýbou nohy i mrtvým sochám, natož méně odolným jedincům. Vzhůru na parket, přátelé!


Předposlední kapelou večera bude BBP - podzemní orchestr. Podivné hudební těleso, které patří k tomuto festivalu stejně jako postava krysaře, svolávajícího svůj věrný "lid" na jeho půvabném plakátu. Čtrnáctihlavá saň z podzemí předloží vašim zrakům i slechům pěknou porci písní, které uslyšíte tak maximálně na vlnách Radia 1. V nástrojovém obsazení nechybí viola, flétna, kaprova pila, klarinet, saxofon, různá železa a dřeva, metalofon ... ale konec konců ani běžnější až klasické beatové nástroje. Veselé taneční kusy i ponuré, pomalé valčíky, jak se sluší na tomto podvinném plese. A lehce plastický sound tohoto orchestru bude křehkou předzvěstí toho, co přijde poté.


Závěr večera v Podviní už bude patřit kultovní kapele Mejly Hlavsy PŮLNOC! Mejla založil tuto kapelu v roce 1988, poté, co pochopil, že za stávajícího politického režimu si s PPU už nikdy v Čechách veřejně nezahraje. Nakonec se v ní objevilo pět členů z poslední sestavy Plastiků (která bohužel nikdy nevystoupila) - M. Hlavsa, J. Janíček, J. Kabeš, T. Schilla a překvapivě i zpěvačka Michaela (Pohanková - Němcová). Temný dívčí vokál ala Nico ve spojení s Mejlovou hudbou vytvářel něco vskutku magického. Půlnoci se kupodivu ještě před listopadem 89 podařilo i vycestovat na turné do USA a po revoluci, v roce 1991, dokonce natáčí v New Yorku své druhé oficiální album City of Hysteria. Po doočení americké desky dochází k personálním změnám a kapela se zhruba po dalších dvou letech hraní rozpadá.

Mezitím dochází ke vzniku a zániku kapely FICTION, ale hlavně v roce 1997 i k jedinečnému vystoupení PPU v původní sestavě, včetně z kanadského exilu se vrátivšího saxofonisty Vráti Brabence, a to pro Chartu 77 a Václava Havla. Plastici nakonec obnovují činnost a dokonce chystají písně pro novou desku, když 5.1. 2001 Mejla Hlavsa v nedožitých 50-sáti letech umírá. Nejen pro českou beatovou scénu dochází ke zcela zásadní a nenahraditelné ztrátě.

K desátému výročí mimozemského bytí Milana "Mejly" Hlavsy se díky vydavateli Mr. Lábusovi a jeho nakladatelství Guerilla Records podaří dát dohromady kapelu PŮLNOC, a to téměř v původním složení, aby zahrála na křtu 2cd archivních živých nahrávek "Kniha noci". Kapela se po nadšeném přijetí rozhodla, že bude ještě nějaký čas vystupovat, aby vzdala zaslouženou poctu svému zesnulému zakladateli. A protože se už na začátku svého malého comebacku členové domluvili, že budou hrát toliko a výhradně původní půlnoční Mejlovy písně, bylo dopředu jasné, že nic nového už bohužel nevznikne a kapela musí někdy skončit. A nám je tedy velkou ctí, že poslední koncert obnovené kapely PŮLNOC se uskuteční právě tady, na závěr festivalu PODVINÍ 2014. Buďte u toho, přátelé!!!


P.S.: Pojízdná prodejna POLÍ PĚT www.polipet.cz s alternativní hudbou a literaturou, kterou jinde nenajdete, bude samozřejmě rovněž přítomna.


FOLKOVÉ PODVINÍ 2014

5.6.2014 od 16:30 hod
11. ročník open air festivalu v kamenném hradišti vysočanského PodviníJIŘÍ DĚDEČEK - ZHASNI - GABRIELA VERMELHO & GaRe - JAROSLAV SAMSON LENK & SLUNEČNO - DEVÍTKA - Pan JIŘÍ SUCHÝ!!!


Jedenáctý ročník Folkového Podviní se opravdu vydařil, jak počasím, účastí i kvalitou. A klobouk dolů před Jiřím Suchým, který vystoupil na našem festivalu po večerním divadelním představení ve svém Semaforu a byl v naprosto nádherné formě.

Nahlédněte do fotogalerie a naviděnou za rok na Folkovém Podviní 2015 nebo už v září na "rockově tvrdším" Podviní 2014Jedenáctý ročník festivalu FOLKOVÉ PODVINÍ zahájí klasik českých písničkářů a velký milovník francouzských šansonů pan JIŘÍ DĚDEČEK. Málokdo z našich písničkářů má takový cit pro jazyk, jako právě tento pán. V časech, kdy vládla v Československu rudá hvězda a neméně rudé ideje, vystupoval Jiří Dědeček v legendárním duu s Janem Burianem. Pak už kráčeli každý svou cestou. On sám natočil za tu dobu slušnou řádku desek, napsal něco knížek a něco jich i přeložil. Mezi lahůdky z jeho tvorby patří bezesporu např. CD "Žalozpěv pro lehký holky" (jím přebásněné texty francouzského písničkáře G. Brassense). Nejnovější titulem Jiřího Dědečka je loňské CD "Kočky z Letný" - písničky o Praze a ... Jeho písně se dostávají k srdci buď ostrým řezem nebo si umějí najít i jiné, méně divoké a přímočaré cesty.

Poté se na pódiu objeví folková kapela ZHASNI z Nového Boru. Tento velmi příjemný soubor má už za sebou dvě regulérní alba "Je to tak nutný..." a novější "Na druhém nádvoří", které bylo v loňském roce nominováno na cenu Anděl v kategorii Folk a Country. Písničky samé jsou velmi příjemný a vlastně křehký folk, a to i přesto, že v obsazení nechybí bicí, ani basová kytara. Krásné melodie houslí, akustické kytary a kláves doplňují decentní perkuse a čistý mužský i dívčí vokál. A zajímavé je, že v této kapele najdeme nyní i bývalou zpěvačku skupiny Šantré Inku Tognerovou. Že je na co se těšit, je jasné nad slunce!

Třetím z letošních účinkujících bude virtuózní houslistka a zpěvačka GABRIELA VERMELHO & GaRe. Ti, kteří chodí pravidelně na vysočanské FOLKOVÉ PODVINÍ, mohli tuto výjimečnou dámu, pohybující s lehkostí sobě vlastní v oblastech jazzu, vážné hudby, muzikálu, rockové alternativy ... i herectví, vidět už před několika lety s její další kapelou Maraca. Ale Gabriela nedávno přivedla na svět hned dvě děťátka. To první vozí v kočárku, a to druhé je její zbrusu nové CD se skupinou GaRe, nesoucí název "GaBaRet". A právě s ním bude nyní k vidění i v kamenném hradišti. Na nové desce zhudebnila texty básníka Jana Velíška a její písně nám otevřou dveře do dávných kabaretů, plných veselí, líčidel i smutku, který se mnohdy ukrývá až kdesi hluboko v duši. Stačí zmínit dvě jména z historie: Kurt Weill a Bertolt Brecht a směr je dostatečně naznačen. Vždyť mezi kabaretními kousky na nové desce nechybí ani úprava legendární písně Mackie Messer. Nechte se touto divokou dámou a jejím ansámblem zatáhnout do zakouřených útrob kabaretů a věřte, že nebudete litovat.

Poté se v duších opět rozjasní a scénu festivalu zaplní JAROSLAV SAMSON LENK a jeho projekt SLUNEČNO. Samson před několika lety natočil s přáteli stejnojmennou krásnou desku, o které dodnes bohužel mnozí ani neví, a k jejímu uvedení odehrál s touto podařenou společností i pár koncertů. Ale vzhledem k množství a vytíženosti účinkujících, nebylo příliš příležitostí vidět tento program živě a v plné parádě. A protože Hop Trop a Samson k tomuto festivalu prostě neodmyslitelně patří, slovo dalo slovo a domluvili jsme se, že by v letošním programu SLUNEČNO rozhodně nemělo chybět! A tak budete mít jedinečnou příležitost vidět na vlastní oči a slyšet na vlastní uši, že se Samsonovými písničkami přichází skutečná pohoda a najednou je slunečno i tam, kde to nejvic potřebujeme. Je to podivně krásný pocit, když člověk poslouchá písničku a zčista jasna v ní najde i sebe. A to pan Samson jako jeden z mála, umí moc dobře. Nezbývá, než se těšit, že bude slunečno!

A snad předposlední z letošních folkových radostí bude vystoupení kapely DEVÍTKA. Na festivalu Prahy 9 je to více než symbolické a je asi jen málo těch, kteří žijí folkovou muzikou a tuto kapelu by neznali, nebo o ní alespoň neslyšeli. Kapela existuje už přes dvacet let a má na svém kontě, jak jinak, devět oficiálních CD. Její členové, mimo své vlastní tvorby, spojily své nástroje, hlasy i síly na dlouhá léta s Pavlem Žalmanem Lohonkou a stali se jeho Spolem. Byl to nepochybně šťastný krok, neboť díky této spolupráci vznikly nádherné desky, jako třeba "Láska a smrt" či "Nápis na štítu domu" a několik další moc pěkných Žalmanových alb, na kterých se významě podíleli a povedli mu je přivést na svět. Ale byla by škoda si nevšímat i vlastní tvorby kapely Devítka, která existovala před Žalmanem a existuje i po ukončení jejich spolupráce. Mimo jiné, nedávno Devítka vydala své živé CD z loňského roku, na němž je rovných jednadvacet písniček. Nádherné hlasy Jindřišky a Honzy Brožových jsou obrovskou devízou kapely a navíc jistotou, že nás večer čeká krásný koncert.

A jak bude vypadat závěr letošního jedenáctého ročníku FOLKOVÉHO PODVINÍ? Dopadne-li všechno dobře a vypadá to, že dopadne, tak se o závěr letošního večera postará sám pan JIŘÍ SUCHÝ a jeho nesmrtelné semaforské evergreeny! Je-li někdo skutečnou žijící legendou, pak je to právě tento klasik! Jeho písně znají opravdu všichni a vzácnějšího hosta na závěr večera bychom si asi mohli jen těžko přát. Kalibru tohoto pána se může rovnat jen málokdo a navíc, nikdo takový mě ani nenapadá. Pan Jiří Suchý je nádherným příkladem toho, že klasici nepatří toliko do čítanek!

A co napsat více? Snad jen, že se těšíme na další krásný večer i Vás,přátelé!

A samozřejmě - VSTUP VOLNÝ!PODVINÍ 2013
čtvrtek 5.9. od 16:30

V přírodním parku Vysočanského Podviní pro Vás zahráli:

 • THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE
 • BBP - podzemní orchestr
 • DIM LOCATOR (GB/Ger/Au)
 • ZUBY NEHTY
 • OTK
 • Co říci a vyhnout se frázím?
  Obloha vymetená, počasí věru letní, mraky lidí a nebe bez mraků, staří rockeři i dorost - a konec konců, i ti nejmladší rockeři, holdující toliko mléku.... Všeho dost a bez pekelně dlouhých front, kavárna Už jsme doma, pivo Slepého krtka i i starého Ferdinanda, čajový stan, stánek Polí pět se skvostnou muzikou i literaturou ... a hlavně - pět porcí dobrý muziky!!!
  Díky, že jste byli v ten pravý čas na tom pravém místě a za rok naviděnou!!!

  Pár fotek po rozkliknutí:

  14 ALTERNATIVNÍCH ROCKŮ V PŘÍRODNÍM PARKU VYSOČANSKÉM

  Drazí a milí, co čert chtěl a nebo nechtěl, ale je to skutečně tak. Už čtrnáctý ročník festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ nám vesele buší na vrátka!

  A těžko by asi šlo, aby se právě festival s tímto jménem odehrál kdekoli jinde, než právě v nádherné scenérii přírodního vysočanského parku.Tento už tradiční kulturní hodokvas, pořádaný Devátým pražským obvodem a RAT, zahájí letos v 16:30 legendární kapela OTK. Dnes už kultovní kapela pražské indie scény, v čele s Ondřejem Ježkem (mj jedním z nejlepších a nejvyhledávanějších studiových mistrů zvuku) funguje už od roku 1988. V roce 2003 obdrželi mládenci od Akademie populární hudby sošku zlatého Anděla, a to za album "Sona a Kuva" v kategorii alternativní scéna. Jejich následující album "Okolo" se v roce 2008 stalo pro změnu albem roku. S Ondřejem Ježkem a jeho pra podivným zpěvem je to jako s Woody Allenem. Máte jen dvě možnosti, buď ho milujete a nebo ho prostě nemáte rád. A věřte, že výrazně lepší variantou je milovat! OTK mají svůj nezaměnitelný zvuk i rukopis, je tedy víc než jasné, že by byla velká škoda nebýt právě letos na festivalu už opravdu od začátku.

  Jako druhá kapela se na pódiu objeví sličné dámy z kapely ZUBY NEHTY. Představovat tuto kapelu je asi opravdu zbytečné a je těžké si představit, že by toto dívčí uskupení v historii naší rockové hudební scény chybělo. Přes punkový PLYN slečny přešly na legendární DYBBUK, aby se z něho posléze staly ZUBY NEHTY. A přesto, že se ve skupině sem tam objeví i nějaký chlap (Marvin, Martin Černý, Jarda Svoboda, Honza Maxa), je jasné, že poetika a kouzlo jejich písní patří toliko rockovým děvám. Písničky jako Mouchy v bytě, Hrob je prázdný, Vodopády, Diamant, Paní I (až tuším čtyři), Kobylka, Noční dítě či svého času velká hitovka Ptáci, chyběly v domácí rockotéce asi málokoho z nás. Jsou to písničky, které hladí po srdci a nebo do něj řežou jako ostré střepy, ale jedno mají společné: kdykoli je radost je slyšet! A mimo starých hitů nás jistě dámy poctí i nějakou novější skladbou, neboť na novou desku ZUBŮ i NEHTŮ čekají už nemálo let asi mnozí z nás.

  Jako třetí vystoupí australskoanglická kapela DIM LOCATOR. Tento soubor povstal z popela legendárních berlínských Fatal Shore, kapely, která přestala existovat po smrti jedné ze dvou ústředních postav, v Berlíně žijícího Australana Bruno Adamse. DIM LOCATOR vystupují od roku 2011, leč, vzhledem k tomu, že dvě třetiny kapely sídlí v Berlíně, hraje toto uskupení v Čechách bohužel jen velmi občasně. V temně laděném bandu se sešli tři výrazné osobnosti světové rockové scény - v Praze již léta žijící "tichý Angličan" Phil Shöenfelt (kytara/zpěv - hrál či hraje v kapelách Southern Cross, Fatal Shore, Khmer Rouge, The Nikki Sudden Band ...), postava rockové scény, bez které by Praha snad už ani nebyla Prahou, a dva berlínští Australané, bubeník Chris Hughes (Hugo Race and The True Spirit, Fatal Shore, Once Upon A Time, Nina Hagen ...) a baskytarista Dave Allen (Hugo Race and The True Spirit, Lunar Lounge ...). Temné shöenfeltovské songy doprovází divoké bicí Chrise Hughese a do pevných kolejí zase bezpečně vrací pevné basové linky Mr. Dava. Hudba ovlivněná kapelami jako jsou např. Caveovy The Birthday Party, Stooges či Can. Je pěkné, mít v Praze skutečnou žijící rockovou legendu - buďme tedy za Mr. Phila rádi! a nenechme si ujít koncert kapely, která za to bezpečně bude stát!

  Předposlední vystoupí místní patrioté, BBP - podzemní orchestr a jeho hosté. Toto podivné, mnohočlenné uskupení patří k tomuto festivalu stejně jako krysař, svolávající svůj věrný rockový lid. Již čtrnáct let plují na tomto korábu pod vlajkou zmíněného krysaře a bdí nad tím, aby si festival udržel svou nekomerční tvář a nestal stejným jako stovky ostatních. Jejich dlouhé kompozice i zpěvné písně, v nichž se potkávají tóny violy, příčné flétny, saxofonu či klarinetu s rachotem kytar, bicích či zvonkohrou xylofonu a ostrým švištěním pily, jsou čímsi mezi šíleným dílem Jana Švankmajera a temnou poezií podzemí. Kapela, i když pozvolna - přece stále, pracuje na nové desce "Je čas", která by měla spatřit světlo světa na jaře 2014, a to samozřejmě u Guerilla Records. Proto mimo starých podzemních evergreenů zazní i kusy zbrusu nové a nepochybně koncert zpestří i několik zajímavých hostů. Nebojte se tančit na melodie posledního valčíku našich životů.

  A pak přijde závěr letošního PODVINÍ 2013 a s ním i THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE! Kapela, kterou a nebo o které neslyšeli pouze hluší. Ale i ti o ní nepochybně alespoň četli. Ať už dobré nebo špatné, ať už pravdu a nebo lež. A že o ní bylo napsáno věru mnohé. Za časů rudé hvězdy nad krajinou Československou se stali nejzatracovanější "hudební" skupinou a příkladem největšího úpadku mládeže. Přesto, i v podmínkách represí a persekucí dokázali Plastici přivést na svět skutečné klenoty české rockové hudební pokladnice, jakými jsou například jejich alba: Pašijové hry velikonoční, Co znamená vésti koně, Egon Bondy's Happy Hearts Club Banned, Hovězí porážka či Půlnoční myš. Jsou to desky, které patří do toho opravdu nejlepšího, co tady v české rockové hudbě vůbec vzniklo. O tom se dají vést spory, dá se s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat! Na skutečnosti samé, věřte či nevěřte, to vůbec nic nemění. Po smrti geniálního a výhradního skladatele PPU Milana "Mejly" Hlavsy, se kapela nakonec rozhodla pokračovat dál. A i když už je hudebně samozřejmě trochu jinde, než byla v letech sedmdesátých, je dobře, že stále existují, protože muzika Plastiků je opravdu jedinečná! Je v ní, a vždycky byla, podivná magičnost, kterou v sobě nemá nikdo jiný.

  Buďme rádi, že "Plastické Lidi z Vesmíru" stále ještě můžeme slyšet naživo a navíc právě v Podviní!!!

  Věru pěkná a vlastně ta nejlepší tečka za čtrnáctým ročníkem festivalu PODVINÍ 2013. Ale to všechno je naštěstí stále ještě před námi.

  A co ještě dodat? Snad jen: NAVIDĚNOU V PODVINÍ, PŘÁTELÉ!!!

  P.S.: Nebude tradičně chybět ani pojízdná prodejna POLÍ PĚT - www.polipet.cz - s jen těžko sehnatelnými lahůdkami ze světa alternativní a nezávislé hudby i literatury.
  Taktéž občerstvení bude dost, účast s dobrým živým pivem přislíbil mimo jiné i jeden z nejmenších pivovarů u nás - Slepý krtek z Ujkovic...  FOLKOVÉ PODVINÍ 2013
  aneb 1O LET FOLKU A TRAMPSKÉ PÍSNĚ V PARKU VYSOČANSKÉM

  Dnes už je nad slunce jasné, že spojení dvou třináctek přináší štěstí. Třináctý rok a třináctý den v měsíci by dávaly tušit smůlu na každém kroku, leč pravý opak byl naštěstí pravdou.

  Jen pár dní před festivalem skončila vodní apokalypsa v Praze, ale hlavně jejím širokém a dalekém okolí. Když tu, po nekonečném čase padající vody, stal se zázrak. Pán Bůh nahoře stiskl ten den vypínač a rozsvítil slunce na plný výkon. Odporno a déšť vystřídalo nádherné letní počasí a výroční, desátý ročník FOLKOVÉHO PODVINÍ byl patrně odměnou všem přítomným za prožitý nekonečný nečas.

  Kamenné hradiště i park se až po okraj naplnilo muzikou, lidmi a navíc sluncem. Buď se tomu říká zázrak a nebo odněkud klika. Víc jsme si skutečně ani nemohli přát.

  A tentokrát se na desátý ročník sešlo tolik hlav a uší, jako dosud nikdy. Snad za to mohlo krásné počasí, snad věru pěkný program, snad přeložená COUNTRY FONTÁNA, snad ..., ale pravděpodobně všechno dohromady a ještě tisíc dalších nepodstatných maličkostí.

  Každopádně se opravdu nedá říci nic jiného, než že se desátý ročník tohoto festivalu vskutku skvěle vydařil. Spokojeným přítomným i sobě to odpoledne a večer zahráli: legendární trampgrassová kapela PABĚRKY, divoké uskupení PONOŽKY PANA SEMTAMŤUKA, šafránový písničkář JAROSLAV HUTKA, červenočerné kvarteto KLÍČ, sám Samson Veliký s malou, osmistrunnou kytárou Matyldou (během svého krátkého vystoupení nechal vousatým kámošem decentně ořezat své nové cd "Van Men Šou Lajf"). A jako zlatý hřeb se na závěr večera na pódiu objevili všichni tři - legendární křižáci trampské písně, kapela HOP TROP. Samson a prává i levá ruka ďábla, pánové Šroub a Huberťák. Večerní tmou zněly písničky, které zná snad každý, kdo alespoň jednou zavadil o les, vlaky a touhu, nenechat se spoutat městem. Písničky, které otevírají ústa i srdce. A tak Tři kříže, Vodáckou holku ... nezpíval jen Hop Trop na pódiu, ale i celé údolí.

  Po deseti letech nezbývá než říct, že "Udělat v Podviní i folkový festival, Jitko, opravdu nebyl špatný nápad!" Více než tisíc spokojených přítomných toho bylo víc než dobrým důkazem!

  Díky i Vám za krásné odpoledne a večer a za rok zase naviděnou, přátelé!!! • * HOP TROP
 • * Jaroslav Samson Lenk - ořez nového živého CD "Van Men Šou Lajf"
 • * KLÍČ (kvartet)
 • * PABĚRKY
 • * JAROSLAV HUTKA
 • * PONOŽKY PANA SEMTAMŤUKA


 • Věřte či nevěřte, i festivaly mají svá kulatá výročí!

  A skoro se tomu ani věřit nechce, leč je to opravdu už deset let, co v kamenném hradišti vysočanského přírodního parku proběhl první ročník festivalu FOLKOVÉ PODVINÍ. Spojení hudby s krásným prostředím parku dává těmto koncertům neopakovatelnou a těžko popsatelnou atmosféru, kterou, aby člověk pochopil, musí zažít.

  Toto příjemné hudební setkání se už stalo nedílnou součástí kulturního života devátého pražského obvodu.

  Festival za 10 let existence ozdobila mnohá zvučná jména: Hop Trop, Spirituál Kvintet, C&K Vocal, Robert Křesťal a Druhá Tráva, Vašek Koubek, Vláďa Merta, Martina Trchová Trio, Paleček a Janík, Nezmaři, Paběrky, Miki Ryvola, Žalman a Spol, Pavlína Jíšová, Máci, Samson a Jeho Parta, Šantré, Petr Kalandra Memory Band...

  A kdože nás čeká na letošním výročním, desátém ročníku FOLKOVÉHO PODVINÍ? Festival zahájí skuteční klasici, a to sice trampgrassová kapela PABĚRKY banjisty Marko Čermáka. Jeden ze zakládajících členů legendárních Greenhorns a otec neméně legendárních White Stars, držitel několika, i světových, hudebních cen, malíř, ale především tramp tělem i duší. Paběrky hrají už od roku 1985 a to ve více méně stále stejném složení. Z jejich kontrabasu, banja, mandolíny, kytary a šesti vokálů můžeme slyšet ty ryzí, pravé trampské písně, co se hráli u ohňů ve zlatých letech šedesátých. Romantiku, o níž mnozí jen zpívají, tito lidé opravdu žijí.

  Jako druhý se na podiu objeví soubor s prapodivným názvem PONOŽKY PANA SEMTAMŤUKA. Žánrově nezařaditelné pětičlenné uskupení, u něhož je označení "crazy" jen slabým náznakem skutečnosti. Jazz, šraml zakouřených lokálů, folk s odérem world-music, i divoké častušky ze Žižkova, Ruska či Mexika ... Hravé songy v podání banja, kytar, akordeonu, trubky, bicích a tuby. Zcela ideální na pohřby, svatby, do cirkusu i řádně zahuleného lokálu, na promenádu do lázní nebo vlastně kamkoli jinam. Stejně, jako jsou nezařaditelní, se hodí kamkoli a nebo nikam. Zkrátka, to se musí vidět a slyšet!

  Poté se na pódiu objeví další legenda, bez které by česká folková muzika nebyla tam, kde je. Písničkář sdružení Šafrán JAROSLAV HUTKA. Jím zhudebněné Sušilovy balady se dávno staly součástí naší národní lidové pokladnice. Začínal už v polovině šedesátých let, vedle Petra Kalandry, Vlasty Třešňáka, a než upadl v nemilost, coby vlasatec a signatář Charty 77, podařilo se mu ještě v Čechách vydat oficiální LP "Stůj břízo zelená" a "Vandrovali hudci". Po letech strávených v exilu se vrací v roce 1989 zpátky domů a vystupuje doprovázen vynikající kytarou bluefectového mistra Radima Hladíka. Píseň "Náměšť" se stala neoficiální hymnou sametové revoluce. A na takové lidi bychom zapomínat neměli. Jsme rádi, že právě Jaroslav Hutka a jeho písničky nebudou chybět ani na našich folkových kulatinách.

  A další perličkou bude bude vystoupení skupiny KLÍČ, která se před lety podivně ztratila z pódií. Nad oblíbenou kapelou se zavřely vody a léta plynula. Ale na jejich písničky nějak nešlo zapomenout. Chyběly asi nejen nám, ale i kapele.

  A hlavně, všichni se občas odněkud a někam vracíme. A tak určitě nejen my máme radost, že se vrací i Klíč, coby kvarteto, a že ho uvidíme a uslyšíme právě v Podviní! A ještě jedna dobrá zpráva - kapela právě dokončuje svoje první DVD, které by se mělo objevit někdy na podzim, a současně natáčí i zcela nové CD chystané na příští rok. Cosi tedy klíčí a i my můžeme mít ten kousek kliky a štěstí a být u toho.

  Poté se už na pódiu objeví maličká kytara a sám Samson Veliký, coby skromný předskokan sám sebe. V krátkém bloku představí několik písní ze svého nového sólového cd "VAN MEN ŠOU LAJF", které bude vzápětí na přání autora, zarytého pohana a přesvědčeného ateisty, místo křtu řádně "ořezáno".

  A aby toho nebylo málo, zjeví se na pódiu i pravá a levá ruka ďábla, pánové Huberťák a Šroub a trojice sťatá HOP TROP začne něžně zatloukat své zlaté hřeby do ticha večera. Písničky o tom, co každý z nás prožil či prožívá, nebo co by minimálně prožít chtěl. Máme je hluboko pod kůží, protože jsou i o nás. Na nic si nehrajou a to je asi ten pravej důvod, proč je máme tak rádi! Je krásný, když člověk cítí, že tomu co slyší, může i věřit.

  Lepší finále desátého FOLKOVÉHO PODVINÍ si těžko můžeme přát! Podběl, Tři kříže, Švorcák, Vodácká holka, Jonatán ... přijďte poznat tu magii a kouzlo večera, kdy se do padající tmy zpívá nejen na pódiu, ale i všude kolem a lidi k sobě najednou mají tak nějak blíž. Jsou to čím dál vzácnější okamžiky. Nechte tedy doma výjimečně vypnutou televizi a přijďte spolu s námi prožít něco, co se v obýváku prožít nedá.

  Zkrátka, přepněte alespoň pro tento večer na živý program! Věřte, že to bude stát za to! Jména letošních účinkujících hovoří více než jasně a nám i vám nezbývá, než se těšit na příjemné setkání!

  Přijďte spolu s námi oslavit desáté narozeniny FOLKOVÉHO PODVINÍ.

  A vstup - VOLNÝ!!!

  dr. Otto Sepl  Jak se na Podviní dostanete? Asi raději nechte auto doma, moc míst k parkování v okolí není, park Podviní je v pěším dosahu od stanice metra Vysočanská směr nádraží Vysočany...

  Jo a dostatek občerstvení je dnes samozřejmostí na každé akci, na Podviní je to navíc za rozumné ceny...  PODVINÍ 2012 - čtvrtek 6.9.2012

  TWISTED ROD * ZRNÍ * The RITCHIE SUCCESS * BBP - podzemní orchestr * FPB / UJD


  PODVINÍ 2012 aneb POŘÁDNÝ TANEC NA ZELENÉM PARKETU
       Třináctý ročník open air festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ se navzdory pověrám spojeným s číslem 13 nadmíru vydařil. Netradiční zaměření festivalu k nám přivádí milovníky nekomerční scény z široka i daleka a bylo vidět, že tento hudební hodokvas už patří mezi skutečné tradice. Beatový lid v širokém věkovém rozpětí zaplnil louku a poslouchal i tančil do rytmů TWISTED ROD, ZRNÍ, THE RITCHIE SUCCESS, BBP - podzemního orchestru a samozřejmě legendárních FPB!
       O tom, že bylo toho večera v Podviní opravdu pěkně a veselo, hovoří, mimo snad více než tisícovky návštěvníků, nejlépe fotografie z večera samého. Celou fotogalerii zobrazíte po kliknutí na některý z obrázků. A nám nezbývá, než se těšit, co přinese příští rok a 14. ročník festivalu - PODVINÍ 2013.  V přírodním parku vysočanského Podviní proběhne už třináctý ročník rockového festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ 2012. Festival už dávno patří k tradici kultury a života devátého pražského obvodu.Díky jeho netradičnímu zaměření ho navštěvují ho lidé nejen ze všech koutů Prahy, ale i z širokého a vzdáleného okolí.


  Letošní ročník zahájí rock"n"roll / rockabilly band TWISTED ROD. V klasickém a zcela postačujícím obsazení kytara, bicí, kontrabas válcují tito tři mládenci s přehledem pódia i tančící slečny a pány, co se dostanou do jejich nebezpečné blízkosti. Své i vypůjčené hity pálí do éteru s jistotou rock"n"rollových střelců, kteří nemají ve zvyku minout cíl. Svižné rytmy se sypou ze strun s potřebnou lehkostí a při jejich koncertech je opravdu těžké nechat nohy v klidu odpočívat. Ostatně, stačí být v Podviní včas a uvidíte i uslyšíte sami.


  Jako druhá se objeví na pódiu pětičlenná kladenská kapela ZRNÍ. Ve zvuku této "relativně" křehké kapely je, mimo akustických i elektrických kytar a bicích, velmi zásadní zvuk houslí. Jejich hvězda kupodivu stoupá strmě vzhůru, což je o to příjemnější, že hudba ani texty nejsou vůbec hloupé. Písně Zrní by se snad daly charakterizovat slovy: nevšedně o všedních věcech. Jsou plné dynamiky, napětí a chvění slov v magickém prostoru času. Ne náhodou si tuto kapelu vyhlédla a oblíbila jistá Radůza, která jim také produkovala jejich debutové album "Hrdina počítačové hry jde do světa". Tato první deska je velmi vydařená a koncerty neméně skvělé. Není tedy divu, že letos brázdí Zrní festivaly jako divé. Mimo jiné je bylo možné letos vidět například i na multižánrovém festivalu v Boskovicích. Není tedy asi pochyb, že je nač se těšit!


  Poté se na pódiu objeví legendární formace The RITCHIE SUCCESS. Ryzí zástupci alternativní scény v Čechách. Kapela, která ve studiu geniálního zvukaře Ondřeje Ježka přivedla na svět vynikající desku "Chloroform", jež by si zasloužila výrazně větší pozornost, než se jí v médiích dostalo. O výjimečnosti kapely svědčí například i to, že předskakovala Trickymu (spolupracovník Massive Attack) při jeho pražském koncertě, či v Košicích kultovní švýcarské kapele Young Gods. Němčina v textech, ale i samotná hudba mohou evokovat i taková jména jako Einsturzende Neubauten. Temný sound kapely je na českou scénu dost jedinečný a je velká škoda, že The Ritchie Success už vystupují jen zcela výjimečně. O to větší je naše potěšení, že se objeví právě v Podviní!


  Předposledním souborem letošního PODVINÍ budou místní temní patrioté, Podzemní orchestr BBP. Početný soubor po pěti letech natáčí nové CD "Je čas", které by mělo vyjít na jaře příštího roku, a to na dobré značce Guerilla Records. Na tomto festivalu BBP vystupují zpravidla s hosty a je velmi pravděpodobné, že ani letos nebude o překvapení nouze. A hýbe-li komerce světem, rozhodně nehýbe tímto podivným souborem. Už téměř třicet let si kráčí svou cestou a je dost patrné, že na tom ani v budoucnu nehodlá nic měnit. Ještě nebyl postaven hostinec "Konec iluzí", ani vyroben jukebox, z něhož by se právě v něm na přání sypaly "veselé" písně podzemního orchestru. Škoda. Nezbývá tedy, než přijít tančit na jejich smrtící rytmy a melodie právě sem!


  A o skvělý závěr večera už se postarají legendární punkoví intelektuálové z Teplic, kapela FPB (Fourth Price Band - Čtvrtá Cenová Skupina). Tedy pro upřesnění - neméně legendární UŽ JSME DOMA, kteří vzkřísili její punkové evergreeny. A kdo jiný, než ti, kteří je kdysi přivedli na svět? Jinými slovy - současnou sestavu UJD doplní původní kytarista FPB Romek Hanzlík a v divokých rytmech zazní legendární hity jako Ztratil jsem občanku, Egoista, Kárný tábor, ale snad i takové kusy, jako píseň kultovních The Residents "Santa Dog". Kapela FPB měla od samého počátku v roce 1981 ve vodách českého punku poměrně výsadní postavení. Mimo vlastní texty, které byly na punkovou kapelu velmi atypické, zhudebňovali i klasiky české poezie. A jejich propracované, strukturované skladby se nahony lišily od běžné české punkové scény. A právě z FPB se po čase zrodil jeden z mála našich ve světě známých alternativních souborů UŽ JSME DOMA. Kdo jiný by tedy měl stát u zmrtvýchvstání této punkové legendy! Jedno je jasné - písně FPB nezahraje nikdo lépe než UJD! A navíc - kapela s tímto programem vystupuje jen zcela výjimečně a nám je velkou ctí, že právě u nás!!!


  To nejlepší nakonec a nechat v sobě znít slyšené. To bude ta pravá punková tečka za třináctým ročníkem festivalu PODVINÍ. Ale, přátelé, to všechno máme ještě před sebou! Stačí být v ten pravý čas na té správné louce a v tom správném parku. A pak, ať už hovoří jen múzy mezi struny vpletené!!! Naviděnou v Podviní!!! VSTUP VOLNÝ!!!

  FOLKOVÉ PODVINÍ 2012 - čtvrtek 7.6. od 16:30

  v kamenném hradišti přírodního parku vysočanského Podviní

  Počasí vyšlo jak z katalogu cestovní kanceláře, muzikanti zahráli výborně k všeobecné spokojenosti, co chtít víc?
  Nahlédněte do fotogalerie z festivalu a zavzpomínejte na příjemné odpoledne a večer. Odkazy na další fotky a snad i videa najdete na naší facebookové stránce facebook.com/podvini Nebojte se zakliknout "Líbí se mi" a přidat nějaký komentář.


  FOLKOVÉ PODVINÍ 2012 - čtvrtek 7.6.2012

  NEZMAŘI a Miki Ryvola
  Martina Trchová TRIO
  PETR KALANDRA MEMORY BAND + Oskar Petr a Jiří Charypar
  Václav KOUBEK
  TLUPA TLAP


     Pevným krokem přichází měsíc červen a s ním i devátý ročník festivalu devátého pražského obvodu - FOLKOVÉ PODVINÍ. Tomu se říká dvě nabité devítky ve správný čas a na správném místě! Tato příjemná akce patří už bezpečně k jistým milníkům a ke kulturní tradici života Prahy 9. Však návštěvníci, a folkumilní lidé lesní, se na toto odpoledne a večer sjíždějí do přírodního parku vysočanského Podviní nejen z celé Prahy, ale i z širokého dalekého okolí. Spojení kamenného hradiště v přírodním parku s melodiemi folkových a trampských písní má v sobě kouzlo, které se nedá příliš popsat - je lepší ho zažít!
      Letošní ročník otevře vystoupení skupiny TLUPA TLAP. Šestičlenná kapela s širokým nástrojovým obsazením hraje chytrou, hravou muziku, s neméně hravými, ale i poetickými texty. Nejde rozhodně o folkovou kapelu s klasickým nástrojovým obsazením. Mezi nástroji nechybí bicí souprava, saxofon, klavír, el. kytary, příčná flétna... Něžný dívčí vokál i drsnější zpěv pánů, každá písnička jinak barevná. Přirovnat jejich písničky například k hudbě skupiny Nerez by sice určitě šlo, ale zcela výstižné by to, zcela určitě, nebylo. Jak lze očekávat, neunikli ani různým oceněním na přehlídkách a festivalech. Co říci více? Jsou to prostě "krásný písničky" a to je asi daleko podstatnější, než jakákoli žánrová krabička. Přijďte si sami poslechnout, protože to zkrátka stojí zato!
      Poté naplní ticho kamenného hradiště lehce rozvrzaný zpěv a tahací harmonika pana VÁCLAVA KOUBKA. Někdo má zlato v hrdle, někdo v srdci. A to je případ právě tohoto jarmarečního chasníka v odřeném fráčku a lehce zmuchlaném cylindru. Nezničitelný šansonier ulice a života patří k zaprášeným klenotům české hudební scény. Není nikdo podobný! Vašek Koubek je jen jeden - každým coulem unikát. Veselé i tesklivé písně prokládá čtením krátkých a neskutečně vtipných povídek ze života, které nedávno vyšly konečně i na dvou CD. Jsou tedy dostupné jak v podobě knižní, tak i v mistrově nezaměnitelném přednesu. V jeho písničkách je všechno to krásné, co díky šílené době pomalu mizí z našich životů. A věřte, že každý, kdo to cítí, rozumí tomu podivnému zarostlému muži s tahací harmonikou, v níž ukrývá stovky cizích i našich osudů.
      A pak už nás čeká MARTINA TRCHOVÁ TRIO. Slečna nejen s krásnou tváří, ale především jedním z nejkrásnějších hlasů na naší folkové scéně. Po prvním CD "Čerstvě natřeno" s kytaristou J. M. Rakem, K. Skalníkovou, Mário Bihárim, Z. Vřešťálem a V. Sázavským... se díky svým písničkám velmi rychle dostala do širokého povědomí folkových příznivců. Od roku 2009 hraje v triu s excelentním kytaristou Patrikem Henelem a kontrabasistou Radomírem Polívkou. Společně přivedli na svět další Martinino album s názvem "Takhle ve mně vyjou vlci". Nádherná deska, která jde ještě hlouběji do srdce i pod kůži. A konec konců, i pod nehty. Něha, vášeň, láska i její odvrácená strana, smutek i radost jsou věci, které patří k životu každého z nás, ať už chceme nebo ne. V písničkách Martiny Trchové jsou střepy citů i pocitů, které nosí v sobě mnozí z nás, a to v té nejkrásnější podobě. Trio už pracuje na nových písních, tak nám nezbývá než doufat, že nová deska na sebe nedá dlouho čekat. Každopádně je jasné, že ochutnávku uslyšíme i tento večer.
      Jako předposlední se na pódiu objeví PETR KALANDRA MEMORY BAND s hosty Oskarem Petrem a Jiřím Charyparem. Tedy více než živá vzpomínka na legendární kapelu MARSYAS. Zazní nesmrtelné hity v podání těch nejzasvěcenějších a nejpovolanějších a věřte, že ve zpěvu Míry Kužely uslyšíte hlas samotného Petra Kalandry. Je až neuvěřitelné, jak stejné je zabarvení hlasu, kterým zpěvák Memory Bandu vládne. A když se k němu přidá Oskar Petr, není pochyb, že na nebi i na zemi bude znít blues toho, kdo mu prodal své srdce i duši. Dokud se budou hrát jeho písně, bude stále mezi námi, nesvatej Petr, kterej už zaklepal na nebeskou bránu. A těším se, že s námi bude i v Podviní!
      A závěr letošního devátého FOLKOVÉHO PODVINÍ už bude patřit další legendě, bez které by český folk nebyl českým folkem, a to sice skupině NEZMAŘI. Skupinou, existující už od roku 1978, prošla i taková jména jako Pavlína Jíšová (Žalman a spol.), Lenka Slabá (Spirituál Kvintet), Šárka Benetková... Dlouhou dobu s kapelou Nezmaři spolupracuje i Miki Ryvola z legendárních HOBOES. Dá-li Bůh, vystoupí v Podviní nejen Nezmaři, ale i Miki Ryvola.
      Přejme si, ať nám přeje počasí a Svatý Petr je nám milostiv. Těšíme se na viděnou na devátém ročníku Folkového Podviní, přátelé!
     Vstup dle staré dobré tradice ZDARMA!


  -->
  Sledujte naši stránku na facebooku, ...  PODVINÍ 2011 - čtvrtek 8.9.2011 od 16:30

  Nedělní lidé - Ty Syčáci - BBP Podzemní orchestr - TRABAND - Kill the Dandies!


  Počasí na letošním Podviní zahrozilo temnými mraky, ze kterých naštěstí téměř nesprchlo. Naštěstí to velkou část lidí neodradilo a večírek se skvěle vydařil...
  Vizte Konstantinovu fotodokumentaci na http://www.konstantin.cz/podvini/podvini2011/


  PODVINÍ 2010 - čtvrtek 9.9.2010 od 16:30


 • ZUBY NEHTY
 • SOUTHERN CROSS + Phil Shoenfelt
 • BBP - podzemní orchestr
 • JEŠTĚ JSME SE NEDOHODLI
 • UŽ JSME DOMA

 • Fotogalerie Konstantinova zde: http://www.konstantin.cz/podvini/podvini2010

  Samozřejmě nejen Konstantin fotil na Podviní, vizte další fotokousky:
 • http://www.rajce.net/a3923435
 • http://vsabo.rajce.idnes.cz/festival_PODVINI_2010/
 • http://www.kachlik.eu/index.php?action=showThumbnail&gallery=./koncerty&album=23
 • http://slida.rajce.idnes.cz/Podvini_9.9.2010/

 • PODVINÍ 2010 - ROCKOVÝ HODOKVAS POD NEBEM VYSOČANSKÝM

  Ve čtvrtek 9.9. proběhl ve vysočanském přírodním parku už jedenáctý ročník rockového festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ 2010.

  Přestože se slunce schovávalo za mraky, plnil se park hudbymilovným lidem už od samého začátku. Nebylo divu, neboť festival zahajovala legendární dívčí kapela ZUBY NEHTY. Bylo vidět, že Pražané mají své rockové princezny rádi. Přes brzkou hodinu odpolední byla louka před pódiem zaplněna tančícími fans z Prahy i vzdálených koutů země České už během jejich úvodního setu. A bylo i mnoho těch, kteří svou oblíbenou kapelu nestihli a marně pak zamačkávali slzu v oku. Krásný úvod, krásné písně a především krásné rockerky na pódiu - co více si přát!

  Po dívčí něze i nářezu vstoupila na pódium kapela SOUTHERN CROSS se svým temným pěvcem Philem Shöenfeltem. Tichý, nikoli Američan, ale Brit, podbarven výbornou kapelou, sázel své temné balady jednu za druhou a jeho Pražané mu rozuměli. Phil Shoenfelt už patří k Praze stejně, jako zvonící smrťák ke Staroměstskému orloji. Southern Cross zahráli své legendární písně i malou ochutnávku ze zbrusu nového CD "Paranoia.com", které 12.10. pokřtí v žižkovském Paláci Akropolis.

  Podzemní orchestr BBP zaplnil pódium jak hudebníky, tak i nástroji a tradičně ozdobil ještě před vystoupením mikrofony a bicí soupravu množstvím plastických hlav panenek, ďáblů a kašpárků. Prostě všeho, co člověk v životě potkává. O tom, že by tento početný soubor byť jen zavadil o cosi, čemu se říká komerce, se dá s velkým úspěchem pochybovat. Přesto na jejich veselé i smutné valčíky, tanga či pekelnou dechovku přítomní tančili. Místní patrioti podzemí Prahy 9 předložili k tanci jak písně ze svých CD, tak i několik novinek jako ochutnávku z pozvolna připravované nové desky. A je celkem symbolické, že během vystoupení podzemního orchestru se začalo pozvolna stmívat.

  Rudý karafiát v klopě nažehlených obleků a surrealisticky-dekadentní něžné písně, to jsou legendární brněnští JEŠTĚ JSME SE NEDOHODLI. Jejich nesmrtelné hity o tom, kterak a kam se valí svět či Nejtajnější tajnej nás vrátili zpátky do neveselých let osmdesátých. Tato kapela je důkazem toho, že i v totalitě moci se šlo usmívat i vysmívat. A tak už nejen znalci vědí, že Mirek Dušín podepsal Chartu a kdo na letadélku Káněti přeletěl hranice. Inu legendy jsou legendy a je skvělé, že právě tato je stále živá!!!

  A závěr festivalu už patřil jen kultovní kapele české i světové nezávislé scény, kterou lze uvést slovy: Peklo i nebe v podobě UŽ JSME DOMA. Tato původně teplická kapela brázdí domovinu i svět už rovné čtvrtstoletí a je tedy nad slunce jasné, že nás vbrzku očekává bouřlivá oslava jejich 25. výročí. Nedávno UJD pokřtili své nové album "Jeskyně", bylo tedy jasné, že v Podviní zazní i několik písní z tohoto hlasitého a kulatého miminka. Stalo se! Podviním duněly rytmy a melodie užjsmedomých evergreenů i zbrusu nových kusů a Naviják byl nahozen! Lid tančil, zpíval a alespoň pro tento okamžik i žil! Tato kapela je radost a energie, která uvolněná buší daleko rychleji než jakékoli srdce i hodiny. A pak to přišlo, poslední úder do kytar i bubnů a jedenáctý ročník festivalu byl za námi! Bylo evidentní, že všichni pod pódiem i na něm jsou nadMíru spokojení a šťastní. A o tom by to asi v životě mělo být!

  No, a nám nezbývá, než se těšit na další, už dvanáctý ročník tohoto oblíbeného festivalu Devátého pražského obvodu. Je hezké a dobré udržovat tradice a tento festival je na našem obvodě bezesporu jednou z nich! Mějte se krásně a za rok zase naviděnou v Podviní!!!

  dr. Otto Sepl

  Psáno pro časopis DEVÍTKA, foto Konstantin

  PODVANÁCTÉ O PODVINÍ A PODIVNÉM BEATU VE VYSOČANECH

  Nedělní lidéDvanáctý ročník festivalu Devátého pražského obvodu PODVINÍ 2011 se i přes mírnou nepřízeň nebes vydařil skvěle. Ač obloha měla zamračenou tvář, kytary a bubny duněly parkem bez ohledu na počasí.

  Odpoledne alternativní a nezávislé beatové scény otevřela kapela NEDĚLNÍ LIDÉ. Trombón, divoké kytary a jedinečná basa nenechaly nikoho na pochybách, že hudební slavnost začíná pěkně, a navíc od podlahy. Inu, alternativa - jak má beat!

  Ty syčáci TY SYČÁCI, v čele s Petrem Vášou, ukázali všem, co je krása šílená. Lví hříva neuchopitelného pěvce vlála pódiem a nad hlavami přítomných letěly písně o vlasech, víře a andělích. Dlužno říci, že Syčákům přítomnost bicích za zády jednoznačně sluší. Pamětníci legendární brněnské kapely Z KOPCE vědí nepochybně, o čem je zde hovořeno. Jako by ti syčáci navázali lano na to nejlepší z Brna a osmdesátých let. A ještě k tomu neztratili ani ždibec z tehdejší energie. Koncert tohoto uskupení nemá vpodstatě smysl popisovat, protože to se prostě musí vidět!


  Podviní 2009 je za námi. Minimálně tisíc lidí vidělo výtečný koncert kapel Majerovy Brzdové tabulky, Rudovous, BBP, Krásné nové stroje a Visací zámek. Fotky Kytkovy a Konstantinovy najdete kliknutím zde na náhledy:


  PODVINÍ 2009 - 10.9.2009 v 16:30

 • MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY
 • RUDOVOUS
 • BBP
 • KRÁSNÉ NOVÉ STROJE
 • VISACÍ ZÁMEK

 • I letošní rok je plný kulatých výročí. A ač je to neuvěřitelné, tak právě letos je tomu rovných 10 let, co byl v přírodním parku vysočanského Podviní přiveden na svět tento festival RAT a MČ Prahy 9. Od počátků je zaměřen na nekomerční a alternativní scénu, čímž se výrazně liší od mnoha jiných pražských festivalů. Za léta své existence se na této scéně objevila taková jména jako The PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE, UŽ JSME DOMA, MCH BAND, NAHORU PO SCHODIŠTI DOLŮ BAND, HUDBA PRAHA, VLASTA TŘEŠŇÁK + BAND ... a mnoho dalších. Díky podpoře radnice Městské části Prahy 9 existuje tento dnes už opravdu poměrně známý festival vskutku rovných deset let a to je výročí, které si zaslouží řádně oslavit. A právě my doufáme, že i vy budete u toho! Neboť program jubilejního PODVINÍ jest vskutku více než lákavý.


  Oslavu desátého výročí zahájí dnes už legendární uskupení s podivným názvem MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY. Jejím zakladatelem je i Petr Linhart, kdysi člen jedné z nejzajímavějších, snad ještě folkových skupin u nás, a to ČP 8. Tvorba MBT je barevná a pestrá. Mají za sebou už mnoho CD a každé z nich je mírně či výrazně odlišné od předchozího. Dokáží být meditačně tiší i bigbeatově hluční a ve všech svých polohách jsou neuvěřitelní a úžasní. Asi i díky tomu s nimi v posledních letech začala vystupovat i paní zpěvačka Alice Holubová, jejíž hlas zdobí krásné písně na Skácelovy texty, které přivedl na svět soubor Hradišťan. Ať s jejím vokálem, či bez něj, je tato kapela jedním z nejzajímavějších hudebních uskupení na českém poli alternativní scény.


  Jako druzí na nepovinné podviné oslavě vystoupí rovněž kultovní a legendární pánové z pekelného tělesa RUDOVOUS. Kouzelně a neopakovatelně nakřáplý rock´ n´ schrammel shrapnel chanson band, jehož historie sahá až k roku 1994. Hlava této chobotnice, bubeník a pěvěc Bonzo, má kouzelný a podmanivý hlas, jakoby s panem Tomem Waitsem byli rodní bratři. Kdoví, řvali-li oba do stejných polštářů, by neopakovatelně zabarvili svoje čisté a křehké hlasy. Asi je to tak, že Amerika i Čechy mají své Toma. Či snad Bonza? A přesto právě v hudbě Rudovousu je tolik českého ze špinavých a dávno zmizelých lokálů a pražských ulic. Zvuk akordeonu, klarinetu a poctivá beatová rytmika vás nenechají stát na jednom místě. A není ani vyloučeno, že dojde i na Cizinu a Profesionály! Co koncert této kapely, to malá oslava. A pro letošní Podviní se těžko hodí něco lépe!


  Poté přijde čas skutečné alternativy a podzemí a na podiu se objeví až čtrnáctičlenný podzemní orchestr BBP, který tento festival provází už od jeho kolébky. Doufejme, že na jeho hrob je ještě času dost. Ale to nezáleží na nás ani na vás. Podzemní orchestr si právě na tuto kouzelnou akci zve téměř pravidelně do svých řad ještě další vzácné hosty, tak věřme, že ani tento kulatý rok neučiní výjimku a opět nás mile překvapí. Jejich taneční i netaneční písně proniknou do srdce a zůstávají. Je lepší, říkat tomu láska, než infarkt. Každopádně se na nepříliš častá vystoupení tohoto obskurního tělesa jen obtížně zapomíná. Hudebně i vizuálně je to jen těžko popsatelné - lépe je přijít a vidět na vlastní oko. A jsou to právě oni, kteří už léta přicházejí pravidelně v září a rytmu krysařovy píšťaly s nekomerční tváří tohoto půvabného festivalu. Jsou důkazem toho, že podzemí Prahy je stále plné podivné hudby, která se jinde slyšet nedá. Stačí přiložit ucho k zemi a poslouchat. Učiňte tak a tančete vesele v rytmu svých posledních kroků. BBP vás rádi doprovodí!


  Předposlední kapelou, která roztančí i mrtvé, budou legendární KRÁSNÉ NOVÉ STROJE. Tento rovněž početný soubor s výraznou dechovou re-sekcí patří dnes už k absolutní klasice. Vidět je naživo se poštěstí už jen vyjímečně, ale o to větší je to tedy bonbónek pro všechny, kteří budou přítomni. Kultovní kapela se neuvěřitelně rytmicky zmítá pod taktovkou šíleného dirigenta a výtvarníka Stanislava Diviše už od osmdesátých let a název KRÁSNÉ NOVÉ STROJE je pro ni zcela výstižný. Je-li na české rockové scéně něco skutečně neuvěřitelného - pak jsou to právě KNS. Jejich nesmrtelné hity, jako např.: Tanec vloček, Felicie či Třezalky šílené by měly znít na vlnách rozhlasových místo písní padlých veteránů české popové scény osmdesátých let. Leč taková doba ještě nenastala a patrně nikdy nenastane. Těšme se tedy, že je budeme moci slyšet alespoň my a to právě tady v Podviní a naživo!!!


  A zlatý hřeb večera zarazí do desátého ročníku festivalu PODVINÍ nejslavnější metal-punková legenda posledních asi stošedesáti let - VISACÍ ZÁMEK. V původní sestavě hrají tito věrozvěsti punku v luzích českých snad už od počátku světa, tedy alespoň toho, který je pevně uzamčen a visí nad stověžatou Matičkou měst. Kdo nikdy neslyšel hity VZ nemá sluch a nebo není a nikdy nebyl. Zámci nás odkojili a bezpečně nás vedou životem až na jeho konec. A to se bojím, že ještě zdaleka nejsme poslední generací, která je tímto hudebním virem zasažena. Je to neuvěřitelné, ale jen oni jsou nesmrtelní! Zatímco jiní stárnou, umírají a rozpadají se, tito divocí mládenci stále holdují chmelovému džusu a těší se neuvěřitelnému zdraví i punkové pohodě. A visí-li nad festivalem PODVINÍ poslední léta Damoklův meč, pak vězte, že tohoto večera nad ním bude viset i ZÁMEK VISACÍ! A bude-li to konec, pak pěkný a divoký!!!

  V rámci festivalu by se měl v Podviní už tradičně objevit i prodejní stánek POLÍ PĚT (www.polipet.cz) s produkty nezávislé a alternativní kultury. Tudíž budete mít možnost pořídit si knihy, CD... z produkce nezávislých vydavatelství, které se v běžných obchodech nevidí.

  Tak tedy, přátelé, těšíme se naviděnou a budeme společně s vámi doufat, že nám tento pěkný festival alternativní hudební scény bude zachován i pro časy budoucí.

  A tradičně něco hezkého na závěr: VSTUP VOLNÝ!!!


  Otto Sepl  Jo a jak se na Podviní dostanete? Asi raději nechte auto doma, moc míst k parkování v okolí není, park Podviní je v pěším dosahu od stanice metra Vysočanská směr nádraží Vysočany...  Photon Europe

  FOLKOVÉ PODVINÍ 2009

  Fotogalerie z letošního vydařeného Folkového Podviní 11.6. 2009:

  DRUHÁ TRÁVA a Robert Křesťan *** HOP TROP *** LÍSTEK *** 4 ZDI *** NESTÍHÁME

  Letošní ročník oblíbeného folkového festivalu je v pořadí už šestým, který se v kamenném hradišti tohoto vysočanského parku uskuteční. Je to jedno z nejkrásnějších přírodních zákoutí na území Prahy 9. A dlužno říci, že tak nádherných míst pro konání hudebních akcí pod širým nebem je na celém území Prahy asi opravdu pekelně málo.

  Hudební festivaly, pořádané Odborem kultury našeho devátého obvodu, se v tomto přírodním parku naštěstí už dávno staly tradicí a našli si své věrné návštěvníky nejen v celé Praze, ale i jejím širokém a dalekém okolí.

  Letošní ročník festivalu zahájí folkové duo NESTÍHÁME. Ve vodách českých už dosti známá formace. V roce 2007 vydali tito pánové své zdařilé cd "Víceméně v klidu". Dva věru pěkně sezpívané mužské hlasy, dvě kytary, chytré texty a to vše se dohromady funguje jako opravdu milé a křehké písně. Nechte k sobě připlout jejich zprávu v lahvi a další slova i melodie, které se vám příjemně usadí hluboko v paměti a věřte, že hned tak vás neopustí.

  Po těchto mládencích se objeví na pódiu čtveřice zvaná LÍSTEK. Kapela, která jako jedna z mála v Čechách využívá ve svých písních překrásný zvuk panovy flétny. Tento nástroj v rukách své rusovlasé paní doprovází zpěv, kytary, kontrabas a banjo. Lístek vystupuje od roku 1990 a má na svém kontě už dvě cd: "Skály kvetou" a "Den pramenů". Že je věru nač se těšit, dokazuje i to, že kapela je dnes držitelem Port, Krtečků zahradních i dalších žánrových ocenění. Někteří z vás Lístek znají už nejen z festivalů a koncertů, ale i z televizního pořadu Aport, kde se pánové a tajemná dáma rovněž objevili. Tedy - těšme se!

  Tím třetím na prknech, která v Podviní znamenají folk, bude kapela s podivným názvem 4 ZDI. Toto folkové uskupení sídlí v Pelhřimově a hraje od roku 2003. A co všechno se vejde mezi čtyři zdi teď uslyšíte i vy. Vícehlasé zpěvy, jimž vévodí dívčí vokál, šesti i dvanáctistrunná kytara, basa, mandolína, housle, perkuse jsou zárukou toho, že když budou v rukách právě tohoto souboru, tak vy se rozhodně nudit nebudete. Důvěrně prozradím, že kapelník přivádí na svět nejen melodické písně, ale i samotné kytary, mandolíny ... V roce 2006 vydala kapela první cd "Mezi tebou a mnou". Tak věřme, že přijdou i jeho další, neméně příjemní následníci. Ano, 4 Zdi ukrývají mimo jiné i krásný dívčí vokál. Ten, který právě tohoto večera bude patřit i vám.

  A pak už přijde vyvolená trojice ztracených i zatracených, skuteční klasici trampské písně i života, tři esa v rukávu - prostě kapela HOP TROP. Samson, Šroub a Huberťák - tři dřevorubci, kteří otesají i to vaše srdce do správného tvaru i rozměrů. Jejich písničky patří už ke klasice a nechybí v žádném pořádném zpěvníku, ani u žádného ohně pravověrných, tedy trampů. Písně tohoto vousatého tria jsou ten nejlepší flastr na bolavou duši. Asi proto, že jsou prostě hodné a pravdivé. A to se dnes už moc nenosí. Zaplať pánbůh za ty tři a horu krásných písní!!!

  Závěr letošního FOLKOVÉHO PODVINÍ už bude patřit nezaměnitelnému chraplavému vokálu Roberta Křesťana a písním jeho DRUHÉ TRÁVY. Je úplně jedno, nakolik je jejich hudba bluegrassem a nakolik čímkoli jiným. Podstatné je, že jsou jedineční a ještě k tomu, při vší skromnosti, opravdu skvělí! Vyjímečné spojení výborných muzikantů a charismatického hlasu. Pamětníci dodnes vzpomínají na legendární píseň "Panenka" a kapelu Poutníci, v níž toho času zněl ten drsný hlas zarostlého pěvce a banjisty, který dnes už neodmyslitelně patří právě ke kapele Druhá Tráva. Robert Křesťan se svým bandem před časem natočil i CD složené pouze z Dylanových písní, jejichž texty sám přeložil. Tak doufejme, že nás nemine ani ochutnávka z této lahůdky. A to bude taková pěkná tečka za tím naším večerem. Opakuji, to bude ...


  Program věru pestrý a bohatý. Nezbývá, než se těšit a doufat i v přízeň Svatého Petra, aby nám k té príma muzice dopřál i kousek slunce a ždibec modré oblohy.
  A co říci závěrem: "Naviděnou v Podviní!!!" VSTUP VOLNÝ!!!


              Otto Sepl

  PODVINÍ 2008

  Letošní ročník se vydařil jak počasím, tak návštěvností. Díky všem, kdož jste přišli.
  Konstantinovy fotky jsou tady: http://www.konstantin.cz/podvini/podvini2008/
  Nejen Konstantin fotil, nějaké zajímavé fotky najdete zde:
  http://maykl.rajce.idnes.cz/Podvini_2008/

  Máte někdo něco dalšího? Video třeba na youtube? Ozvěte se, ideálně pošlete link do Vzkazniku...


  čtvrtek 11.9. od 16:30
  rockový festival v přírodním parku vysočanského Podviní (cca 7 min. od metra Českomoravská)

  HUDBA PRAHA - UŽ JSME DOMA - BBP - ZIMA - BOBR CHUTNÁ DVAKRÁT

  A je to tady! Rockový festival Devátého pražského obvodu PODVINÍ se po loňském roce ticha vrací opět do života. A to, přátelé, svým devátým ročníkem. Na plakáty se vrací postavička podivného pištce, svolávajícího svůj věrný lid. A rovněž se vrací původní dramaturgie rockového festivalu nekomerčních kapel. Poslední ročníky tohoto hudebního setkání hovoří o jeho oblibě více než jasně a počet kolem tisíce návštěvníků rovněž. A co, že bude letos ku slyšení a vidění v úžasném prostředí přírodního parku vysočanského Podviní?
  Festival zahájí kapela, která prý nic moc neřeší - krasobluslaři BOBR CHUTNÁ DVAKRÁT. Ledy jsou tenké a hranice mezi styly rovněž. Nechť jejich kytary a bubny duní a jsou vskutku punkově rockové!
  Po Bobru vyleze na prkna, která znamenají svět, rakovnická kapela ZIMA. Je opravdu škoda, že o tomto souboru není slyšet více, protože jejich osobitá hudba by si to rozhodně zasloužila. O této kapele se vskutku nedá prohlásit, že by, byť jen omylem, někdy zabloudila do komerčních vod. A to je moc dobře. Není pochyb, že vás chladné písně této kapely velmi rychle zahřejí. Nenechte si je rozhodně utéct! Alespoň uvidíte, že skvělá hudba se valí na Prahu právě z Rakovníka.
  Jako třetí vám zahraje na tenkou strunu vašich zastavených srdcí podzemní orchestr BBP.
  Pánové a dámy z tohoto početného tělesa představí patrně podivné taneční kusy ze svého posledního CD "TOLIK ŠTĚSTÍ". A nepochybně se dočkáme i zajímavých hostů. Tento soubor patří ku Praze 9 stejně jako ona k němu a po několika prázdninových festivalech po republice se tedy tito podzemní věrozvěsti vracejí opět domů, zpátky pod zem.
  Předposledním bonbónkem bude vystoupení kultovní kapely UŽ JSME DOMA, kterou, jako jednu z mála českých, znají dobří lidé po celém světě. UJD vystupují už přes dva roky s novou a ďábelsky rychlou trubkou svého obřího muže. Stará divoká krev se opět vlila zpátky do žil. A fantastická energie valící se z pódia těžko nechá někoho sedět. Staří dobří UŽ JSME DOMA jsou zpátky a víme všichni, že tuhle kapelu nemůže nikdy nikdo nahradit! Ano, je zase čas otevřít brány andělského pekla UJD.
  A zlatý hřeb večera bude zaražen do této noci vystoupením legendární kapely HUDBA PRAHA. Více než důstojní pokračovatelé odkazu Jasné Páky přežili krušná komunistická léta a stále neučesaní stojí na pódiích dodnes. Jejich vystoupení jsou sice daleko vzácnější, než za starých časů, ale o to větší důvod k radosti alespoň máme. A jak říkávali rudí, nikoli však bratři: "zítra se bude tančit všude!" Na tuhle kapelu se jim vždycky tančilo moc špatně, ale o to lépe se bude tančit nám!!! "Moje máma, moje máma ...", ale vždyť to všichni znáte. Tak naviděnou v Podviní, přátelé!!!
  A dobrá zpráva nakonec: VSTUP - jako vždycky VOLNÝ!!!

                    dr. Otto Sepl  FOLKOVÉ PODVINÍ 12.6. 2008 od 16:30

  V kamenném hradišti v přírodním parku vystoupili:

  PABĚRKY (kultovní trampgrassová kapela Marko Čermáka)
  NOVÁ SEKCE (poctivej bluegrass)
  MY3AVI "alternativní jazz-folk" :))
  JIŘÍ SCHMITZER (muž, který se nevejde do žádné žánrové krabičky)
  MÁCI (jedinečné vystoupení již 15 let neexistujícího Samsonova souboru)
  Samson a jeho parta (tuto tvář Samsona již z Podviní znáte)
  Jako vzácný Samsonův host vystoupil skvělý mandolinista Radim Zenkl

  Kdož jste chyběli, pochybyli jste, ale dobře vám tak, všichni byste se tam stejně nevešli...

  Fotky pro vás nafotili Elanorka, Otto a Konstantin, račte kliknout na banner...
  Fotogalerie z Folkového Podviní 2007

  Čtvrtek 7.6.2007 - Imperial, Šantré, Václav Koubek, Pepa Lábus a spol., Samson a jeho parta, HOP TROP

  Podařená akce, plno lidí, výbornej zvuk, nálada i počasí... Dobrá tradice. Bude se ale udržovat?
  O festivalech v Podviní a Proseckých Májích možno diskutovati na novém diskusním fóru: vstup zde

  O festivalu Folkové Podviní 2007 se zjara rozepsal Otto pro regionální noviny DEVÍTKA:

  FOLKOVÉ PODVINÍ 2007 - 7.6. od 16:30 v kamenném hradišti přírodního parku vysočanského Podviní

  PROGRAM : IMPERIAL - ŠANTRÉ - Václav KOUBEK - Pepa LÁBUS a Spol. - SAMSON A JEHO PARTA - HOP TROP


  Ano, je to tak. Letošní ročník tohoto příjemného folkového festivalu Prahy 9 bude už čtvrtým v pořadí. A stejně jako na rockový festival, se sem, do kamenného hradiště přírodního parku vysočanského Podviní, sjíždějí příznivci folkové a trampské hudby z celé Prahy a okolí. FOLKOVÉ PODVINÍ je festivalem, který za dobu své existence je už jistou zárukou více než příjemně stráveného odpoledne a večera.

  Letošní ročník zahájí zdaleka už ne neznámý bluegrassový IMPERIAL. A jak se říká: Tam, kde není modrá tráva, nemůže být ani nebe modré. Dopřejeme vám obého sdostatek a myslím, že trocha bluegrassové poezie nejen nikoho nezabije, ale ještě k tomu mnoho z vás potěší.

  A po ošatce modré trávy se vám dostane křehké krásy zpěvačky a písní skupiny ŠANTRÉ. Kapela patří k tomu nejlepšímu a nejzajímavějšímu, co se dá na folkových pódiích vůbec spatřit a hlavně slyšet. Právě dokončuje své CD a kdo z vás měl rád písničky starého Nerezu se skvělou Zuzanou Navarovou, bude nepochybně nadmíru spokojen. Neváhejte a nechte vstoupit do svého srdce křehké a krásné písně kapely Šantré. Poté se objeví neskutečný muž, který je doma vskutku kdekoli.

  Folková pódia, rockové festivaly, poutě a jarmarky, to vše jsou místa, kam prostě a jaksi odjakživa patří podivná postavička i písně VÁCLAVA KOUBKA. Osobitý harmonikář, cestovatel, příležitostný vegetarián, pastevec a kdoví, co všechno ještě - toť batoh kouzelných příběhů a písní se stručnou jmenovkou Venca Koubek! Některé lidi je prostě radost potkávat a pan V.K. mezi ně rozhodně patří!!!

  A pak už vystoupí velmi příjemné uskupení PEPA LÁBUS A SPOL. Jejich severské balady vás dovedou do zemí, o kterých čítáte a sníte. Pestré nástrojové obsazení posouvá tuto kapelu za hranice žánrů. Těžko říci, je-li to folk, rock nebo ještě něco jiného. Ale každopádně je to hlavně dobré a to je to podstatné! Kdo tento soubor nezná, bude mile překvapen, kdo zná, ví dobře, že je skutečně nač se těšit.

  O skvělý závěr večera se postarají, jak už velí tradice, nestoři tohoto festivalu SAMSON A JEHO PARTA. Samsonovy písničky v sobě mají něco, co se dnes už jen těžko hledá a co je i vskutku těžko popsatelné. Je v nich jakési kouzlo, které jinde nenajdete. Jsou to příběhy - moje, tvoje i našich kámošů a přátel. Stačí jen otevřít oči a srdce a poslouchat.

  A o zlatý hřeb večera se postará trojice boží HOP TROPu. Těžko najít povolanější klasiky žánru, jenž zove se hudbou trampskou. Věru, že divocí trampové i leckterý paďour usedlý zasní se při jejich křehkodrsných písních s romantikou míst a časů, které nám všem více či méně chybí. Co více si přát - nežli je slyšet hrát. Tři kříže nakonec a trampové a fajn lidé všech kaňonů a koutů prérie české: "Spojte se!!!" A vězte, že čtvrté Folkové Podviní vás očekává!!!

  Těšíme se naviděnou, a vy, teď už také víte, že je vskutku proč a nač se těšit!
  A VSTUP, PŘÁTELÉ, JAKO VŽDYCKY VOLNÝ!!!

  dr. Otto Sepl     


  DEVÍTKA - květen 2007 /článek ke čtvrtému ročníku tohoto festivalu z místních regionálních novin/


  Časem se právě tady dozvíte lecos o historii největšího hudebního festivalu Prahy 9 a podzemního nakladatelství RAT.

  Budou zde k nahlédnutí fotogalerie z minulých ročníků, včetně plakátů a výčtů všech souborů, které na této příjemné akci toho či onoho roku vystoupily.

  A doufejme, že tyto stránky nebudou už pouze vzpomínkové a že se rockový festival PODVINÍ a jeho mladší sourozenec FOLKOVÉ PODVINÍ, a nejmenší, zato nejstarší hudební festival Prahy 9 - Prosecké Máje, nestanou pouhou minulostí a podaří se je udržet a zachovat. A to v té podobě a s takovou dramaturgií, s jakou si získaly vaši značnou přízeň a s jakou existovaly a vyvíjely se až do dnešních dní.

  Tedy jednou větou: Doufejme, že se podaří udržet a zachovat skutečnou kulturu na území Prahy 9. Díky skvělým lidem z místního Odboru kultury a celkovému přispění Radnice tohoto pražského obvodu vznikly skutečně dobré festivaly nejen pro místní, ale i pro lidi z celé Prahy a širokého okolí.

  Liší se od ostatních festivalů spojením dvou výrazných drobností, které né-li všichni, pak opravdu mnozí ocení. A to sice dobrým programem a stručnou informací: VSTUP VOLNÝ!!!

  Myslím, že letitá historie a rostoucí oblíbenost těchto akcí je důkazem toho, že se v průběhu let podařilo na tomto pražském obvodě vytvořit něco hodnotného a smysluplnného, i svým způsobem unikátního, co v jiných částech Prahy nemají.

  Chraň to Bůh i lidé moudří a dobří!!!

  dr. Otto Sepl    

  Stránku o nejstarším festivalu Prahy 9 - Proseckých májích - festivalu nezávislé rockové hudby - najdete na www.konstantin.cz/proseckemaje.

  Pokud máte něco, s čím byste se chtěli pochlubit, fotky, odkazy na reportáže apod.,
  mailněte mi: konstantin zavináč centrum tečka cz ...

  Dík, Konstantin


  Hosting sponzorsky poskytuje Altairis, jednička v ASP.NET - Michale, díky!


  Zatím koukněte na pár galerií mých fotek z minulých ročníků:

 • 8.9.05 se uskutečnil další ročník rockového festivalu Podviní...
 • 9.9.04 se uskutečnil další ročník rockového festivalu Podviní...