www.podvini.cz - FREE OPEN AIR FESTIVAL PODVINÍ a FOLKOVÉ PODVINÍ - www.podvini.cz

HLEDÁNÍ NEJEN NA PODVINÍ:
 

Podviní - festivaly pod širým nebem - rocková i folková muzika v krásném parku v pražských Vysočanech

O festivalech v Podviní můžete diskutovat na facebooku. Také Prosecké máje tam mají svou stránku...Open Air Festival PODVINÍ 2021

čtvrtek 2.9. od: 16:30
v přírodním parku vysočanského Podviní
/7 min. od metra Českomoravská/

DUNAJ
BBP - podzemní orchestr
ZUBY NEHTY
J.H.Krchovský & KRCH-OFF BAND
NEDĚLNÍ LIDÉ

Vstup volný!FESTIVAL FOLKOVÉ PODVINÍ - bohužel budeme muset ještě rok počkat

ANEB COVID I LETOS KOSÍ STARÉ, DOBRÉ TRADICE

Drazí přátelé, je nám to líto stejně jako Vám, ale ani letos není možné, díky věru neveselé pandemické situaci, zrealizovat další ročník oblíbeného festivalu Prahy 9 FOLKOVÉ PODVINÍ. Program byl, stejně jako loni, připraven, ale to bohužel není v současné situaci rozhodující. Díky pandemii podivného čínského moru je nejen naše země, ale i celý svět, už déle než rok nohama vzhůru a nám nezbývá, než si přát, aby konečně už bylo zase lépe.

Loňský rok nestál za nic, zato ten letošní, jako by mu z oka vypadl. Jen má navíc ještě ten problém, že už je druhý. A to je, i když budeme trpěliví a shovívaví, už opravdu trochu moc. Zdá se, že za chvíli zapomeneme, co je to normální život, bez příkazů, omezení a zákazů, které nás denodenně obklopují a každou chvíli se, často dost nesmyslně, mění.

Absence života a kultury zabíjí další rok v našich srdcích, ale virus Covidu 19 se nám vesele množí a přivádí na svět své nové mutace, které vraždí nejen kulturu, ekonomiku, školství, radost, ale bohužel i nás!

A tak zkusme věřit, že mimo vakcín, přijdou konečně už i lepší časy, a že příští rok Vám vynahradíme ty dva promarněné roky koronavirového ticha, které potkalo nejen tento příjemný festival, ale i víc než horu dalšího a dalších.

A nestane-li se do května malý zázrak, tak Ne, zázrak se nestal, ani letošní ročník menšího tradičního festivalu PROSECKÉ MÁJE nečeká o moc veselejší osud a i tam se budeme muset smířit s dalším rokem čekání.

Zkusme tedy alespoň věřit, že existuje světlo na konci tunelu, a že se stejně jako loni, podaří 2. září uskutečnit 22. ročník Open Air Festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ 2021 . Na sklonku minulého roku mnohé z nás tento velmi vydařený ročník festivalu dostatečně nabil tolik potřebnou energií, že jsme i díky ní přežili zase pár dalších měsíců v těchto neveselých mrtvých časech. Člověk se musí na něco těšit, aby žil, a ne jen přežíval.

Nezbývá nám tedy, přátelé, než se těšit na viděnou v září na PODVINÍ 2021 a snad i v lepších časech!
Vydařený 21. ročník Open Air Festivalu

P O D V I N Í   2 0 2 0

UŽ JSME DOMA
  DUNAJ  
BBP - podzemní orchestr
Phil SHOENFELT & SOUTHERN CROSS
SDRUŽENÍ RODIČŮ A PŘÁTEL ROPY
MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY


Díky vám a navzdory čínské chřipce bylo i letošní Podviní z těch nejlepších!
Pár fotek najdete na stránce podvini.cz/podvini2020/Žijeme v době, kdy nečekané změny jsou nedílnou součástí našich životů. A tak se bohužel stalo i to, že ze zdravotních důvodů není možné, aby 3. září na závěr festivalu PODVINÍ zahrála kultovní brněnská kapela DUNAJ. A i když nás to opravdu mrzí, podařilo se obratem sehnat naprosto adekvátní náhradu, a to sice legendární a navíc spřátelenou kapelu UŽ JSME DOMA. Ta mimochodem právě letos slaví 35 let na beatových pódiích, tuzemských i světových! Je nám tedy ctí a zároveň i radostí, že právě oni oslaví své výročí touto nečekanou cestou i na prknech festivalu PODVINÍ. Fanoušci Dunaje nám snad tento nečekaný, ale půvabný "záskok" odpustí. Tak na viděnou na PODVINÍ 2020, přátelé!

Letošní rok byl zatím pro kulturu v Čechách dost smutným časem a nevhodný dárek z Číny nás mimo mnoha jiného připravil i o letošní ročníky tradičních festivalů PROSECKÉ MÁJE a FOLKOVÉ PODVINÍ. Ale naštěstí 21. ročník Open Air Festivalu PODVINÍ se nakonec díky rozhodnutí Městské části Praha 9 uskuteční, a tak podzimní alternativně-beatová sklizeň zachrání alespoň část kulturní tradice.

Festival zahájí dnes už legendární MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY, kapela, která už dlouhá léta patří mezi perly vydavatelství Indies. Toto jedinečné uskupení se pohybuje na pomezí folku, beatu a experimentálního písničkářství a na scéně působí už od roku 1986. Jejich hudba je plná pocitů, světla i stínů a ticha, které hraje, ale i něčeho nepojmenovatelného uvnitř každého z nás. Na kontě mají pět řadových alb a jedno živé CD. Ze světa svých křehkých tónů se dostali MBT na čas i mezi regulérní beatové kapely, a to snad jen proto, aby se odtud zase vrátili zpět do svých tichých a magických vod. Několik dlouhých let kapela vůbec nevystupovala, neboť nemoci, žel bohu, nechodí jen po horách. Ale asi před rokem se pánové a dáma opět vrátili na pódia, a to ve své původní sestavě, včetně zpěvačky Andrey Landovské. Vystupují málo, snad aby i pro ně byl každý koncert malým svátkem. Tahle muzika je křehká, tichá radost a každý z nás, kdo otevře své srdce, bude odměněn.

SDRUŽENÍ RODIČŮ A PŘÁTEL ROPY - kapela ještě podivnější než její název, ale skuteční znalci s vytříbeným vkusem dobře vědí. Patří mezi nemnoho opravdu zajímavých alternativních souborů, které jsou neprávem opomíjeny, přesto, že pódia rockových klubů brázdí už téměř třicet let a zasloužili by si daleko větší porci té pomíjivé světské slávy. Jejich skladby jsou skutečný experimental. Rytmické pasáže krájí zvuk saxofonů, aby vzápětí kytara, basa, bicí začaly frázovat v punkových rytmech a do položené klávesové plochy zazněla deklamace nerudného pěvce Romana. Dekadentně půvabné a sarkastické texty jsou neodmyslitelnou součástí Ropy. SRPR mají za sebou několik oficiálních i neoficiálních alb, včetně živého DVD a jejich koncerty jsou skutečně maso. Věřte, že je nač se těšit!

Poté se na scéně objeví kultovní postava pražské nezávislé scény Phil SHOENFELT a jeho kapela SOUTHERN CROSS. Kdysi jsem o něm napsal: "... a díky Philovi má i Praha svého Nicka Caeva" a není třeba na tom měnit ani písmeno. Temný sound kapely a ještě temnější Philův vokál něžně krájí na plátky vaše srdce, aniž byste si čehokoli všimli. Hudba je pekelně podmanivá a silné melodie se samy ukládají na hardisky vašich pamětí. Posledním počinem kapely je živé CD z hostince "U vystřelenýho voka" a loni Phil natočil s Chrisem Hughesem (bubeníkem Fatal Shore a Dim Locator) nové sólové album "Cassandra Lied".

A poté už opanuje ona zrádná prkna, která prý znamenají svět, tradičně podzemní orchestr BBP.. Patrioti místního podzemí mají také novinku, a to sice zbrusu nový animovaný klip k písni Labutě z Valdic, věnované Ivanu Martinu Jirousovi. Výtvarnice Volha Safronova skvěle propojila pískovou animaci s hudbou podzemního orchestru a vytvořila velmi působivé dílko, které opravdu stojí za vidění. A podivné rock"n"rolly BBP tradičně roztančí živé i mrtvé, aby byl už ten pekelný rok 2020, který opravdu nepřinesl mnoho dobrého, konečně za námi!

A jak to vypadá, když se Prahou valí DUNAJ, uvidíte na samý závěr večera. Zlatým hřebem festivalu bude vystoupení kultovní brněnské kapely Dunaj, která se po letech ticha vrátila na pódia a hraje a duní jak za starých časů. Nad hlavami trojice Václavek, Koudelka, Ostřanský se tiše vznáší duch Jiřího Kolšovského, který už sice opustil tento svět, ale ke kapele prostě patří, ať už stojí na pódiu, či se jeho přízrak vznáší nad hlavami přátel. V loňském roce byl do kin uveden dokument o této brněnské legendě zvané Dunaj. A skvělou zprávou je, že kapela dokončuje novou desku, takže zazní jak staré evergreeny, tak i zbrusu nové kusy. Lepší pecku na závěr alternativního hodokvasu si těžko můžeme přát. Ať se divoké i křehké tóny Dunaje vlijí do našich tepen, žil i srdcí. Vždyť v jakém jiném rytmu by měla právě tento večer bít? Naviděnou v Podviní, přátelé!PODVINÍ Open Air 2019

čtvrtek 5.9.2018 v 16:30

20 LET Open Air Festivalu P O D V I N Í

přírodní park ve Vysočanech

PŮLNOC
BBP - podzemní orchestr
69 /legendární uskupení pana Jana Maxy/
TY SYČÁCI
BAVOR A JAVOR


Počasí nás letos trochu otestovalo, jestli přijdem a vydržíme - a lidé nezklamali a přišli v poměrně hojném počtu - a nelitovali toho, muzika šlapala, zvuk byl skvělý, trocha té vody zhůry zas tolik neznamenala...

Koukněte na fotogalerii: Podviní 2019Čas plyne snad rychleji než voda, a podivný pištec v dlouhém plášti už podvacáté svolává své věrné, beatu milovné publikum do přírodního parku ve Vysočanech. PODVINÍ - festival alternativní a nezávislé scény Prahy 9 a Nakl. RAT slaví letos rovných 20 let své existence a to už je věru pěkné výročí! Je jiný, než většina ostatních festivalů, kde se pořád dokolečka opakují stále stejná jména, a tak je celkem jedno, jaký z nich si vyberete.

Píšťala krysaře vábí ty, kteří jsou už přesyceni tím, co se na ně denodenně valí z televize a komerčních rádií. Občas je dobré zahodit růžové brýle a zatančit si na podivný rock"n"roll. A právě tento večer v Podviní je na to ten pravý čas!

Dvacátý ročník zahájí vystoupení půvabné kapely BAVOR A JAVOR, která exhumovala texty legendárního Gézy Včeličky a v obsazení 2-3 kytary, banjo a bicí je vesele sype z rukávů svých smutečních obleků. Sound, připomínající místy temné balady Toma Waitse a jindy zase písně začouzených staropražských lokálů, je tím nejlepším lékem na to všechno, co se právě děje kolem nás. Kdyby měl někdo natočit novodobý soundtrack k legendárnímu seriálu Hříšní lidé města pražského, byla by tato kapela jistě skvělou volbou. Nechat si utéct tento bonbónek z Jedové chýše, který zaručeně rozhýbá nejeden zvadlý střevíc, by bylo chybou pekelnou!

Jako druhý soubor vystoupí legendární uskupení devadesátých let s vševýstižným názvem 69. Tato kultovní kapela se výjimečně a toliko pro tuto příležitost vrátí mezi živé, aby mladým i starým připomněla své nesmrtelné evergreeny. Písně z jukeboxu ďábelské formace pana Jana Maxy jako Brixton, Pražskej D.J., Psí hodinář či Žena kožená ... patří ke zlatému fondu beatových hitparád, a některé z nich byly během let ku slyšení například v podaní kapel Panika či Cirkus Ovážná Srdce. Kapela stačila přivést na svět toliko jedno, ale zato velmi obskurní, CD, které se však stalo jedinečným kultem své doby. A tento koncert je skvělou a výjimečnou příležitostí vrátit se alespoň na chvíli do zlatých devedesátých a pochopit skutečný význam slova "pecka". Na kapelu 69 musí tančit snad každý, kdo má dvě až čtyři nohy a alespoň jeden ušní boltec, který funguje.

Těžko pro kapelu, která se na pódiu objeví poté a má v čele Petra Vášu, hledat výstižnější název než TY SYČÁCI. Brněnský divous, básník a performer Petr Váša a jeho rytmická dnes už trojice zbrojnošů beatu, rozjedou představení, které lze po právu nazvat "Něco mezi nebem, peklem a zemí". Jeho dlouholetí souputníci pan Basa a pan Kytara se před léty sešli v dnes už rovněž legendární kapele Pavla Fajta Pluto. Je asi zbytečné hledat na beatových pódiích šílenější postavu, než je právě pan Petr V. Už na konci osmdesátých let v jeho legendární kapele Z kopce bylo jasné, že nic podobného, hudebně ani výrazově, tady není. A ne náhodou se stal na čas i součástí legendární Jasné Páky, kde na postu zpěváka Dády Albrechta se mu jako jedinému povedlo oživit neoživitelné. Ty Syčáci jsou dobrým příkladem vynikající brněnské scény, která svého času s přehledem válcovala věže i kluby Prahy. Pódia, která znamenají svět, brázdí už od roku 2000 a zásobník jejich CD u firmy Indies věru nezeje prázdnotou. A to navíc Syčáci právě dokončili své další a zbrusu nové album "The Tramp", z něhož bude i tohoto večera nepochybně provedena malá ochutnávka. A že je opravdu na co se těšit, je asi v tomto případě zcela zbytečné psát.

Předposlední kapelou alternativních oslav festivalových dvacetin budou dámy a pánové z podzemního orchestru BBP. Toto poměrně početné hudební těleso věnuje své letošní vystoupení vzpomínce na nedávno zesnulého manažera mnohých spřízněných, ale také kytaristu teplických punkových FPB (a svého času i Už Jsme Doma) Romka Hanzlíka. Zásadní muž nejen české nezávislé scény opustil náhle a nečekaně nejen svůj svět alternativy počátkem června letošního roku. Bude nám všem chybět víc, než se nám už teď zdá. Mnoho kapel z jeho stáje, ale i on sám, se za ta léta objevila i na tomto festivalu. Temní patrioti místního podzemí mu proto věnují své vystoupení, v němž bude čas na slzy, ale i na kusy úsměvu. A snad tam nahoře bude okno otevřené. Kdo chce, může tančit a kdo chce, může vzpomínat. Neboť je opravdu na co.

A závěr večera už bude patřit hvězdám, jak se na PŮLNOC sluší. Kapela Mejly Hlavsy, která koncem osmdesátých let vzešla z legendárních The Plastic People of The Universe, byla svým soundem někde mezi PPU a The Velvet Underground. A zní jako malý zázrak, že mohla oficiálně hrát už na konci časů nekonečné rudé dekády. Většině skladeb vévodil temný dívčí vokál, ne nepodobný legendární Nico a v kapele se nakonec sešla i valná většina plastických lidí z vesmíru. Geniální Mejlovy melodie a magický sound celé kapely je, zdá se, nesmrtelný. Dostatečným důkezem je i její reinkarnace, která proběhla v rámci desátého výročí Mejlova mimozemského bytí. Koncert v žižkovské Akropoli, kde kapela zahrála pro Mejlu téměř v původním obsazení, měl takový ohlas, že se Půlnoc rozhodla ještě nějaký čas živě hrát. Na dobré značce Guerilla Record natočila nakonec i živé CD a oficiálně ukončila činnost. Přesto se párkrát za rok někde objeví a zahraje, protože kapelu, jako je tato, by byl hřích nechat spát! A když už slavíme tak pěkně kulaté výročí, kdo jiný by ho měl na závěr ozdobit, než právě tento zásadní soubor českého hudebního podzemí. Každý koncert Půlnoci je takový malý svátek, tak neváhejte a buďte v ten správný čas na tom správém místě!

Přijďte oslavit 20 let festivalu a alternativy tam, kde nedaleko dlel i sám Ladislav Klíma.

CO NEVIDĚT NA VIDĚNOUUU V PODVINÍ, PŘÁTELÉ!!!!!!

16. ročník Open Air Festivalu

FOLKOVÉ PODVINÍ 2019 - 13.6. 16:30

v kamenném hradišti vysočanského parku Podviní

PABĚRKY
PETR LÜFTNER
FALEŠNÁ KARTA
PŮLJABLKOŇ
NEZMAŘI

VSTUP VOLNÝ!!!


Skvělé počasí i atmosféra, fakt dobře bylo i díky vám!
Koukněte na pár fotek zde: konstantin.cz/podvini/folk19Drazí přátelé,

je to už šestnáctý rok, co kamenné hradiště přírodního parku ve Vysočanech bude v druhém červnovém týdnu zase patřit zvuku banja, kytar, mandolíny, neboli ve stručném překladu folkové a trampské muzice. Festival FOLKOVÉ PODVINÍ má za ta léta své pevné místo nejen v diářích mnoha spřízněných duší, ale i v kulturním životě a tradicích Prahy 9. Na toto folkové setkání sem přijíždí nejen věrní Pražané, ale i mnoho mimopražských trampů, folkařů či těch, kteří mají tuhle muziku a kouzlo právě tohoto festivalu prostě rádi.

A co pěkného nás čeká letos pod podivným stromem, jehož kořeny rostou do nebe?

Celý letošní festival otevře vystoupení muzikantů, které nelze řadit nikam jinam, než mezi žijící klasiky. Za pětistrunným banjem legenda české country and western music Marko Čermák (Greenhorns, White Stars), u kytary a mikrofonu Venca Limberk, rovněž z legendárních White Starů, dva dívčí vokály, kontrabas a mandolína, neboli trampgrass jak vystřižený ze zlatých šedesátých a to vše pod vlajkou PABĚRKY! Kapela, která má na kontě pět řadových alb, účast na několika kompilacích, ale hlavně nespočet hraní u trampských ohňů, ve všech možných stodolách a na všech možných festivalech. Dá-li se dnes o někom prohlásit, že je skutečnou trampskou klasikou, pak o těchto gentlemanech a dámách, ale hlavně o této kapele, to platí na víc než na sto procent! Stačí se přijít přesvědčit.

Jako druhý se na pódiu objeví Petr LÜFTNER se svými kumpány. Nadaný folkový vizionář z Ústí nad Labem, který před šesti lety rozčísl klidné vody nejen českého Polabí svým protest songem "Ty jsi to Ústí". A pak pod producentskou taktovkou Xindla X vydal v roce 2016 první řadové album "Až se příště narodím". A aby toho snad nebylo málo, vydává letos ochutnávku i své nové tvorby, šestipísňové EP "To nevadí". Půvabné a chytré songy pro harmoniku, kytaru a pár spřátelených nástrojů. Přijďte zjistit, co má na srdci a v útrobách svého akordeonu a budete nepochybně mile překvapeni.

Třetí z letošních perel Podviní bude jeden z několika hostů výročních koncertů Hop Tropu, a to sice trampská kapela FALEŠNÁ KARTA. Tři kytary, kontrabas a čtyři zpěvy aneb kvarteto pekelníků z Nového Města na Moravě. Kapela, která byla založena v roce 1995, má v repertoáru nejen písně Hop Tropu, ale i dostatek vlastního střeliva, které bezpečně zasáhne nejedno trampské srdce. O tom jsme se ostatně přesvědčili právě při oslavě čtyřicetin zde zmíněné trojice v Lucerně. Propracované aranže kytar a jejich vícehlasy nenechávají nikoho na pochybách, kde bralo toto kvarteto inspiraci. A mládenci mají vždy v rukávu nějaké to eso či jinou falešnou kartu. Své písně pálí ze zásobníků kytar s jistotou ostřílených westmanů a nenechávají nikoho na pochybách. Kdo viděl jejich pražské či jiné vystoupení, ví dobře, že je věru nač se těšit!

Předposlední ozdobou a klenotem tohoto večera bude uskupení s podivným jménem PŮLJABLKOŇ. Frontman a pěvec legendární kapely Jablkoň Michal Němec se rozhodl vedle mateřské kapely vytvořit i křehčí projekt a vzal si na pomoc dívčí vokál rovněž jablkoní Marie Puttnerové. Křehké i divoké písně v podání dvou hlasů a jedné akustické kytary jsou čímsi, co je vlastně těžké pojmenovat, ale to asi není ani nutné.Ať už je Půljablkoň folk, alternativa nebo cokoli jiného, jsou to hlavně překrásné písničky. Texty a melodie, v nichž se skrývají křehké, skleněné okamžiky, ale i divoký dusot kopyt srdce. A to vše na Vás čeká. Stačí otevřít oči, uši a nechat v sobě rozkvést Půljablkoň!

A o závěr a zlatý hřeb večera se už postará jihočeská folková legenda, kapela NEZMAŘI. Loni tento soubor, kterým svého času prošla třeba i Pavlína Jíšová, oslavil rovných 40 let své existence a nadělil si 2CD "Výběr XL", vydané právě k tomuto pěknému výročí. A písničky, z nichž je složen program jejich letošních vystoupení, jsou průřezem toho nejlepšího, co kapela za ta dlouhá léta přivedla na svět. A přiznejme si, že právě Nezmaři a mnohé jejich písně, patří už léta k tomu nejlepšímu, co na této scéně můžeme slyšet. Tak proč se divit, že nejedna perla z jejich repertoáru už dávno zlidověla. A abychom řekli vše podstatné, tak poslední nezmaří novinkou je kompletní zpěvník všech jejich vydaných písní, který bude i po koncertě v Podviní nepochybně k mání. Před několika lety právě tady doprovázeli Nezmaři Mikiho Ryvolu a byl to překrásný večer. Je jasné, že to, co nás čeká, bude zase nádherné a neopakovatelné.

A teď už nezbývá, než se těšit, až se sešeří a nad vysočanským kamenným hradištěm zavládne magie písní kapely, která nezmařila svou příležitost nám vstoupit do srdcí i životů a udělat je alespoň na pár chvil něčím jedinečným a krásným.

Těšíme se na viděnou v Podviní, přátelé!!!PODVINÍ Open Air 2018

13.9.2018 v 16:30

UŽ JSME DOMA - BBP podzemní orchestr - TORNÁDO LUE - Květy - PEPA LÁBUS A SPOL


Počasí nám úplně nepřálo, možná pár lidí odradilo, ale nakonec spadlo vody jen málo a večer byl vyloženě znamenitý...

FOTOGALERIE:FOLKOVÉ PODVINÍ 2018

HOP TROP, DRUHÁ TRÁVA, Jiří Dědeček, Aleš Petržela, Ve čtvrtek v pět


Výborné počasí, dobrá nálada, co si přát víc?

FOTOGALERIE:


Sledujte naši stránku na facebooku, ...


Informace a fotky týkající se starších ročníků Podviní najdete zde:www.konstantin.cz/podvini/starsi.htm
Hosting sponzorsky poskytuje Altairis, jednička v ASP.NET!